Krenimo s pregledom posebnih karakteristika Logitechove tipkovnice. Kao prvo, to je osvjetljenje. Za razliku od tipkovnica s pozadinskim osvjetljenjem koje smo prije imali prilike isprobati, Logitech se napokon sjetio osjetljenje izvesti na pravi način. Umjesto implementacije blještavih prozirnih tipki, Logitechovi su se inženjeri odlučili na implementaciju sličnu onoj na mobilnim telefonima. Dakle nije osvjetljena cijela tipka već samo znak što rezultira vrlo decentnim efektom koji je izrazito vizualno atraktivan, ali nam istodobno omogućava da na tipkovnici vrlo lako radimo pri slabom osvjetljenju ili u potpunom mraku bez da nas razina osvjetljenja tipkovnice zasljepljuje ili nam nehotice odvlači pažnju od monitora. Štoviše, Logitech je otišao korak dalje i na tipkovnicu implementirao posebnu tipku s kojom je moguće izmjenjivati dvije razine osvjetljenja (doduše, razlika u intenzitetu je minimalna) ili pak osvjetljenje potpuno isključiti. Sve u svemu, izvrsno odrađeno.

Predivno pozadinsko osvjetljenje je mnogo više od čiste šminke

Lista mogućnosti se nastavlja na ugrađenom USB hubu. Naime, kako se G15 na računalo spaja preko USB kabela (prilično dugog), logično je bilo očekivati da će se na tipkovnici naći i USB hub. Dva su USB konektora tako implementirana na gornjem rubu tipkovnice i to prilično nerestriktivno, tako da je u njih moguće zaštekati praktični bilo kakvu vrstu USB uređaja – od primopredajnika za bežičnog miša, preko Bluetooth donglea do joysticka. Jedini problem u cijeloj priči je funkcionalnost ovih USB konektora. Naime, riječ je o konektorima koji zadovoljavaju prilično staru USB1.1 specifikaciju pa se uporaba modernih USB flash memorija velikog kapaciteta na njima ubrzo pretvara u noćnu moru. Da stvari budu gore, tipkovnica konektorima nije sposobna isporučivati adekvatnu količinu električne energije, pa je recimo nemoguće (barem prema našim iskustvima) istovremeno rabiti dvije USB flash memorije. S obzirom na rečenom, ne bi nas čudilo da Logitech u jednom trenutku ne izda novu reviziju tipkovnice na kojoj će USB hub doista imati punu funkcionalnost.

Spasonosna činjenica u cijeloj priči je da danas većina kućišta ima prednje USB konektore, no polovično implementiran USB hub na G15 je i dalje ostaje problem.

Nažalost, podržan je samo USB1.1 protokol

Jedna od isključivo gamerskih mogućnosti ove tipkovnice je prekidač za zaključavanje Windows tipki – dakle tipke za poziv Start izbornika te tipke za poziv konteksnog izbornika (isti pozivamo i s desnom tipkom na mišu). Tko god je igrao bilo kakvu igru u kojoj je dio uspjeha zasnovan na divljem skakutanju po tipkovnici zna koliko čovjeka može iživcirati kad mu u sred akcije računalo zaštuca i ukaže se Windows desktop. Korisnik Logitech G15 tipkovnice cijelu ovu situaciju može izbjeći vrlo elegantno – pomicanjem prekidača koji jednostavno isključuje Windows tipke. Mrak feature, ako se nas pita.

Efikasan način isključivanja Windows tipki kad nam ne trebaju

Prije nego što se bacimo na dio povezan sa softverom, moramo nešto reći o rasporedu tipki, njihovoj veličini te općenitom dojmu tipkanja na G-petnaestici. Tipkovnica je napravljena od kvalitetne plastike s tim da je dosta površina, uključujući tipke i odmorište za dlanove, presvučeno tankim gumenim filcem s kojim smo se prije imali prilike susretati na skupljim Logitechovim miševima. Jedina stvar koja nam je s konstrukcijske strane zasmetala je mehanizam pomoću kojeg se odmorište za dlanove priključuje na tipkovnicu. Premda se radi o jednakom mehanizmu koji Logitech rabi i na svim ostalim tipkovnicama, dotični je mehanizam prilično lomljiv što možda i nije problem ako je riječ o kakvoj običnoj tipkovnici, no postaje vrlo kritičan ako je riječ o tipkovnici koja je namijenjena prenošenju (sjetimo se, riječ je gamerskoj tipkovnici koju bi korisnik trebao vući sa sobom na LAN-ove).

Raspored tipki je prilično klasičan, gotovo jednak onom na Cherry tipkovnicama stare škole. Jedina negativna karakteristika je rasječeni Enter karakterističan za Microsoftove tipkovnice. Ako ste navikli na ovakav Enter, nema problema, u suprotnom ćete za postizanje maksimalne brzine tipkanja trebati navikavanje. Tipkanje na G15-ici je prilično ugodno iskustvo. Tipke imaju solidan hod, osjetno veći nego na Logitechovim tipkovnicama više klase koje se baziraju na zero-tilt dizajnu. Premda autor ovih redaka inače preferira Logitechove zero-tilt tipkovnice, mora se priznati da mu privikavanje na G15 nije teško palo. Još jedna karakeristika koja će nekima biti važna je kliketanje pri tipkanju. G15 je prilično tih što neće odgovarati ljubiteljima bučnih tipkovnica stare škole. S druge strane, tih rad je zgodan za igranje usred noći dok svi spavaju. :)