asus_prime_z270a_1 asus_prime_z270a_2

Prime serija zamjenjuje nekadašnju Signature seriju, a za početak je Asus predstavio pet Z270 modela  – Z270-A, Z270-AR, Z270-K, Z270M-Plus i Z270-P. Dizajn pakiranja je doživio samo kozmetičke promjene u odnosu na Z170-A ploču, koju smo testirali krajem 2015. godine. Usporedbom slika proizvoda na kutijama vidimo kako se ni izgled Z270-A ploče nije previše izmijenio u odnosu na Z170-A, no detaljnija inspekcija će nam ipak otkriti poneke izmjene.

asus_prime_z270a_3 asus_prime_z270a_4

Za početak, bundle je nešto drugačiji, tj. bogatiji, a sastoji se od korisničkih uputa, Q-Shileda (zaštite za stražnji I/O panel), zatim tri SATA 6Gbps kabela, jednog paketa M.2 vijaka, instalacijskog alata za CPU, DVD-a s aplikacijama i upravljačkim programima, jednog 2-wa HB SLI mostića i jednog Q-connectora za prednji panel.

asus_prime_z270a_5 asus_prime_z270a_6

Ako pobliže pregledamo Z170-A i ovu njenu Z270-A nasljednicu vidimo kako su se inženjeri jedino potrudili oko postavljanja novoga M.2 socketa tik ispod ležišta za procesor, a u tom je procesu baterija završila malo južnije ispod prvog PCIe x16 utora. Zatim su razmjestili još poneke elemente, dodali metalnu zaštitu na prva dva PCIe x16 slota, uklonili SATA Express konektor te malo promijenili dizajn VRM hladnjaka. Naravno, ima još ponekih sitnih promjena i novih kontrolera, ali možemo zaključiti kako većina korisnika neće primijetiti razliku. Najveća je razlika naravno u čipsetu, koji donosi podršku za Kaby Lake procesore. S obzirom na to da je već stara ploča imala dobar layout na površini od 30.5 x 24.4 cm i bila kvalitetno napravljena isto možemo zaključiti i za ovu.

asus_prime_z270a_7

Napojna je jedinica 8 + 2 fazna, sa DIGI+ VRM kontrolerom i klasičnom 5-way optimizacijom (TPU, EPU, DIGI Power Control, Fan Xpert 4 i Turbo App). Hladnjaci na MOSFET-ima su dovoljno masivni i svoj posao dobro odrađuju i prilikom overclockinga. Oko socketa je dovoljno mjesta za sve tipove hladnjaka, a i VRM hladnjaci pomažu u povećanju kompatibilnosti jer su nagnuti prema unutra. Oko socketa još nalazimo i četiri četvero pinska konektora za ventilatore, od čega e jedan za AIO vodenu pumpu a drugi je prilagođen ventilatorima koji vuku više struje. Pored osam pinskog EPS konektora se smjestio i CPU Overvoltage jumper no ipak će rijetko tko ovu ploču koristiti s ekstremnim hlađenjima da mu zatrebaju viši naponi nego što ih standardno u UEFI-u možemo podesiti.

asus_prime_z270a_8

 Ispod socketa je i spomenuti M.2 socket koji podržava samo PCIE mod rada i uređaje dužine do 80 mm. Treba napomenuti da on dijeli bandwidth s prvim SATA portom. Na desnoj strani ploče su kao i uvijek smješteni memorijski utori, a ploča podržava maksimalno 64 GB DDR4 memorije brzine do 3866 MHz (OC). Uz rub ploče su smješteni ATX konektor, MemOK! i Power On tipke te još jedan četvero pinski konektor za ventilatore.