UL testovi

Prije analize rezultata svakako moramo još jednom naglasiti da je Gigabyteova ploča u nepoštenoj prednosti jer se na njoj Multi Core Enhancement (MCE) ne može nikako isključiti i procesor stalno boosta na 4,2 GHz sa svim jezgrama.

I to se već na prvom testu i vidi. PCMark rezultat je viši za oko 140 bodova. S druge strane, Asusica izvlači bolje performanse iz grafike, unatoč poboljšanju performansi s novim F5e BIOS-om.

CPU testovi

Sada smo u grafove uključili i Asus rezultate s uključenim MCE-om, no vidimo da je Gigabyteica i dalje u laganoj prednosti u svim testovima.

Memorijske performanse @ 3.600 MHz CL16

Memorijske performanse su podjednake na obje ploče.

Zagrijavanje i potrošnja

gigabyte_z490_occt

Ponašanje procesora i matične ploče je vrlo zanimljivo kada koristimo Small i Large Data u OCCT-u za opterećenje. U oba slučaja radi na 4,2 GHz na ovoj ploči (jer ona to forsira), potrošnja u prvom slučaju je 165 W, a u drugom 160 (sjetimo se kod Asus ploče je potrošnja bila 124 W), a zagrijavanje, tj. maksimalna temperatura na jednoj jezgri je dosta različita u ova dva slučaja – 61 °C vs. 68°C. Naravno i prosjeci maksimuma na svim jezgrama su puno drugačiji 59°C vs. 66,3°C. Razlog ovome je što kod Large Data ploča ograniči broj okretaja ventilatorima na Noctui D15 na oko 1.200 okretaja u minuti, a sa Small Data ih podigne na maksimalnih 1.500.