ASUS ROG MAXIMUS Z690 EXTREME recenzija
Datum objave 15.12.2021 - Krešimir Matanović
ROG MAXIMUS Z690 EXTREME - prvi dio
Došao je red na recenziju najjače ROG ploče opremljene Z690 čipsetom – Maximus Extreme. Riječ je o moćnoj i skupoj ploči nakrcanoj tehnologijom i mogućnostima koju će birati entuzijasti dubokog džepa. Ova ploča odlično ide uz najjači i9-12900K, a nudi mnoštvo opreme, te veliki overclocking potencijal koji se jasno može iskoristiti i kod ekstremnih tipova hlađenja.
U videu koji smo postavili prije otprilike tjedan dana ste imali priliku vidjeti kako izgleda pakiranje ove ploče i što se dolazi uz nju. Jasno, riječ je o najmoćnijoj ROG ploči pa je i popis opreme impresivan:
Kabeli
- 1 x 1-to-3 ARGB splitter kabel
- 1 x 1-to-2 ARGB splitter kabel
- 2 x 1-to-4 fan splitter kabeli
- 1 x RGB extension kabel
- 3 x ROG weave SATA 6G kabeli
- 4 x SATA 6Gb/s kabeli
- 1 x 3-in-1 Thermistor pakiranje
ROG Fan kontroler
- 1 x ROG kontroler za ventilatore
- 1 x Fan EXT PWR kabel
- 1 x ARGB ulazni kabel
- 1 x USB ulazni kabel
- 1 x ROG Fan Controller 3M traka za lijepljenje
- 1 x Fan Controller manual
ROG DIMM.2 s hladnjakom
- 1 x ROG DIMM.2 s hladnjakom
- 1 x M.2 pad for ROG DIMM.2
- 2 x M.2 paketić vijaka za ROG DIMM.2
ROG True Voltician
- 1 x ROG True Voltician
- 4 x cables for ROG True Voltician
Razno
- 1 x ASUS Wi-Fi okretna antena
- 1 x M.2 SSD paketić vijaka
- 1 x Q-konektor
- 1 x ROG CLAVIS DAC
- 1 x ROG nosač grafičke kartice
- 1 x ROG privjesak za ključeve
- 1 x ROG logo plate naljepnice
- 1 x ROG odvijač
- 1 x ROG naljepnice
- 1 x ROG thank you kartica
- 1 x Thermal pad paketić za M.2 hladnjak
Instalacijski medij
- 1 x USB disk s alatima i driverima
Dokumentacija
- 1 x korisnički vodič
ROG Maximus Z690 Extreme ploča je impresivnog izgleda i još impresivnije mase – vaga je pokazala 3,1 kilogram, a dimenzije diktira EATX format! Potpuno je zatvorena hladnjacima i s gornje i s donje strane, a jedino oko socketa i DIMM utora je slobodno. Ploča je koncipirana tako da je većina konektora po rubovima smještena horizontalno i skrivena u plastične pokrove. Jednostavnog je ali moćnog dizajna. Veliki dio je prekriven aluminijskim hladnjacima, što onima za M.2 slotove i čipset, što onima na napojnoj jedinici. Sve je u crno sivim tonovima, a monotoniju razbija veliki i djelomično osvijetljen ROG logo na čipset i M.2 hladnjaku, te Maximus Extreme natpis na pokrovu stražnjih I/O portova. Ploča je i pošteno osvijetljena pa na sebi ima čak dva ekrana – OLED i Matrix LED koje ćemo u akciji vidjeti kasnije. Sve u svemu, pohvale za izgled – moćno i elegantno.
Oko LGA1700 ležišta se smjestio masivni aluminijski hladnjak koji kombinira i toplovodnu cijev, a za cilj ima hlađenje masivnu 24-faznu napojnu jedinicu. Svaki od DrMOS elemenata (integrirani MOSFET element) ima mogućnost isporuke čak 105 ampera struje, pa je ukupno moguće procesoru isporučiti 2,520 ampera struje. Tome treba dodati i jednu takvu fazu ua iGPU. Kontroler je naravno DIGI+. Ovu ploču nismo otvarali jer nije naša i po povratku testa ju vraćamo, no vjerujemo da sve skupa ispod hladnjaka djeluje impresivno. Sami se hladnjaci i VRM jedinica ne zagrijavaju previše čak i prilikom overclockinga s AIO hladnjakom (do 52°C). Bitno za napomenuti je da su rupe oko ležišta za procesor dvostruke, tj. možemo montirati i starije LGA1200 hladnjake.
Tik do DIMM utora koji primaju do 128 GB DDR5 memorije brzine do 6400+ (OC), smjestio se DIMM.2 utor za ROG DIMM.2 modul s hladnjakom koji prima dva M.2 22110 SSD-a da budu spojeni na DDR4 sučelje. Uz desni rub ploče smješten je plastični poklopac koji integrira Start i Reset tipke, te horizontalno smještene ARGB, Water Pump i Chasis Fan headere, te ATX 24-pinski i 6-pinski PCIe Power PD utor. Tu je i tipka genijalnog mehanizma za izbacivanje grafičkih kartica, a vertikalno je između svega toga postavljen i USB 3.2 Gen. 2×2 interni port.
Na donjoj se strani Extreme ploče smjestila velika metalna ploča koja učvršćuje konstrukciju, ali služi i kao veliki hladnjak. Ima naime i termalne podloške za hlađenje VRM elemenata koji su se smjestili s donje strane ploče. Ovdje još ljepše vidimo i dvostruke rupe za hladnjake smještene oko socketa. Tako vam je Asus uštedio na kupovini potpuno novog hladnjaka ili barem samo novih nosača za stari hladnjak.
Na dnu ploče su smješteni uobičajeni headeri kao što su AAFP, RGB i ARGB. No, između njih je pravi mali overclockerski raj – BCLK+ i BCLK- za promjenu takta sabirnice, zatim RSVD_3 header i RSVD_1 prekidač (dijagnostika), zatim Slow Mode i V_Latch (koristi se kod mjerenja Vmin i Vmax vrijednosti s isporučenim ROG True Voltician minijaturnim osciloskopom i pripadajućim softverom), a tu su i LN2_Mode i OSC_SENSE headeri, te Retry, BIOS Switch i Safe Boot tipke. Na ploči se nalazi i 12 mjernih ProbeIt mjesta na kojima možemo detaljno izmjeriti napone, te osciloskopom pratiti ponašanje kod prijelaza iz stanja mirovanja u opterećenje itd.
Osim ovih direktno vezanih za ekstremnije overclockere, tu su i dva interna USB 2.0 konektora, 4-pinski konektori za ventilator, vodenu pumpu te 2-pinski za Water Out i Water Flow koje koristimo kod open loop vodenih hlađenja. Na samom kraju je tu još i Front Panel header. Na ploči se ukupno nalazi šest 4-pinskih konektora za ventilatore, a tu su i dva za vodene pumpe, te spomenuti konektori za open loop vodena hlađenja.
Iznad su tri PCIe utora. Dva veća su PCIe 5.0 x16 slotovi koji mogu raditi u x8/x8 modu kada ih kombiniramo. No u x8 modu će i raditi kada je prvi M.2 PCIe 5.0 slot popunjen. Stoga oprez, ako popunite taj M.2 slot, vaša će grafička kartica komunicirati s x8 propusnošću što može mrvicu degradirati performanse, a donji slot uopće neće raditi. Uz njih, tu je još i maleni PCIe 3.0 x1 slot za sekundarne kartice.
Tri su M.2 utora na samoj ploči i sva tri imaju i donje i gornje aluminijske hladnjake s pripadajućim termalnim podloškama. Prvi M.2 utor radi u PCe 5.0 x4 modu i kao što smo ranije napisali ako ga popunimo usporit ćemo prvi PCIe 5.0 x16 utor na x8, a drugi u potpunosti onemogućiti. Taj prima 22110 uređaje, a hladnjak na njemu je vrlo masivan s ugrađenim OLED dijagnostičkim ekranom. Druga dva primaju 2280 uređaje u PCIe 4.0 x4 modu rada, dok donji još podržava i SATA mod rada. Ako koristimo DIMM.2 slot i ROG DIMM.2 modul tada možemo ugraditi još dva 22110 uređaja u PCIe 4.0 x4 modu rada.
Forum
Objavljeno prije 23 minute
OT/P: Honor 400 Midnight BlackObjavljeno prije 31 minuta
Preporuka: hladan nvme diskObjavljeno prije 51 minuta
Linux OS - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti, problemi...Objavljeno prije 1 sat
Linux mint neće bootati (a ni windows 10)Objavljeno prije 1 sat
Asus RT-BE92U - tweekanje postavkiNovosti
Igrači bježe glavom bez obzira od 8 GB grafičkih kartica – nitko ih ne želi!
Nedavno su NVIDIA i AMD izbacili nove početne modele grafičkih kartica kako bi se igrači na vrijeme pripremili za nadolazeće igre. Ali ako je suditi po podacima iz njemačkih trgovina, ljudi masovno zaobilaze verzije s 8 GB VRAM-a i radije o... Pročitaj više
Frekvencija memorije Intel Nova Lake nadograđena na DDR5-8000 - proširenje PCIe 5.0
Intelova nadolazeća Nova Lake procesorska platforma predstavlja jedan od najvećih skokova u dizajnu i mogućnostima još od uvođenja heterogene arhitekture s Alder Lakeom. Ovdje su ključne novosti i značajke koje ovu generaciju čine tehnički... Pročitaj više
Kako odabrati pouzdanu SD karticu? Veliko neovisno testiranje otkriva iznenađujuće rezultate
Odabir prave SD kartice može djelovati kao banalna kupnja – uzmete onu s većim kapacitetom i prihvatljivom cijenom, i to je to, zar ne? Nažalost, nije baš tako jednostavno. Iako većina kartica izgleda gotovo isto na prvi pogled, ispod te ma... Pročitaj više
Apple otkriva tehnologiju senzora kamere koja je superiornija od specijaliziranih kamera
Prošlog mjeseca Apple je podnio patentnu prijavu za jedinstvenu tehnologiju fotosenzora sa širokim dinamičkim rasponom i niskim šumom. Patent, koji je prvi otkrio Y.M. Cinema, opisuje senzor slike s dinamičkim rasponom do 120 dB, što je unu... Pročitaj više
Cyberpunk: Edgerunners dobiva drugu sezonu
Anime inspiriran Cyberpunk 2077, Edgerunners, službeno dobiva drugi dio, kako je potvrđeno tijekom panela serije na Anime Expo 2025. Režiran od strane Hiroyukija Imaishija i produciran od japanskog anime studija Trigger, serija podržana od... Pročitaj više
Sve novosti