UL Benchmark

PCMarkovi mjeri općenite performanse sistema, Time Spy izvlači maksimum iz grafičke kartice, a novi feature test mjeri propusnost PCIe 4.0 sučelja. U prva dva testa je sistem s Crosshair pločom nešto brži, a Gaming pobjeđuje u feature testu.

CPU testovi

Performanse procesora variraju, pa je tako na Gaming ploči 3900X nešto brži nego na Crosshairu u 7-Zipu i Single Core Cinebench testu, a malo sporiji u Cinebench multi Core testu.

Memorijska propusnost @ 3.600 MHz CL16

Memorijske performanse su odlične, a Crosshair vodi u svemu osim u brzini pristupa memoriji, međutim razlike nisu velike.

Memorijska propusnost @ 4.000 MHz CL16

Kada memoriju overclockiramo na 4.000 MHz, propusnost ne raste drastično, no vrijeme pristupa memoriji se poveća za oko 7 nanosekundi.

Windows 10 Pro 1809 vs. 1903 performanse

AMD je vrlo ponosan što su u suradnji s Microsoftom uspjeli podići performanse procesora i u novoj verziji Windowsa 1903 (May 2019 update). Dvije su značajke u tome važne – topology awareness Windows schedulera, i UEFI CPPC2 sučelje. Prvi osigurava pravilniju upotrebu svih dostupnih jezgara na Ryzenima, tj. pravilniju alokaciju threadova u jednom CCX-u, prije migracije threadova na ostatak CCX-eva (core complex). Topology awareness neće u svemu donijeti napredak u performansama, no u određenim stvarima itekako hoće.

UEFI CPPC2 sučelje osigurava brže podizanje taktova procesora i time brže pokretanje aplikacija ili efikasnije surfanje webom.

Benefiti obje ove značajke su vidljivi u PCMark 10 testovima, ali i 7-Zip-u koji sada pravilnije koristi procesor.