ASUS Maximus IX Code & Maximus IX Formula recenzija

Datum objave 07.02.2017 - Krešimir Matanović

Maximus IX Code - prvi dio

asus_mIXc_1

ASUS nam je na test poslao dvije nove ROG ploče namijenjene novim Intelovim procesorima. Nakon testirane Hero ploče, sada su na redu Code i Formula. Premda dijele vrlo sličnu filozofiju i dizajn, Code ima malo manje opreme Formule, koja je spremna za spajanje na sisteme vodenih hlađenja jer ima EKWB-ov vodeni blok, ali i nešto više zona Aura osvjetljenja. U opisu krećemo od jeftinije, Code ploče koja je cjenovno pozicionirana iznad Hero, jer donosi nešto malo više opreme (WiFi), Armor plastični oklop i još poneku sitnicu. Code je zapravo jeftinija izvedenica Formula ploče, a uklonjen joj je donji dio Armora, nema integriranu zaštitu stražnjeg I/O-a i još poneki detalj koji ćemo otkriti u opisu. Za sada su samo tri ploče u najskupljoj ROG Maximus seriji pa se kupcima nije pretjerano teško snaći, no vjerujemo kako će ih Asus s vremenom još dodati.

asus_mIXc_2 asus_mIXc_3

Ploča dolazi u kutiji koja ima integriran veliki poklopac, a ona sama se nalazi u zasebnom kartonskom ležištu s prozirnim plastičnim pokrovom. Bundle se nalazi ispod s odvojenim manualom, DVD-om, podmetačem za čaše i naljepnicama za označavanje kabela. Ostatak stvari se nalazi ispod kartonske pregrade, a to uključuje I/O zaštitu, četiri SATA 6Gbps kabela, jedan paketić s vijkom za M.2 socket, jedan instalacijski alat za CPU, jedna 2TR2 dual band okretna antena za WiFi, jedan SLI HB 2-way mostić, jedan Q konektor za prednji panel, jedan M.2 bracket za vertikalnu instalaciju i produžni kabel za RGB trake dužine 80 cm.

asus_mIXc_5

Karakteristika Code i Formula ploča je Armor, tj. plastični pokrov koji štiti komponente od pregrijavanja i malo učvršćuje čitavu konstrukciju koja je često opterećena teškim hladnjacima i grafičkim karticama. Kao što ćemo kod opisa Formule vidjeti ona ima i metalni dio Armora s donje strane, što ova ploča nema. PCB im je identičnog layouta, i razlikuje se od onoga koji ima Hero, no naravno promjene nisu drastične. Zbog Armora je primjerice gornji M.2 socket morao biti premješten na samo dno, ali mu je i orijentacija promijenjena iz horizontalne u vertikalnu. Drugačiji su i hladnjaci, a i audio jedinica je doživjela izmjene, tj. relokaciju, dok je primjerice raspored PCIe slotova isti na sve tri ploče.

asus_mIXc_6

Izgled ploče je uvelike uvjetovan Armor pokrovom, koji pokriva veći dio PCB-a, ali i hladnjake. Na VRM-u se nalaze dva aluminijska hladnjaka koji svoj posao odrađuju korektno i ne pregrijavaju se ni prilikom overclockinga, dok se onaj na Z270 čipu zna zagrijati prilikom dugotrajnog opterećenja, čak i kada ne clockamo. Raspored komponenata na ploči je dobar, a jedinu pravu manu predstavlja vertikalni smještaj M.2 socketa koji ima svoj bracket, no ipak je izložen i ako smo nespretni prilikom slaganja računala sve može završiti i oštećenjem. Stoga preporučujemo da njega ostavite za kraj.

asus_mIXc_7

Ispod oklopa i aluminijskih hladnjaka se nalazi identična VRM jedinica kao i kod Hero ploče, što znači 8 + 2 fazni dizajn, sa svim poznatim Asusovim tehnologijama i kvalitetnim komponentama koje koriste u gradnji ROG ploča (MicroFine Alloy Chokes, NexFET MOSFET, 10K Black Metallic kondenzatori). Oko socketa je dovoljno mjesta za hladnjake svih tipova. No hladnjaci i plastični oklop bi mogli stvarati probleme instalaciji hladnjaka koji imaju velike ventilatore poput naše Noctue D15 čiji vanjski ventilator ne može sjesti dovoljno nisko pa strši iznad hladnjaka. Ovo pak može značiti problem s ugradnjom u kućišta koja nisu dovoljno široka.

asus_mIXc_8

DIMM utori su na standardnom mjestu, a podržavaju DDR4 memoriju maksimalne brzine 4133 MHz i kapaciteta do 64 GB. uz rub ploče su se našle i Start te Reset tipke, LED dijagnostika i interni USB 3.1 konektor koji je točno ispod ATX utora. Oko DIMM utora se nalaze i tri 4-pinska konektora za ventilatore (CPU_FAN i CPU_OPT su kraj socketa, a H_AMP je u samom desnom vrhu). Iznad dva konektora za ventilatore je svoje mjesto našao i konektor za RGB traku. Zanimljivo je Asus integrirao i četiri multi-color LED-ice za POST provjeru CPU-a, DRAM-a, VGA i Boot-a (odmah ispred ATX konektora).

Maximus IX Code - drugi dio

asus_mIXc_9

Ispod plastičnog pokrova ne vidimo, no na lijevom se donjem rubu smjestila audio jedinica na odvojenom dijelu PCB-a. Čini ju ROG SupermeFX 8-kanalni HD CODEC koji je zapravo Realtekov S1220 čip, koji podržava 120 dB SNR stereo reprodukciju, te 113 dB SNR snimanje zvuka. Dodano je i ESS ES9023P pojačalo za slušalice, japanski audio kondenzatori, pozlaćeni jackovi, a sa softverske je strane tu Sonic Studio III i Radar III. LAN kontroler je također na ovome dijelu ploče, a riječ je o Intelovom I219V čipu, koji ima podršku od strane GameFirst softvera. Dva od tri velika PCIe konektora s u zaštićena metalnim okvirima, a prva dva rade u x16 ili x8 + x8 modu, dok je treći x4. Multi GPU tehnologije su podržane i to 2-way SLI i 3-way CFX. Tri su PCIe x1 slota smještena iznad svakog od tri veća slota.

asus_mIXc_10 asus_mIXc_13

Donji je dio ploče ispunjen konektorima i tipkama, a izdvajamo dva konektora za ventilatore (jedan je za vodenu pumpu), Slow Mode prekidač, Retry tipku, Safe Boot tipku i MemOK! tipku. Na samom je desnom rubu već spomenuti M.2 socket vertikalne orijentacije. Ispod poklopca na oklopu se nalazi j0š jedan M.2 socket.

asus_mIXc_11 asus_mIXc_12

S prednjeg panela vrijedi izdvojiti  USB BIOS Flashback tipku, Clear CMOS tipku, WiFi AC (dual band) + Bluetooth v4.2 karticu s konektorima za antenu, USB 3.1 Type A i Type C utore, a tu su i HDMI te Display Port izlazi. Osim već spomenutih M.2 socketa, tu je i šest SATA portova s podrškom za RAID i Optane tehnologije, a napomenuti treba kako prvi M.2 socket radi u SATA i PCIe modu, a drugi (vertikalni) samo u PCIE. Odmah do SATA konektora je i interni USB 3.0 konektor. Ispod SATA konektora se smjestila i tzv. Water Cooling zona koja u ovom slučaju uključuje konektore za Water Flow tahometar i Water in/out temperaturne senzore.

asus_mIXc_15 asus_mIXc_16

asus_mIXc_17 asus_mIXc_18

UEFI sučelje je isto kao i kod Hero ploče, a kao i uvijek kod Asusa ono je intuitivno, brzo i prepuno opcija za igranje, tweakanje, overclocking itd. Sa strane softverske podrške imamo klasičan Ai Suite 3, zatim Game First IV, RAMDisk, RAMCache II, ROG CPU-Z, Mem TweakIt, Overwolf, Keybot II, CloneDrive, WebStorage, Aura itd.

asus_mIXc_19

Aura osvjetljenje na ovoj ploči dolazi u dvije zone - Back I/O i Center, no osvijetljene su i Start te Reset tipke.

Maximus IX Formula - prvi dio

asus_mIXf_1 asus_mIXf_2

Formula je još naprednija ploča u odnosu na Code, a okrenuta je korisnicima koji imaju Open Loop sisteme vodenih hlađenja. Osim Water Cooling zone kao Hero, ova ploča ima i CrossChill EK II vodeni blok na VRM-u. Za sada je ovo najjača i najskuplja pripadnica ROG Z270 serije i kao što vidimo nije namijenjena svakome. I premda će dobro poslužiti i onima sa zračnim hlađenjima, nema potrebe uzimati ju jer je Code jeftinija i prilagođenija zraku.

asus_mIXf_3 asus_mIXf_4

Pakiranje je identično kao i kod Code ploče, što znači kako se cijela gornja stranica može otklopiti i kako kupac ima direktan pogled na proizvod ispod prozirnog plastičnog poklopca. Bundle je isti kao i kod Code ploče, a dodana je tek velika ROG "plahta" s različitim naljepnicama.

asus_mIXf_5

Formula je u svim detaljima osim u jednom identična Code ploči. Gornji je dio Armora malo promijenjen kako bi se ispod njega elegantno smjestio CrossChill EK II vodeni blok koji jasno hladi MOSFET-e. EKWB je napravio hibridni blok koji bi jednako dobro trebao funkcionirati kao pasivni hladnjak, te kao vodeni blok. Unutar bloka su bakreni kanali koji efikasno predaju toplinu vodi. Čitava stvar vrlo dobro radi i kao pasivni hladnjak, što smo mi jasno isprobali i overclockingom. Ipak, kod dugotrajnih opterećenja se hladnjak malo zagrijao, no središnji ventilator na Noctua D15 hladnjaku ga je vrlo uspješno hladio. I ovdje ponovno imamo situaciju da prednji ventilator ne može sjesti dovoljno duboko pa strši iznad tijela hladnjaka.

asus_mIXf_6

Layout ploče je kao što smo rekli identičan kao i kod Code, pa sve tamo rečeno vrijedi i za ovu. Jedina prava nelogičnost je vertikalni smještaj M.2 socketa. Svi ostali konektori i utori su logično posloženi oko rubova ploče i lako su dostupni.

asus_mIXf_13

Formula ima dvodijelni Armor, koji se sastoji od gornjeg plastičnog poklopca i donjeg metalnog koji dodatno učvršćuje čitavu konstrukciju, ali i povećava masu ploče.

asus_mIXf_7

VRM jedinica je identična kao i kod Hero te Code ploča, a Asus se kao i uvijek hvali 5-Way optimizacijom rada ploče koja uključuje TPU, EPU, DIGI+ VRM, Fan Expert 4 i Turbo App tehnologije. Kvaliteta izrade ploče i korištenih komponenata je na vrlo visokom nivou kao i uvijek, a VRM jedinica je sastavljena od MicroFine Alloy prigušnica, NexFET Power Block MOSFET-a i 10K Black Metallic solid kondenzatora. VRM jedinica je dimenzionirana tako da s lakoćom podnosi overclocking na zraku ili vodi, ali i malo ekstremnije oblike hlađenja.

Maximus IX Formula - drugi dio

asus_mIXf_8 asus_mIXf_9

Sve je sklopovlje i njihov raspored identično kao i kod Code ploče i tu se nema što previše za nadodati. Fizičkih promjena nema, no nadodane su nove Aura zone, pa tako prozirne kopče PCIe slotova sada svijetle, baš kao i dio oko PCH.

asus_mIXf_10 asus_mIXf_14

M.2 socket koji prima 80 mm uređaje se i ovdje nalazi ispod poklopca, a novost je što je ova zona sada osvijetljena, kao što ćemo vidjeti u videu. Ostatak hardvera i layout je identičan kao na Code ploči.

asus_mIXf_11 asus_mIXf_12

Za razliku od Code ploče, Formula ima integriranu zaštitu stražnjih I/O portova što izgleda vrlo efektno. No, raspored i tipovi konektora su identični kao i kod Code ploče. Opet, ni ovdje se nećemo ponavljati, raspored SATA konektora, konektora Watercooling zone i interni USB 3.0 konektor su identični kao kod Code ploče.

asus_mIXf_15

Aura osvjetljenje je malo prošireno u odnosu na Code, a sve je vidljivo u snimljenom videu. Krenimo na testove.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča ASUS Maximus IX Code & Maximus IX Formula
Procesor Intel Core i7-6700K; i7-7700K
Memorija G.Skill DDR4 2x 8GB 3200MHz C15
Grafičke kartice HD530
Zvučna kartica On Board
SSD Corsair Neutron XT 480GB; Kingston G2 SSDNow M.2 240GB
Napajanje Superflower Leadex 1200W Platinum
Monitor Dell UltraSharp U2713HM
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 10
Chipset datoteke Intel Chipset Driver 10.1.2.19
DirectX verzija 12
AIDA 64 Extreme Edition v.5.80.4000
7-Zip 9.20
PCMark 8 Home, Conventional
  Način testiranja i overclocking

asus_mIXc_14 asus_mIXf_16

Na Formuli smo isprobali overclocking i7 7700K procesora, no zbog usporednih rezultata s ostalim pločama i dalje koristimo i7 6700K. Procesor kao i uvijek hladimo Noctuom D15, a koristili smo i G.Skillovu F4-3200C15D-16GTZKY memoriju. Koristili smo standardne SSD-e, ali i Kngstonov G2 M.2 SSD. Testovi koje smo provukli su manje više standardni, a ploča se po pitanju performansi pokazala kao i raniji Z270 modeli koje smo testirali. Kao i sve Z170/270 ploče do sada i ove forsiraju maksimalni turbo na sve četiri jezgre i dosta visoki napon zbog čega se procesori bespotrebno zagrijavaju.

asus_mIXc_20

Obje ploče su bez ikakvih problema održavale stabilnih 4.7 GHz s našim i7 6700K procesorom, uz tek malo više zagrijavanje VRM-a kod Formule. No, kada smo dodatno spustili unutarnji ventilator na D15, tako da zahvati veće područje hladnjaka i ta se temnperatura spustila.

asus_mIXf_18

Formula je izvukla i 5 GHz iz i7 7700K procesora, no kao i kod MSI-eve iz ranijeg testa to nije bilo dovoljno stabilno. Zato je 4.9 GHz bilo potpuno stabilno i kod dugačkih tortura.

Rezultati testova

[ichart headers="ID,Score" title="PCMark 8" htitle="Score"  labels="Asus Maximus VIII Formula,Gigabyte Z170X-Ultra Gaming,Asus Z170 Pro Gaming/Aura,Asus Maximus VIII GENE,Asus Z170-A,Asus Z170 Pro Gaming,MSI Z270 Gaming Pro Carbon,Asus Strix Z270E Gaming,Gigabyte Z270X-Gaming 8,Asus Prime Z270-A,Gigabyte Z170X-Gaming G1,Asus Maximus IX Hero,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Asus Maximus VIII Ranger,Asus Maximus IX Code,Asus Maximus IX Formula,Asus Strix Z270G Gaming,Asus Z170 Deluxe,Gigabyte Z170X-Gaming 7,Gigabyte Z170X-Gaming 3,Asus H170M-E D3,Gigabyte Z170-HD3 DDR3,Asus Strix H270F Gaming" values="3974,3971,3969,3946,3943,3921,3905,3904,3898,3891,3878,3878,3874,3867,3859,3842,3841,3829,3828,3825,3748,3730,3711" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,orange,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="900" min="0"] [ichart headers="ID,Score" title="3DMark Firestrike" htitle="Score"  labels="Asus Maximus IX Formula,Asus Maximus IX Code,Asus Prime Z270-A,Asus Maximus IX Hero,Asus Strix Z270E Gaming,Asus Strix Z270G Gaming,Asus Maximus VIII Formula,Gigabyte Z270X-Gaming 8,Asus Z170-A,MSI Z270 Gaming Pro Carbon,Asus Maximus VIII GENE,Asus Maximus VIII Ranger,Gigabyte Z170X-Ultra Gaming,Asus Z170 Pro Gaming/Aura,Asus Z170 Pro Gaming,Asus Strix H270F Gaming,Gigabyte Z170X-Gaming G1,Asus Z170 Deluxe,Gigabyte Z170-HD3 DDR3,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Asus H170M-E D3, Gigabyte Z170X-Gaming 7,Gigabyte Z170X-Gaming 3" values="1210,1209,1204,1196,1194,1194,1193,1190,1181,1180,1150,1146,1142,1140,1135,1092,1092,1086,1076,1073,1068,1055,1002" colors="red,orange,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green" height="900" min="0"] PCMark mjeri općenite performanse sistema, a 3DMarkom provjeravamo koliko procesor i ploča mogu izvući performansi iz grafičke kartice. Vrlo slične performanse za obje ploče u PCMarku, i to s ne baš sjajnim izvedbama. Nedostatak u PCMark testu je očito prednost u 3DMarku jer su ploče ovdje na vrhu. [ichart headers="ID,Read (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Read" htitle="Read (MB/s)"  labels="Asus Maximus IX Code,Asus Maximus IX Formula,Asus Strix Z270E Gaming,Asus Maximus IX Hero,Gigabyte Z270X-Gaming 8,MSI Z270 Gaming Pro Carbon,Asus Maximus VIII Formula,Asus Z170 Pro Gaming/Aura,Asus Strix Z270G Gaming,Asus Prime Z270-A,Gigabyte Z170X-Ultra Gaming,Asus Z170-A,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Gigabyte Z170-HD3 DDR3,ASRock E3V5 WS,Asus Strix H270F Gaming,Asus H170M-E D3" values="45024,44922,44711,44484,44277,44150,44023,43998,43991,43502,42892,41957,41888,35542,31628,30040,27771" colors="orange,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] [ichart headers="ID,Write (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Write" htitle="Write (MB/s)"  labels="Gigabyte Z170X-Ultra Gaming,Asus Maximus VIII Formula,Asus Strix Z270G Gaming,MSI Z270 Gaming Pro Carbon,Asus Z170 Pro Gaming/Aura,Gigabyte Z270X-Gaming 8,Asus Strix Z270E Gaming,Asus Prime Z270-A,Asus Z170-A,Asus Maximus IX Hero,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Gigabyte Z170-HD3 DDR3,ASRock E3V5 WS,Asus Strix H270F Gaming,Asus H170M-E D3" values="48461,48352,48350,48201,48064,48060,47888,46717,46610,46562,45829,43880,43792,36020,32652,31219,27956" colors="green,green,green,green,green,orange,green,green,green,green,red,green,green,green,green,green,green" height="600" min="0"] [ichart headers="ID,Copy (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Copy" htitle="Copy (MB/s)"  labels="Asus Z170 Pro Gaming/Aura,Asus Maximus VIII Formula,Asus Strix Z270G Gaming,MSI Z270 Gaming Pro Carbon,Gigabyte Z170X-Ultra Gaming,Asus Prime Z270-A,Asus Maximus IX Code,Asus Maximus IX Hero,Asus Strix Z270E Gaming,Gigabyte Z270X-Gaming 8,Asus Maximus IX Formula,Asus Z170-A,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Gigabyte Z170-HD3 DDR3,ASRock E3V5 WS,Asus Strix H270F Gaming,Asus H170M-E D3" values="43571,43321,43255,43077,43016,41762,41702,41658,41131,41124,39905,38220,38195,35041,31060,27885,27391" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,orange,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] Memorijske performanse su negdje na razini Hero ploče, ne baš sjajne. [ichart headers="ID,MIPS" title="7-Zip (32MB library)" htitle="MIPS"  labels="Asus Maximus IX Hero,Asus Z170 Pro Gaming/Aura,Asus Maximus VIII Formula,Gigabyte Z170X-Ultra Gaming,Asus Strix Z270G Gaming,MSI Z270 Gaming Pro Carbon,Asus Maximus IX Formula,Gigabyte Z270X-Gaming 8,Asus Maximus IX Code,Asus Strix Z270E Gaming,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Asus Prime Z270-A,Asus Strix H270F Gaming" values="26988,26946,26944,26888,26878,26750,26722,26665,26506,26483,26478,26464,23562" colors="green,green,green,green,green,green,red,green,orange,green,green,green,green" height="600" min="0"] Performanse procesora prosječne.

Zaključak

asus_mIXc_4

Završavamo kako smo i započeli, s Code pločom. Ona je namijenjena entuzijastima koji žele ROG proizvod i kojima Hero nije dovoljna. Za takve ova ploča donosi WiFi AC dual band karticu, Watercooling zonu s korisnim konektorima za open loop sisteme, Armor oklop na vrhu i ponešto drugačiji layout. U osnovi je to ploča vrlo slična Heroici, a od nje je skuplja za oko 500 kuna. U hrvatskim joj je dućanima početna cijena oko 2.750 kuna. Ploča je odlična i tu nema sumnje, no naša bi preporuka svakako bila Hero.

asus_mIXf_17

Korak iznad Code ploče, se nalazi Formula koja donosi EKWB-ov vodeni blok na MOSFET-ima i nju preporučujemo entuzijastima s open loop sistemima vodenih  hlađenja, jer ju na jednostavan način mogu dodati u sistem. Osim toga, promjene u odnosu na Code su kozmetičke, a cijena ploči starta od oko 3.000 kn. Ponovno vrijedi isto pravilo, ako vam nije prijeko potreban vodeni blok, Hero je trenutno najbolji izbor u ROG Z270 obitelji.