Razlika R2 modela u odnosu na stariju reviziju je što ste kod staroga za čišćenje filtera na usisu trebali skinuti kompletnu masku a kod novoga to nije potrebno. Sada je Fractal pametnije razmišljao i napravio metalnu mrežicu s filterom koju je moguće odvojiti od maske pritiskom na gornji dio gdje ju drže zva plastična "push" nosača. Tako dolazimo do jednostavnijeg održavanja, tj. čišćenja usisa koji je najviše podložan prljanju. Fractal s ovim kućištem isporučuje čak tri 140 mm ventilatora iz svoje Silent Series R2 palete, a prvog vidimo na gornjoj od dvije pozicije na usisu. Druga na ispuhu – jedan je na stražnjoj a drugi na gornjoj stranici.

Kao i do sada, prednja se maska može u potpunosti ukloniti s čime uklanjamo i kavez za diskove. Posebnost ovoga prostora je što je moguće ugraditi i tanji 240 mm radijator koji na taj način možemo elegantno uklopiti u kućište i koji postaje dijelom usisa i hlađenja diskova. Prednja je konstrukcija kućišta vrlo čvrsta, što vidimo po masivnim stupovima, a na njega je spojeno i plastično kućište front panela. Kabeli kontrolera ventilatora spuštaju se ispod u zasebnu rupu, dok je ostatak kabela proveden u kućište direktno iza panela. Jedno od dva 5.25" mjesta je kao što vidimo pokriveno metalnom pločicom koja na sebi ima i 3.5" prilagodbu, pri čemu to zaštitna plastična maskica nema.

prednji je panel smješten vrlo praktično s gornje strane, a u sklopu plastičnog kućišta nalaze se s lijeva na desno Reset tipka, utori za mikrofon i slušalice, tipka za paljenje i gašenje s plavom LED signalizacijom, a na njoj je i crvena LED signalizacija za aktivnost diska. Do toga se nalaze dva USB3.0 utora i tipka kontrolera za ventilatore s tri položaja – 5, 7 i 12V. Ventilatori koji se u punoj brzini vrte na oko 1000 okretaja nisu pretjerano bučni a vrlo su učinkoviti. Već smo o njima pisali i u prethodnim člancima kada smo rekli da u principu i nema potrebe za smanjivanjem broja okretaja jer je buka prihvatljiva i jer su tada najefikasniji. Ipak, to je vrijedilo za Define R4 kućište koje ima sistem prigušenja buke, čega kod ARC-a nema. Stoga je buka nešto malo izraženija i kontroler za broj okretaja postaje nužan ukoliko sklapamo tiho računalo.

Gornja je stranica posebna po tome što ju je moguće ukloniti i što na mrežici cijelom dužinom ima filter protiv prašine. Na taj način je eliminiran ulaz velike količine prašine u kućište a čišćenje filtera je maksimalno pojednostavljeno. Kada gornju stranicu uklonimo otvara nam se pogled na tri mjesta za ventilatore (dva za 140 mm i jedno za 120 mm), koja mogu poslužiti i za montažu radijatora vodenog hlađenja. U tvorničkom setupu tu imamo jedan 140 mm ventilator koji zrak ispuhuje. Općenito, kvaliteta materijala i izrade kao i čvrstoća ovoga kućišta jednostavno oduševljavaju – kao i uvijek kod Fractala.

S donje se strane nalazi klasičan plastični filter za prašinu kojeg je moguće laku ukloniti, a iznad njega dolazi napajanje i jedan 140 mm ventilator. Ukupno je u ovo kućište moguće ugraditi čak sedam ventilatora. Za čvrsto prianjanje na podlozi brinu se četiri gumene nožice u plastičnom kućištu od kojih su prednje nešto većeg promjera.

Unutrašnjost ovoga kućišta je kao što smo već rekli identična onome u Define R4 modelu i mogućnosti kombinacija su time jednake. Prostor za grafičke kartice je jednako izdašan sa punih 290 mm ukoliko je srednji kavez u kućištu ili čak 430 mm ukoliko ga uklonimo. Dva su kaveza za tvrde diskove od čega donji ima tri ladice, a gornji pet. Ladice su bijele boje u njih je moguće ugraditi kako 3.5" tako i 2.5" diskove a imaju i antivibracijske podloge. Vađenje ladica je olakšano tool-less sistemom, dok je diskove za njih potrebno pričvrstiti posebnim vijcima. Na vrhu je kavez za dva 5.25" uređaja koje je potrebno pričvrstiti vijcima. Kućište je kompatibilno s ATX, Micro ATX i Mini ITX pločama, a prorez na nosaču je dovoljno velik i za najveće nosače CPU hladnjaka. Kada smo kod njih, u kućište je moguće ugraditi CPU hladnjak maksimalne visine 180 mm.

Kod ugradnje je kao i uvijek sve proteklo glatko a ovaj put smo se odlučili pokazati vam kako to izgleda s ugrađenom Gigabyteovom Z77X-UP4TH pločom, Noctuinim NH-U12S hladnjak, Chieftecovim napajanjem i Corsairovim SSD-om. Aranžiranje kabela je jednostavno i lako pri čemu smo jedino veću pozornost mogli obratiti na kabele sa stražnje strane. No, oni su ionako manje bitni za protok zraka pa se nismo naročito trudili. Ono što odmah pri paljenju računala primjećujemo je da je radni nivo buke viši i od Define R4 i od Define XL R2 modela. Buka se naravno može smanjiti uz pomoć kontrolera no tada su i performanse hlađenja nešto slabije. Za potrebe testiranja smo baš kao i kod Define R4 i Define XL R2 kućišta u ARC-a ugradili X79 Sabertooth i 980X sistem i dobili usporedne rezultate koje možete vidjeti na sljedećoj stranici.