ASUS ROG STRIX Z690-E Gaming WiFi & Z690-I Gaming WiFi recenzija
Datum objave 05.01.2022 - Krešimir Matanović
ROG STRIX Z690-E Gaming WiFi - drugi dio
Na desnoj se donjoj strani nalaze još konektor za eksterni temperaturni senzor, TPM konektor, baterija, 4-pinski konektor ta ventilator i konektor prednjeg panela. Iznad hladnjaka koji pokriva donje M.2 slotove nalaze se još dva 4-pinska konektora za ventilatore. Na ploči se tako ukupno nalazi devet 4-pinskih konektora, od čega je jedan namijenjen AIO pumpi. Ovo je više no dovoljno za sve sustave hlađenja.
Posebno zanimljiv detalj na ovoj ploči je hladnjak za prvi M.2 utor koji ima integriranu toplovodnu cijev koja ima direktan kontakt sa SSD-om. Cijev izlazi izvan tijela hladnjaka, zavija i završava u manjem aluminijskom bloku. Na taj je način postignut efikasniji prijenos topline sa SSD-a na okolinu čak i uz nešto niži protok zraka, pri čemu on radi na nižoj temperaturi.
Drugi bitan detalj ove ploče je ROG Hyper M.2 PCIe kartica koja prima dva SSD-a u M.2 slotove koji rade u PCIe 4.0 x4 modu rada. Tako je za oba SSD-a osiguran maksimalni bandwidth, a uz to su i efikasno hlađeni masivnim hladnjakom na kartici. Da bi maksimalno iskoristili potencijal kartice, potrebno ju je instalirati u srednji PCIe 4.0 x16 slot, u ostala dva slota će uvijek onemogućavati rad jednom od drugih slotova.
Kao što smo već napisali, prvi je M.2 slot po PCIe 5.0 x4 standardu i dijeli bandwidth s prvim PCIe 5.0 x16 slotom. U njega je moguće ugraditi 22110 uređaje, a ima i posebno dizajnirani hladnjak. Druga dva M.2 slota imaju jedinstveni hladnjak, pri čemu jedan radi samo u PCIe 4.0 x4 modu i podržava 22110 uređaje, a drugi i u PCIe 4.0 x4 i u SATA modu te podržava 2280 uređaje. Uz to, na ploči se nalazi i šest SATA 6 Gbps portova koji podržavaju RAID konfiguracije diskova (RAID i boot diskovi nisu podržani u SATA E1 i E2 portovima).
Stražnji je panel vrlo bogat portovima i cijeli je ispunjen:
- DisplayPort
- HDMI Port
- 4x USB 2.0 portova (jedan za nadogradnju BIOS-a bez procesora)
- 4x USB 3.2 Gen 1 portova (plavi)
- ClearCMOS tipka
- BIOS Flashback tipka
- 2x USB 3.2 Gen 2 Type A crveni
- 1x USB 3.2 Gen 2 Type C
- 1x USB 3.2 Gen 2×2 Type C
- Wi-Fi 6E 2×2 priključci
- 1x 2,5 GBps LAN port
- 5x audio jackova i jedan SPDIF port
Asus je na ploču implementirao standardni Intelov Wi-Fi 6E modul koji podržava 2×2 802.11 ax standard (i sve starije), te radi na tri pojasa – 2.4/5 i 6 GHz. Podržan je i Bluetooth v5.2. Uz to, tu je i standardni Intelov 2.5 Gigabitni LAN kontroler s ASUS LANGuard zaštitom.
Ploča u VRM hladnjak i pokrov stražnjih I/O portova ima integriranu LED rasvjetu u ROG stilu koju možemo kontrolirati uz pomoć AURA Sync aplikacije ili Armoury Cratea. Ovo je sva rasvjeta koju ima, a dodatno korisnik može spojiti LED trake ili druga svjetleća tijela na jedan od tri Addressable Gen 2 headera ili na jedan klasični AURA RGB header. U videu možete vidjeti i kako izgledaju efekti osvjetljenja.
Ploča ima i iznimno bogato ROG UEFI sučelje BIOS-a koje dozvoljava sve zamislive tweak opcije za ploču, procesor i ostale komponente, kao što to ima i HERO model kojeg smo ranije testirali. Ploča nudi i vrlo visoke napone koji omogućavaju ekstremni overclocking i tu neće nikoga razočarati. Jasno, HERO-ica donosi više hardverskih značajki za to, no i ova je sasvim upotrebljiva.
Uz standardno dobar UEFI, tu je i bogata softverska podrška koja kreće s Armoury Crate softverom. Uz pomoć AI Suite 3 softvera moguće je kontrolirati i 5-way optimizaciju ploče koja uključuje poznate TPU, EPU, Fan Xpert 4, DIGI+ i Turbo App značajke. Nadalje, tu su ROG CPU-Z i AIDA alati, GameFirst VI, Sonic Studio III + Sonic Studio Virtual Mixer + Sonic Suite Companion, Sonic Radar III, DTS Sound Unbound i antivirusni softver.
Forum
Objavljeno prije 5 minuta
Aplikacije za prijavljivanje prometnih kameraObjavljeno prije 7 minuta
VW popravak modula u autuObjavljeno prije 8 minuta
NAS - Network Attached Storage ili mrezni diskObjavljeno prije 25 minuta
Stari hardware za kojim se sliniloObjavljeno prije 30 minuta
Telemach - OptikaNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti