Cijela priča s probojem 3D akcelerirane grafike na naša računala počinje s tvrtkom 3dfx. Prvi 3D akcelerator ove tvrtke nosio je ime Voodoo i bio je na vrhu liste želja za Božić, rođendan, godišnjicu braka svih zaljubljenika u računalne igre. U to vrijeme tržište 3D akceleratora bilo je praktički nepostojeće – ili si imao Voodoo i bio faca, ili si nadograđivao memoriju na svojem S3 Virgeu kako bi mogao igrati Pasians i Minesweeper u visokoj rezi s 24-bitnom bojom odnosno kliketati po Excel tablicama.

Dvije Voodoo2 kartice u SLI modu

Nakon Voodooa došao je Voodoo 2 i sa sobom donio novu razinu ekstremnosti – povezivanje para grafičkih kartica za dobivanje još više performansi odnosno igranje u višoj rezoluciji. Ovaj se feature zvao SLI odnosno Scan Line Interleave, a bazirao se na tome da kartice, spojene jedna s drugom preko internog kabela, svaki frame obrađuju u interleaved modu. Što ovo znači? Ako je igra bila podešena na rezoluciju 800×600, svaka bi kartica naizmjence obrađivala jednu liniju na slici. Dvije bi se iscrtkane slike potom spojile u jednu neiscrtkanu, normalnu.

Dva VSA100 čipa, ali ovaj put na istoj kartici

Eksperiment s kombiniranjem performansi grafičkih čipova 3dfx je ponovio sa svojom posljednjom serijom grafičkih kartica Voodoo 5, koje su tvrtku odvele u stečaj. Ovaj put se kartice nisu mogle kombinirati odvojeno, ali je zato korištena filozofija integriranja više grafičkih procesora na istu karticu. Sličnu je shemu u to vrijeme pokušao i ATI sa svojom serijom Rage Fury MAXX kartica koje su na sebi imale dva Rage 128 Pro čipa. Ove je kartice tržište još slabije prihvatilo nego Voodoo 5500 budući da su imale mnogo problema s driverima i performansama.

ATI-jev pokušaj kombiniranja dva čipa na jednoj kartici

Nakon propasti 3dfxa i ATI-jevog neuspjelog MAXX-a, proizvođači grafičkih čipova fokusirali su se na klasične kartice s jednim čipom. Ovaj je trend prekinula nVidija sa svojom tehnologijom SLI (Scalable Link Interface) koja je omogućavala kombiniranje performansi para jednakih PCI-E grafičkih kartica koje komuniciraju preko posebnog internog konektora.

Premda je ATI inicijalno ovakav pristup povećavanja performansi "popljuvao", dobra prodaja, a time i tržišni uspjeh SLI sistema, ponukao je kanadsku tvrtku da stvori svoju multi-GPU tehnologiju koja je nazvana Crossfire.