Test sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme

Asus Sabertooth 990FX;

BIOS: 0402

Procesor(i)

AMD Phenom II X6 1055T

Memorija

G.Skill 2 x 2GB PC3-17000;

Grafičke
kartice

Gigabyte GeForce GTX560Ti

Driveri: Forceware 275.33;

Zvučna kartica

On Board

Hard disk(ovi)

Hitachi Deskstar 500GB SATA II

Napajanje Thermaltake ToughPower 1200W
DVD-RW HP GSA-H60L













































Testni sistem :: Software
OS Windows 7 Ultimate 64-bit
Chipset
datoteke

AMD Chipset Driver for
WinVista-64Bit

DirectX
verzija
11
PC Mark

Vantage, 7

7-Zip

v. 4.65

Cinebench

Release 11.5

AIDA64

Extreme Edition, v1.70

x.264 Benchmark v.3.0
 

Način testiranja i overclocking

Testna se platforma sastojala od opisane matične ploče te Thuban 1055T procesora. Grafička kartica je bila Gigabyteova GTX560 Ti SOC, a radna memorija G.Skillova PC3-17000 u 2x 2GB kitu. Testovi su kao u u dosadašnjim testovima bili klasični, mješavina sintetike i real-life situacija. Za usporedbu smo uzeli nekoliko matičnih ploča iz 890GX i 890FX serija različitih proizvođača. Odmah može biti jasno kako će manje-više testovi biti izjednačeni zbog ipak samo kozmetičkih razlika 990FX čipseta u odnosu na 890FX, a varijacije su moguće jedino zbog razlike u osnovnom FSB-u. U tablicama će te vidjeti i rezultate overcockirane platforme, a iskazana je potrošnja cijelog sistema.

S obzirom da ploča ima deset termalnih senzora rapoređenih po ključnim dijelovima, lako je pratiti zagrijavanje (ili pregrijavanje) pojedinih komponenata, tj. gdje je potrebno koncentrirati dodatno rashlađivanje što je naravno vrlo bitno prilikom overclockinga. S obzirom da je ploča napravljena od kvalitetnih materijala i robusnih elektroničkih komponenata, zagrijavanje tijekom nosmalnog rada ne bi smjelo biti apsolutno nikakav problem, no postoji dosta korisnika koji i o tome vode brigu. Thermal Radar komponenta unutar AISuite-a II dozvoljava real-time praćenje i nadzor temperatura svih senzora (CPU, MB, VCORE-1, VCORE-2, NB HT, DRAM, USB3.0-1, USB3.0-2, PCIE-1 i PCIE-2), što je i grafički lijepo iskazano. Zasmetalo nas je tek što se to real-time očitavanje drastično usporava tijekom opterećivanja sistema (primjerice OCCT-om) i refresh temperatura traje i po nekoliko minuta (AIDA64 nema tih problema). Na prvoj slici možete vidjeti temperature na senzorima bez opterećenja, na drugoj je slici pod opterećenjem (OCCT CPU test), a na trećoj s overclockiranim sistemom (opet OCCT CPU test), bez ikakog dodatnog hlađenja i s Noctuom D14 na procesoru.

Kao i uvijek kada testiramo matične ploče, jedan je test bio dovođenje procesora na maksimum, a drugi osnovne brzine sabirnice. Naš je 1055T i na drugim pločama svoj maksimum dosegnuo na brzini tek malo većoj od 4GHz pa je tako bilo i na ovoj ploči. Apsolutno je bio stabilan na 288 x 14 (4.031GHz) pri naponu od 1.4V, dok ostatak napona možete vidjeti u slikama UEFI-a na prethodnoj stranici. Za overclocking maksimalne brzine sabirnice množitelj smo procesora spustili, kao i množitelj memorije. U zid smo udarili na 320MHz i pri tome napone nismo drastično forsirali. Ploča stabilno radi i na 330MHz, no tada je napone potrebno više "navinuti" i to već izlazi iz parametara normalnog overclockinga. Napomenimo i kako je postignuti rezultat uvelike ovisio i o samom procesoru, jer smo primjetili kako 1055T udara u zid niže od nekih drugih procesora. No, pravi testovi za ovu matičnu ploču tek stižu – idući tjedan nam u lab treba doći Phenom II X4 980 BE, a nakon toga i jedan od Zambezija.