gigabyte_z490_master_5

Z490 Aorus Master je vrlo kvalitetno napravljena, bogato opremljena, iznimno sposobna i moćna matična ploča. Vidljivo je to na svakom njenom detalju. Od kvalitetnih komponenata, preko masivne gradnje s velikim aluminijskim M.2 hladnjacima, pojačanjima slotova, donjim limom za učvršćenje, preko moćnih VRM hladnjaka pa do detalja kao što su Nuvotonovi driveri na svakom od 4-pinskih konektora za ventilatore. Hladnjaci VRM-a su masivni, s gornje strane hlade integrirane power stageove, a s donje dublere hladi velika ploča s termalnim podloškama. Naravno, ploča nije ni osjetila i5-10500 procesor i za prave muke ćemo morati pričekati nešto jači otključani procesor.

Oprema Masterice je odlična i jedinu zamjerku joj možemo uputiti na problematični Intelov I255 2.5G LAN kontroler. Asus je taj problem riješio Marvellovim 5G čipom. WiFi je po najnovijem AX standardu, kartica je široko korištena Intelova AX201, radi odlično, a i Bluetooth radi bez problema. Stražnji je panel bogat portovima, pa nalazimo tri USB 3.2 Gen 2 Type A i jedan Type C, dok su ostali USB 3.2 Gen 1 i USB 2.0. Tu su i pozlaćeni audio konektori, a i tri su M.2 socketa sasvim dovoljna. Zanimljivo je da se Gigabyte odlučio samo za tri PCIe slota pune dužine, a onih kraćih x1 nema pa je to manje ograničenje. Softver i UEFI su na zadovoljavajuće visokoj razini i prate ostatak priče vrlo uspješno.

Po cijeni od oko 410 € u Njemačkoj, i 3.750 kuna u Hrvatskoj, ovo je ploča koja je direktna konkurentica Maximus XII Hero čiji ste test čitali prošli tjedan. Za razliku od nje, ova je zakinuta u pogledu LAN mogućnosti, dok joj u svemu ostalom parira. VRM jedinice su im ponešto različite u konstrukciji, Gigabyte koristi dublere dok Asus ne, no po pitanju su mogućnosti isporuke struje i kvalitete otprilike jednake, kao i po pitanju hlađenja. Izbor će se na kraju svesti na osobne preference svakog kupca. 20 € razlike u cijeni u korist Gigabyteice ne vjerujemo da će biti presudno.

Na kraju se samo moramo dotaknuti malo nepoštene prakse (prema konkurenciji i Intelovim originalnim specifikacijama), od strane Gigabytea koji ne dopušta isključivanje Multi Core Enhancementa, čime su performanse uvijek maksimum onoga što procesor može dati. Ova je praksa naširoko bila korištena kod ranijih serija Intel procesora i ploča, ali je s devetom generacijom i Z390 pločama to prekinuto. No, i na tim se pločama to moglo isključiti, pa je ovdje vjerojatno riječ o bugu koji će biti ispravljen nekom sljedećom nadogradnjom BIOS-a.