Osim pozadinskog osvjetljenja tipki, najatrativnija karakteristika G15 je sklopivi LC zaslon koji se nalazi na gornjem rubu tipkovnice. Ispod zaslona smještene su standarne tipke za kontrolu multimedijalnih aplikacija te potenciometarska kontrola glasnoće. Iznad multimedijalnih tipki smješteno je i par tipki za upravljanje samim zaslonom, no one preko softvere trenutno nisu baš utilizirane.

Ako uz tipkovnicu, kako je red, instaliramo pripadajući softver, LC zaslon dobija nekoliko funkcija. Tako zaslon naizmjence prikazuje sat i datum, zauzeće memorije i procesora, nepročitane e-mailove (podržani su Outlook Express, Outlook 2003, Mozilla Thunderbird te MSN Hotmail/Messenger) te informacije iz multimedijalnih playera (podržani su Windows Media Player, iTunes, Winamp, Music Match, Media Life, Sonique i Real Player). Premda je u promotivnim materijalima Logitecha moguće vidjeti kako su na zaslonu prikazane informacije iz igara (npr. količina municije), podrška za ovaj feature trenutno nije implementirana u igre (barem koliko mi znamo). Spasonosna činjenica je da je Logitech za G15 razvio i poseban SDK pomoću kojeg je za tipkovnicu moguće isprogramirati nove pluginove. Dakako, samo ako ste vični jeziku kao što je C++. Navodno je Logitech ovaj SDK podijelio svim vodećim razvojnim studijima kako bi oni u svoje projekte implementirali podršku za G15. Hvale vrijedan potez, ali treba pričekati da vidimo njegove rezultate.

Ako pak niste vični progamiranju, a i dalje želite iskoristiti LC zaslon za nešto osim njegovih tvorničkih funkcija, preostaju vam dvije mogućnosti – pretraga Internetom u potrazi za pluginovima koji su napravili sami korisnici ili pak korišenje alternativnih alata za kontrolu LCD-a. Odlično mjesto za početak istraživanja funkcionalnosti tipkovnice je stranica Logitech G15 Forums. Zgodan softver koji na zaslonu prikazuje informacije iz Team Speaka možete pronaći ovdje. Ako ste željni eksperimentiranja, zasigurno će vam biti koritan i alat LCDStudio, s kojim je inače moguće kontrolirat bilo kakav LC zaslon, no postoji i plugin za G15. Malo upozorenje, prema iskustvima korisnika LCDStudio je prilično zahtjevan po pitanju sistemskih resursa

LC zaslon ispod sebe skriva standardne multimedijalne tipke

Do jedne od najkorisnijih mogućnosti tipkovnice G15 dolazimo na kraju. Riječ je o tzv. G tipkama zbog kojih tipkovnica ima toliko velike gabarite. 18 G tipki je smješteno na lijevoj strani tipkovnice, na sličan način kao što je na desnoj strani smještena numerička tipkovnica. Tipke su dovoljno velike i dobro grupirane tako ih je vrlo lako rabiti.

Svakoj je tipki putem softvera moguće pridjeliti odvojenu funkciju, bilo da je riječ o pokretanju određene aplikacije ili pak kompleksnijoj macro naredbi. Fenomenalna stvar je to što nismo ograničeni na kombinacije tipki, već je moguće snimati cijele tipkovničke sekvence što ovu tipkovnicu čini pravom poslasticom za sve power-usere koji drže do sebe.

Naravno, cijela shema posebno dolazi do izražaja u igrama s tim da je mogućnosti G tipki ponajviše moguće iskoristiti u igrama koje imaju vlastiti skriptni jezik. Pitate se koja to igra ima skriptni jezik? Dat ćemo vam mali hint – najprodavanija igra na svijetu – World of Warcraft.

G tipke je moguće prilagoditi praktički bilo kakvoj funkciji

Da stvar bude ljepša, nismo ograničeni na samo 18 tipki. Iznad G tipli nalaze se tipke M1, M2 i M3, a pritiskom na svaku od njih dobijamo odvojenu grupu od 18 programabilnih tipki. Vjerujemo da 48 programabilnih tipki zadovoljava i najmokrije snove fanatika za efikasnošću, a kamoli kakvog gamera.

Prije nego što se dohvatimo zadnje mogućnosti vezane uz G tipke, u cijelu priču valja uključiti i softver. Ime sofvera je Logitech G-series Keyboard Profiler, a prilično je malen i relativno nezahtjevan po pitanju resursa što je pohvalno. Odmah nakon instalacije softver skenira sistem u potrazi za instaliranim igrama te listu pronađenih igara prikazuje korisniku. Prema našem iskustvu, lista podržanih igra je poprilično velika budući da je Profiler iskopao gotovo sve igre instalirane na našem testnom računalu, pa čak i neke opskurnije kao što su Vampire the Bloodlines i Knights Of The Old Republic 2. Kao što se može pretpostaviti, pokretanjem bilo koje od igara koje je softver prepoznao, aktivira se i njezin profil s preodređenim funkcijama G tipki.

Izuzetno intuitivan softver odgovoran je za kontrolu G tipki

Profiler nam je za svaku od prepoznatih igri ponudio predefinirani set macro naredbi, no vjerujemo da će mnogi korisnici poželjeti kreirati i vlastite macro naredbe. Sada dolazimo do zadnjeg fenomenalnog featurea ove tipkovnice – snimanje macro naredbi "u letu". Postupak je vrlo jednostavan – prvo valja pristinuti tipku za snimanje brze macro naredbe, potom G tipku kojoj naredbu želimo pridjeliti. Nakon što smo odredili željenu G tipku, jednostavno valja utipkati seriju naredbi kojim dolazimo do željenog efekta (možemo koristiti i kombinacije tipki kao što je ctrl + alt) te na kraju ponovo pritisnuti tipku za kreiranje brze macro naredbe. Jednostavno, efikasno i vrlo adiktivno. :)