coolermaster_h100_14

Pogled u unutrašnjost nam otkriva dovoljno prostora za Mini-ITX ili Mini-DTX ploče, s maksimalnom visinom hladnjaka za procesor od 83 milimetra. Ujedno, moguće je instalirati ukupno 4 (3 + 1) 2,5-inčnih diskova, te jedan 3,5-inčni (umjesto jednog 2,5-inčnog na dnu). I premda proizvođač tvrdi kako su to filtri za prašinu, mrežice na vrhu i na prednjoj strani to zapravo nisu – sitna će se prašina lako nakupljati u unutrašnjosti.

coolermaster_h100_15 coolermaster_h100_16

Na prednju je stranu moguće umjesto ventilatora ugraditi i 120/140 ili 200-milimetarski radijator, no onda više nemamo 210 milimetara za grafičku karticu nego 180, te nemamo 210 milimetara za napajanje, nego 160 milimetara. Nosači za napajanje su standardni ATX i to je velika prednost ovoga kućišta – nije potrebno kupovati mala SFX napajanja. Na dva su proreza za grafičku karticu postavljeni perforirani limovi koji su pričvršćeni vijcima pa ih se lako skida i ponovno montira.

coolermaster_h100_17 coolermaster_h100_18

U kućište smo ugradili nedavno testiranu Asusovu Mini-DTX Crosshair VIII Impact ploču na kojoj je bilo 16 GB G.Skill memorije brzine 3.000 MHz, te AMD-ov Ryzen 5 3400G procesor. Za hladnjak smo upotrijebili BOX verziju koja dolazi uz procesor no ponešto smo ga morali modificirati. Naime, vanjski ukrasni prsten oko nosača ventilatora preširok je da pravilo sjedne na ovu ploču, pa smo ga stoga morali ukloniti. Vezan je samo silikonskim ljepilom i to nije bio naročit problem, te je hladnjak udobno sjeo na svoje mjesto.

coolermaster_h100_19

Čitav je sustav napajalo izvrsno Seasonicovo Focus Gold SGX-650 napajanje SFX formata, a u SO.DIMM2 utoru je bila kartica sa M.2 SSD-om. Eh da, s obzirom na to da Impact ploča nema video izlaz za integriranu grafiku morali smo koristiti diskretnu a za to je poslužila Asusova RX560 s 4 GB video memorije. Slaganje komponenata u kućište je mrvicu skučeno no to je i očekivano kod ovako malene zapremine. Kabeli se mogu koliko toliko uredno složiti, no opcija za njihovo aranžiranje kao kod većih kućišta jednostavno nema.

coolermaster_h100_20

Stražnja je strana zanimljivo izgledala zbog impresivnog stražnjeg panela Impact ploče koji je krcat i prije no što smo ugradili grafičku karticu koja je donijela DVI, HDMI i DisplayPort izlaze. Uz maleno Seasonicovo SFX napajanje dolazi i prilagodnik za ATX nosač pa smo jasno njega iskoristili da bi napajanje ugradili u ovo kućište.

coolermaster_h100_21

Svjetlosna je kulisa kod ovoga setupa višestruka – osim svjetlećeg ventilatora i Imapctica donosi tri zone osvjetljenja, pa će svi ono koji vole blještavilo RGB LED-ica i njihovih efekata ovdje svakako doći na svoje.

Kvaliteta, vjernost prikaza i snaga RGB LED osvjetljenja ventilatora nije na razini primjerice Corsairovih ventilatora, no zadovoljavajuća je. Efekti koje može prikazivati su razni, u skladu s podržanim aplikacijama ili pak onima koje podržava CoolerMasterov kontroler.

coolermaster_h100_21a coolermaster_h100_21b coolermaster_h100_21c

Nakon dugotrajnog opterećenja procesora utvrdili smo kako je BOX hladnjak iznimno neadekvatan i kako bi trebalo investirati u bolji hladnjak, pogotovo ako planirate opterećivati sve jezgre i threadove 3400G procesora. No, ako to nije slučaj bit će adekvatan. Ipak, to je samo u slučaju da računalo ne koristimo kao HTPC jer je tada i previše bučan s izmjerenih 40 dB, što ni Silent profil u UEFI sučelju ne može utišati. Ove opaske dakle nemaju veze s kućištem čiji je ventilator zadovoljavajuće tih i čije su rashladne mogućnosti sasvim solidne, što vidimo po temperaturama ostalih komponenata, u što svakako ulazi i grafička kartica koju smo također maksimalno opteretili i čija se temperatura nije penjala iznad 66°C.

coolermaster_h100_22

S najnižom cijenom od 65 € na njemačkom tržištu, MasterCase H100 je dobar izbor za gradnju malenog gamerskog ili računala opće namjene. Naravno, poslužit će dobro i za HTPC, no neobičan oblik bi mogao odbiti ponekog kupca. Prednosti su mu prihvat ATX napajanja, Mini-ITX i DTX ploča, dobra rashladna svojstva i mnoštvo mjesta za diskove. Mana mu je nešto veće propuštanje buke kroz metalne mrežice, ali i nesposobnost istih u zadržavanju sitnijih čestica prašine. Kvaliteta izrade je vrlo dobra, baš kao i završne obrade. Kućište je vrlo praktično, lako prenosivo i dovoljno atraktivno za sve koji vole RGB LED osvjetljenje.