ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 recenzija
Datum objave 31.08.2022 - Krešimir Matanović
Rapture GT-AXE16000 - prvi dio
Pred nama je danas najmoćniji Asusov gamerski router – ROG Rapture GT-AXE16000. Iza ovoga podužeg imena krije se router koji podržava četiri WiFi pojasa – 2,4 GHz, dva 5 GHz i 6 GHz (WiFi 6E). Otud potječe i naziv jer mu je kombinirana propusnost na sva četiri pojasa 16 Gbps. Uz to, ima i dva 10 Gbps LAN porta, 2,5 Gbps WAN port i četiri Gigabitna LAN porta. Podržava RangeBoost Plus tehnologiju, AiMesh i VPN Fusion, a ima i trostruki sustav ubrzanja igranja (niže latencije) te sveobuhvatan sustav mrežne sigurnosti.
U unboxing ste videu prije nekoliko tjedana mogli vidjeti da nam je na test pristigao ovaj router, a uz njega nekoliko dana kasnije smo pokazali i GT-AXE11000. Da, u isto vrijeme su nam se u labu zatekla dva moćna Asusova routera pa smo pomislili da je Božić nešto malo uranio.
Kao što ste u videu mogli vidjeti, router dolazi u poprilično velikoj kutiji unutar koje je smješten u kartonsko ležište, a potpuno je sklopljen, tj. antene su već tvornički na njemu. Uz router kupac će dobiti i AC/DC adapter snage 65 W, mrežni kabel dužine dva metra, dva napojna kabela (EU i UK), te različite upute i pamflete o proizvodu.
Početkom smo godine testirali manjeg brata ovoga routera u obliku GT-AX6000 koji nije nakrcan svim tehnologijama, no zapravo je dovoljan za većinu korisnika. GT-AXE16000 birat će zaljubljenici u tehnologiju i svi oni koji moraju imati najbolju i najnoviju opremu. On je najsjajniji dragulj u Asusovoj networking kruni, a i doslovno je tako zbog visoko refleksivne ploče na vrhu ispod koje su ARGB LED-ice. Router je vrlo velik (najveći koji smo do sada vidjeli), i težak. Zastrašujuć izgled osiguravaju osam antena, pa izgleda kao divovski pauk na leđima kojem je masa čak 2,42 kilograma.
Asus se kao i uvijek potrudio oko dizajna, pa je veći dio gornjeg dijela routera pokriven sjajnom površinom ispod koje su ARGB LED-ice iz Aura sustava osvjetljenja. Na sjajnom se dijelu nalazi i natpis uređaja, ROG logo, te indikacijske LED-ice. S desna na lijevo u donjem kutu se nalaze LED-ice koje indiciraju vezu na internet, zatim LAN vezu, 10GE vezu, 6 GHz, dvije 5 GHz te 2,4 GHz veze i na kraju je Power LED-ica.
Osam antena je tvornički fiksirano za kućište routera. Možemo ih pomicati u nekoliko smjerova, međutim to je ograničenije nego kod nekih drugih Asusovih routera. Razlog je jednostavan, antene su ogromne.Na jednom od bokova nalaze se i uobičajene LED i WPS tipke. LED tipka po tvorničkim postavkama isključuje ili uključuje osvjetljenje, no unutar web sučelja joj možemo dodijeliti i neku drugu funkciju. WPS (Wi-Fi Protected Setup) tipka služi za brzo i jednostavno uparivanje uređaja na router. Tijelo routera je kompletno plastično i osim ponekih ROG specifičnih elemenata, forma ovdje prati funkciju. Naime, veliki dio tijela je perforiran za čim efikasnije hlađenje internih komponenata. Router se prilikom rada zagrijava i tijelo je toplo, no nije to ništa što bi bilo alarmantno.
u jednom od kuteva nalazi se ploča s priključkom za napajanje, Power tipka, te Type A USB priključci – jedan 2.0 i drugi 3.0 (USB 3.2 Gen 1). Primijetili smo da je AC/DC adapter u radu blago zagrijan, a iz utičnice router “vuče” između 15 i 20 W energije pod srednjim opterećenjem. U routeru se nalazi moćan hardver i svakako ga je potrebno adekvatno hladiti. SoC ima četverojezgreni procesor baziran na 64-bitnoj ARM tehnologiji koji radi na okruglih 2 GHz, a od pomoći su mu 2 GB DDR4 radne memorije i 256 MB NAND skladišne. Ostatak jasno čine modemi ili čipseti (četiri za svaki od podržanih pojasa) i kontroleri (ipak je tu dual 10Gbps mreža), a tu su još i četiri interne antene.
Na stražnjoj se strani nalaze četiri LAN porta propusnosti jedan gigabit, zatim jedan WAN port koji može raditi na 2,5 ili 1 gigabit (plavi), te dva 10 gigabitna porta (bijeli). Tu je i reset tipka za slučaj da moramo brzo poništiti cijelu konfiguraciju.
Router podržava WiFi IEEE 802.11ax (WiFi 6 i WiFi 6E) standard i sve starije od njega. Podržava IPv4 i IPv6 mrežne standarde. WiFi je quad band, odnosno podržana su četiri pojasa. Na 2,4 GHz AX (4×4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40 MHz) maksimalna je propusnost podataka 1.148 Mbps, na 5G-1Hz AX (4×4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160 MHz) maksimalna je propusnost podataka 4.804 Mbps, na 5G-2Hz AX (4×4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160 MHz) maksimalna je propusnost podataka 4.804 Mbps, a na četvrtom, tj. 6GHz AX (4×4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz), opet do 4804Mbps . Kombinacijom ta četiri pojasa dolazimo do maksimalne teoretske propusnosti od 16.000 Mbps. Novost kod 6 GHz pojasa je korištenje novih sedam 160 MHz kanala, što je povećanje od četiri u odnosu na tri koliko ih ima kod 5 GHz pojasa.
Donja strana routera je kompletno rebrasta i nudi dobar protok zraka, a tu su i tri gumene nožice na kojima router stoji. Od naprednijih opcija ovaj router nudi LAN agregaciju na LAN1 i LAN3 portovima (za 2 Gbps mreže), WAN agregaciju na LAN4 i WAN portovima (za brze internetske veze), dual WAN opciju na WAN i 10GE_1 portu (za dva internet providera), te jasno dva 10 Gbps porta na koje možemo priključiti brzu mrežnu opremu kao što su NAS-evi, radne stanice, Cloud serveri itd.
GT-AXE1600 podržava AiMesh povezivanje za pokrivanje većih objekata (whole-home pokrivenost), a može se upariti s bilo kojim Asusovim routerom koji ima tu funkcionalnost. Podržava i povećanu pokrivenost s RangeBoost Plus tehnologijom, koja izvlači do 38% veću pokrivenost u odnosu na routere koji ovo ne podržavaju izvlačeći maksimum iz Broadcomovih čipova s Asus AF tehnologijom. Kao backhaul veze za AIMesh sustav se mogu koristiti 5 GHz ili 6 GHz pojasevi, kao i LAN.
Router na vrhu ima osvijetljenu prozirnu ploču, a kako osvjetljenje izgleda možemo vidjeti u videu, i na slici iznad. Gimick ili ne, to će svatko odlučiti za sebe – mi svako osvjetljenje na routerima isključujemo.
Forum
Objavljeno prije 7 minuta
AMD Radeon RX 9000 series (Navi RDNA4) Objavljeno prije 14 minuta
Mikrotik - za početnikaObjavljeno prije 25 minuta
to trenutno igrate?Objavljeno prije 38 minuta
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 40 minuta
Privatnost i sigurnost podataka i korisnikaNovosti
Mobitel miruje, a podaci cure! Android korisnici tuže Google
I dok mobitel leži na stolu i vi mislite da se ništa ne događa, ali Google potajno šalje podatke! Upravo zbog toga su korisnici Androida u SAD-u tužili Google, a porota u San Joseu donijela je presudu – Google mora isplatiti 314,6 milijuna... Pročitaj više
Meta je dobila tužbu, ali je otkrila "ključ pobjede" u budućem ratu za autorska prava umjetne inteligencije
Prema TechCrunchu, američki savezni sudac Vince Chhabria nedavno je presudio u korist Mete u tužbi za autorska prava koja uključuje obuku AI modela. Slučaj je podnijelo 13 autora knjiga navodeći da je Meta koristila njihov rad zaštićen auto... Pročitaj više
Nadogradnja za iPhone: Whoscall sada brže prepoznaje pozive – ali ne za sve korisnike
U doba sve učestalijih prijevara i dosadnih oglasnih poziva, sve više ljudi koristi aplikaciju Whoscall kako bi na vrijeme znali tko ih zove. No, iPhone korisnici do sada su bili u nepovoljnijem položaju zbog ograničenja samog iOS sustava –... Pročitaj više
Anthropic, poznata po AI modelu Claude, uništio milijune knjiga kako bi trenirali umjetnu inteligenciju
Otkriće da je tvrtka Anthropic, poznata po AI modelu Claude, uništila milijune knjiga kako bi trenirala umjetnu inteligenciju, izazvalo je snažnu etičku i kulturnu raspravu. Iako je pravno sve bilo "čisto", mnogima je ovaj potez upalio alar... Pročitaj više
Ventilator za cirkulaciju zraka vs. obični ventilator: 4 ključne razlike koje će vam pomoći da odaberete najbolji uređaj za hlađenje
S razvojem tehnologije na tržištu su se pojavile brojne vrste ventilatora, a među njima se ventilator za cirkulaciju zraka ističe svojim posebnim funkcijama i prednostima. Prilikom kupnje ventilatora mnogi se pitaju: Koja je razlika između... Pročitaj više
Sve novosti