Pakiranje i bundle

Gigabyte Z68XP-UD3-iSSD dolazi kutiji bijele boje s mnoštvom istaknutih logotipa diljem kompletnog pakiranja. S prednje strane dominira sličica SSD-a, te jasno govori o činjenica kako se radi o matičnoj ploči koja dolazi sa SSD-om. Uz nju, tu se nalazi standardna ergela logotipova označavajući tehnologije karakterističnih za Z68 seriju matičnih ploča, počevši od Intelove Smart Response, Lucid Virtu, pa sve do klasičnih 3xUSB3.0/SATA 3.0 i 2x Copper PCB tehnologija. S pozadinske strane upoznavanje s pločom se predstavlja u još detaljnijoj izvedbi dajući do znanja što točno korisnik dobiva kupovinom ove ploče. Otvaranjem kutije prvo što nas dočekuje je bundle, ispod kojeg se nalazi ploča u antistatičkoj vrećici.

Sa UD3-iSSD dolazi nekoliko knjižica koje bi korisniku trebale pomoći prilikom same instalacije komponenata na ploču pa sve do uspostavljanja funkcionalnog sistema ubrzanog solid state diskom s ploče. Nadalje, tu je četiri SATA kabela plave boje s time da dva imaju konektore zakrenute pod 90°, fleksibilni SLI bridge crne boje, medij s instalacijskim driverima te Gigabyteovim softverom. U paket je standardno ubačen i Norton Internet Security paket. Naposljetku tu je I/O limić za backplate ploče. Više manje solidan bundle i u skladu s opremljenosti same ploče.

Layout

Z68XP-UD3-iSSD je matična ploča standardnih ATX dimenzija, a za razliku od svojeg brata prvijenca – Z68X-UD3H koja je dolazila sa mat crnim PCB-om, iskombinirana je s nešto bojama karakterističnim za starije matične ploče iz svoje ergele. Plavi PCB u kombinaciji sa plavo bijelim utorima podsjeća na matične ploče iz prošle, LGA1156 serije. Jedina razlika, a koja je zajednička novim pločama je dizajn heatsinkova. Da se ovdje zaista radi o gotovo identičnim pločama, možete se i sami uvjeriti pogledom na recenziju koju smo napravili prije nekoliko mjeseci. Iz istog razloga nećemo se previše zadržavati i ponavljati iste stvari, nego ćemo ugrubo proći layoutom ploče, i spomenuti glavne razlike, odnosno glavne značajke Z68XP-UD3-iSSD što je i razlog zašto nam je bila interesantna za test. Layout je čist, a pristup svim relevantnim komponentama dostupan. Ploča je opremljena sa Foxconnovim socketom koji se ni po čemu ne razlikuje od onog koji smo susreli kod UD3H modela – crne boje.

Specifikacije Gigabyte GA-Z68X-UD3H-B3 matične ploče
Podržani procesori Intel Core i7, Intel Core i5, Intel Core i3 serije procesora u LGA1155 pakiranju
Čipset

Intel Z68 Express čipset

Memorija

4x DDR3 DIMM slota;
Podrška za do 32GB sistemske memorije;
Podrška za memorijske module brzine 2133/1866/1600/1333/1066 MHz;
Podrška za Intel X.M.P.

Grafika Integrirana u procesoru;

1x HDMI port
Utori za proširenja

2x PCIe 2.0 x16;
3x PCIe x1;
2x PCI

Multi-GPU podrška

Podrška za Nvidia SLI i ATI CrossFireX

Pohrana podataka

Intel Z68:
2x SATA 6Gb/s konektora
4x SATA 3Gb/s konektora

Marvell 88SE9172:
2x SATA 6Gb/s konektora

LAN

1x Realtek RTL8111E

Audio 1x Realtek ALC889 codec
IEEE 1394 2x IEEE 1394a porta
USB 12x USB 2.0 portova;
4x USB 3.0 porta
Interni konektori

1x 24-pinski ATX konektor
1x 8-pinski EPS konektor
4x SATA 6Gb/s konektora
4x SATA 3Gb/s konektora
1x CPU fan header
1x mSATA connector + SSD 20 GB
2x system fan headera
1x power fan header
1x front panel header
1x front panel audio header
1x S/PDIF Out header
3x USB 2.0/1.1 headera
1x USB 3.0/2.0 header
1x IEEE 1394a header
1x serial port header
1x Trusted Platform Module (TPM) header
1x ClearCMOS jumper

BIOS 2x 32 Mbit flash (Award BIOS)
Format 305mm*244mm (ATX)
* specifikacije preuzete sa službenih stranica proizvođača

Prije nego krenemo na ostatak teksta koji je nešto manje interesantan, prijeđimo odmah na stvar, odnosno na glavni adut ove ploče – SSD. Gigabyte Z68XP-UD3-iSSD dolazi sa, kako smo već istaknuli, Intelovim SSD-om iz serije 311 (Larson Creek). Radi se o SSD-u koji se inače spaja preko SATA 3Gb/s sučelja (odnosno preko mSATA porta na ovoj ploči kao što se može vidjeti i na fotografiji iznad), postiže brzinu čitanja od 200MB/s, brzinu pisanja 105MB/s, te nosi na sebi SLC memorijske čipove. Već smo spominjali razliku između MLC i SLC SSD diskova, odnosno čipova, no samo nakratko da kažemo kako je glavna razlika i prednost SLC čipova nad MLC-ovima u tome što su brži i imaju dulji vijek trajanja. A budući da se ipak radi o SSD-u koji se pakira s pločom, upravo je vijek trajanja vrlo bitna stavka u cijeloj priči. Minus je njegov manji kapacitet kako bi se zadržala koliko toliko prihvatljiva cijena uređaja. mSATA utor i sam SSD su smješteni iznad prvog PCI-E x16 utora. Ukoliko se koristi u kombinaciji sa Intelovom Smart Response tehnologijom, ostajete bez jednog SATA porta, budući da s njime dijeli propusnost. Kasnije u tekstu ćemo spomenuti kako čitava stvar funkcionira u praksi, te prikazati rezultate testiranja.