U unboxing videu možemo vidjeti kako je nova Masterica pakirana i što sve dolazi uz nju. Gigabyte se ovdje potrudio i promijenio boje pakiranja, kao i uostalom boje na ploči. Ona sama je dobro zaštićena unutar kutije, a kupac će uz nju još pronaći i:

  • set Aorus naljepnica
  • pamflet s regulatornim obavijestima (korisničke upute su online)
  • Aorus naljepnicu za kućište
  • WiFi antenu
  • dva temperaturna senzora/sonde
  • mikrofon
  • dva SATA 6 Gbps kabela
  • produžni kabel za ARGB LED
  • G konektor za prednji panel

gigabyte_z790_aorus_master_13

S novim je procesorima Core 13. generacije stigao i novi čipset. Proizvođači matičnih ploča su jasno ovo iskoristili kako bi pomladili svoju flotu i ponudili kupcima nove, opremljenije i bolje ploče. Ovdje ćemo opet ubaciti poznati disclaimer – kako bi koristili nove procesore ne treba vam Z790 ploča, bit će sasvim dobra i stara Z690, pa čak i ona s podrškom za DDR4 memoriju. Ujedno, ako imate stari procesor 12. generacije, možete ga koristiti uz novu Z790 ploču. Dakle, Z790 je izbor za sve one koji nadograđuju sa starijih platformi, i ovaj puta stvarno imaju šaroliki izbor. Oni što još moramo naglasiti i kako je ovo zadnja LGA1700 generacija, 14. Core generacija ili Meteor Lake koja je najavljena za kraj 2023. godine dolazi na LGA1851 ležištu.

Z790 je doživio face lift i sada umjesto 12 downstream PCIe Gen 4 stazica ih ima 20! No, zato je broj PCIe Gen 3 stazica smanjen sa 16 na 8. Proizvođači matičnih ploča sada imaju veći broj PCIe Gen 4 stazica na izbor i primjerice mogu staviti do pet M.2 Gen 4 slotova na ploču, pa će biti zanimljivo vidjeti što su odlučili.

gigabyte_z790_aorus_master_2

Z790 Aorus Master dolazi u malo osvježenom izdanju u odnosu na Z690 Aorus Master ploču, no dizajn i dalje prati osnovne smjernice zadane još s modelom Z590 Aorus Master. I dalje je zadržan nenametljiv dizajn koji će se odlično uklopiti u svako kućište, sada s novom kombinacijom boja koja je oku vrlo ugodna. Hladnjaci su masivni, kako oni na napojnoj jedinici, tako i oni na M.2 slotovima pa je ploča i vrlo teška, čemu treba pribrojati i metalnu ploču koja se nalazi s donje strane.

gigabyte_z790_aorus_master_3

Layout je kao i do sada odličan jer ništa ničemu ne smeta, i sve lako dostupno i smješteno uz rubove ploča. Kao i do sada, kvaliteta izrade, materijala i komponenata je na visokom nivou i Gigabyte posebno ističe dvostruku debljinu bakra u unutarnjim vodovima, 8-slojni PCB, NanoCarbon Fins-Array III hladnjak na VRM-u (slagan od aluminijskih limova), tehnologiji Direct-Touch Heatpipe II (toplovodna cijev koja povezuje hladnjake ujedno i direktno dodiruje komponente VRM-a, tj. preko termalne podloške), zatim 12W/mK termalne podloške (povećano u odnosu na prošlu generaciju koja je imala 9W/mK) i tzv. NanoCarbon aluminijska stražnja ploča za učvršćenje konstrukcije i dodatno hlađenje. Svi su PCIe slotovi i DIMM utori pojačani metalom, a tu je kao i obično i niz drugih tehnologija. Novost za ovu generaciju je tipka koja služi kao izbacivač za prvi PCIe slot što je iznimno korisno.

gigabyte_z790_aorus_master_4 gigabyte_z790_aorus_master_5

Oko LGA1700 socketa je smještena napojna jedinica koja je malčice pojačana u odnosu na prošlu generaciju, a na njoj su masivni hladnjaci. Ujedno, tu je i visoki hladnjak prvog M.2 slota pa se prostor oko socketa čini limitiran. Najbolje je možda koristiti AIO hladnjak ovdje, a ujedno i osigurati dobar protok zraka preko cijelog ovog dijela ploče. Zadržana je jasno kompatibilnost s hladnjacima iz prethodne generacije.

Na desno od socketa nalaze se četiri DIMM utora koji primaju DDR5 memoriju propusnosti do čak 8 Gbps prilikom overclockinga. Arhitektura je jasno dvokanalna, a maksimum je 128 GB. Tu se još nalaze i standardni 4-pinski konektori za ventilatore i pumpe, dva RGB headera, LED dijagnostika, Power tipka, 24-pinski konektor, dva USB 3.2 Gen 1 interna konektora, i jedan USB 3.2 Gen 2 Type C port s pripadajućim Realtekovim kontrolerom.

gigabyte_z790_aorus_master_6

Napojna jedinica je 20+1+2-fazne konstrukcije, što znači da je dobila jednu fazu više za CPU. Svih dvadeset integriranih MOSFET-a je maksimalne snage 105 ampera (Renesas RAA22010540) koji su direktne konfiguracije i kontrolirani od strane Renesasovog 229131 20-faznog kontrolera. Tu je još jedna Vccgt faza s istim 105-amperskim MOSFET-om, te dvije Vccaux faze s nešto slabijim MOSFET-ima. Napojna je jedinica moćna i spremna za LN2.

gigabyte_z790_aorus_master_7 gigabyte_z790_aorus_master_8

Kao i kod X670 Aorus Master, i ovdje je korišten Fins-Array III hladnjak, slagan od tankih aluminijskih limova i spojen s 8-milimetarskom toplovodnom cijevi s hladnjakom od punog aluminija. Oba hladnjaka imaju tzv. Nano Carbon premaz. Gigabyte je koristio i bolje 12W/mK termalne podloške, koje sjede direktno na toplovodnoj cijevi, a stvaraju kontakt kako s MOSFET-ima, tako i s prigušnicama. Pod punim smo opterećenjem procesora, na najtoplijem dijelu hladnjaka IC termometrom izmjerili prihvatljivih 60,2°C, dok je VRM MOS senzor pokazivao maksimalnih 57°C što je odličan rezultat. Ni čipset se nije puno zagrijavao, pa je njegov senzor pokazivao 41°C. Gigabyte je odlično riješio hlađenje ključnih komponenata ove ploče.

gigabyte_z790_aorus_master_9

Na ploči nalazimo tri oklopljena PCIe x16 slota, s tim da je onaj gornji PCIe 5.0 x16 kontroliran od strane procesora, a donja dva PCIe 3.0 x4 i x1 od strane čipseta. Kao i kod modela kojeg zamjenjuje, nalazimo nešto stariji ali provjereni Realtekov ALC1220-VB CODEC za audio, koji je uparen s ESS-ovim ES9118 DAC-om za slušalice. Tu su i premium audio kondenzatori, 5.1 kanalni audio s analognim konektorima, podrška za S/PDIF te DTS:X Ultra standard. I kod mrežnog se dijela nije ništa previše mijenjalo te je ugrađen poznati Marvell AQtion AQC113C 10-gigabitni LAN kontroler.

Na dnu se ploče isto ništa nije mijenjalo i tu je mnoštvo konektora i headera. Izdvajamo LED headere, konektor za noise senzor (mikrofon), Reset tipku, tri 4-pinska konektora za ventilatore i header prednjeg panela. Kao i prethodnica, i ova ploča ima deset PWM/DC 4-pinskih konektora za ventilatore, sedam internih temperaturnih senzora, jedan mikrofon za detekciju buke (eksterni) i dva eksterna temperaturna senzora. Svime se kao i do sada upravlja uz pomoć SmartFan 6 aplikacije.

gigabyte_z790_aorus_master_10

Kao što smo već spomenuli, M.2 hladnjaci su stvarno masivni, a i odlično odrađuju svoj posao. Svih pet imaju i donje aluminijske ploče s jasno termalnim podloškama. Prvi, onaj ispod najmasivnijeg hladnjaka je PCIe 5.0 x4 s podrškom za 25110 uređaje, dok je onaj ispod njega PCIe 4.0 x4 s podrškom za 22110 uređaje – oba kontrolira procesor. Ostala tri kontrolira čipset. Treći po redu je PCIe 4.0 x4 za 22110 uređaje, četvrti je PCIe 4.0 x4 za 2280, a peti (desni) za SATA i PCIe 4.0 x4 2280 uređaje. Vrlo bogato, a dolaze i s RAID podrškom. Tu su  četiri SATA 6 Gbps konektora s podrškom za RAID polja.

gigabyte_z790_aorus_master_11 gigabyte_z790_aorus_master_12

Na donjoj se strani nalazi metalna ploča s NanoCarbon premazom, koja ujedno ima i termalne podloške na komponentama napojne jedinice koje se nalaze s donje strane. Ploča ima ulogu i očvršćivanja cijele konstrukcije.

gigabyte_z790_aorus_master_14 gigabyte_z790_aorus_master_15

Stražnji je I/O panel nakrcan do kraja, a sastoji se od:

  • 1 x Q-Flash Plus tipka
  • 1 x Clear CMOS tipka
  • 2 x SMA konektora za antenu (2T2R)
  • 1 x DisplayPort
  • 1 x USB Type-C port, s USB 3.2 Gen 2 podrškom
  • 2 x USB Type-C port, s USB 3.2 Gen 2×2 podrškom
  • 7 x USB 3.2 Gen 2 Type-A portova (crveni)
  • 4 x USB 3.2 Gen 1 porta
  • 1 x RJ-45 port
  • 1 x optical S/PDIF Out konektor
  • 2 x audio jacka

Ploča dolazi opremljena s mnoštvom što internih, što eksternih USB portova i tu je sve što napredan korisnik može poželjeti. U odnosu na prošlu generaciju sada su tu dva 20-gigabitna USB-C porta. WiFi kartica je Intelova Killer AX1690, podržava 6E ili 802.11ax standard s tri pojasa – 2.4/5 i 6 GHz. Radi odlično, prijem je jak, a uz to podržava i Bluetooth 5.2.

gigabyte_z790_aorus_master_16 gigabyte_z790_aorus_master_17

Ploča ima jednu zonu osvjetljenja koju možemo kontrolirati uz pomoć RGB Fusion 2.0 softvera, kao i ostale LED trake koje možemo spojiti na nju (2x LED i 2x Addressable LED). Gigabyte ovdje nije pretjerivao s rasvjetom i to nam se sviđa. Tko voli šarenilo, uvijek može spojiti još četiri LED trake.

gigabyte_z790_aorus_master_20 gigabyte_z790_aorus_master_21

gigabyte_z790_aorus_master_22 gigabyte_z790_aorus_master_23

gigabyte_z790_aorus_master_24 gigabyte_z790_aorus_master_25

UEFI sučelje je znači bogato opcijama za tweaking i overclocking. Tu su neke potpuno nove opcije vezane za 13. generaciju Core procesora, koje omogućavaju iskusnima vrlo detaljnu promjenu radnih parametara i preuzimanje kontrole. Softverska je podrška vrlo dobra i redizajnirana je za ovu generaciju kao što smo i objasnili u recenziji X670 Aorus Master ploče.