Za konfiguracija svih Logitechovih kombo tipkovnica već je jako dugo zadužen softver pod imenom SetPoint. Riječ je prilično funkcionalnoj aplikaciji u kojoj su integirane svi alati za nadzor i konfiguraciju Logitechovih periferija. Najbitnija i najbolja mogućnost ovog softvera je ručna konfiguracija funkcijskih i multimedijskih tipki na tipkovnici i mišu. Na tipke je moguće "nakalemiti" praktički bilo koju funkciju koja vam padne na pamet, bilo da se radi jednostavnom otvaranju datoteke, mape ili web stranice, ili stvaranja posebnih menija. Softver je jednostavno fenomenalan te odlično komplementira hardverske mogućnosti Logitechovih desktopa.

SetPoint odlično odrađuje svoj dio posla

Drugi dio Logitechovog softverskog paketa čini aplikacija pod imenom MediaLife. Riječ je user friendly multimedijskoj aplikaciji koja "zna" pregledavati slike, "vrtiti" video i razne audio formate. Sve to u svrhu daljnje promocije koncepta digitalnog doma. Premda smo isprva bili pomalo skeptični što se tiče funkcionalnosti ovog softvera, krajnji dojam je izrazito pozitivan. Jedini problem na koji smo naletili zbio se pri samoj instalaciji. Naime, kako aplikacija radi pomoću MS-ovog Media Playera 9, pri instalaciji automatski provjerava da li je Microsoftov multimedijski player instaliran na korisnikovom računalu. Problem je u tome što instalacijska skripta ne prepoznaje najnoviji Media Player 10 pa odbija instalirati MediaLife na računalo.

Početni ekran aplikacije MediaLife

Kao što je vidljivo na priloženim screenshootovima, softver izgleda jako sexy što ga ne spriječava da istovremeno bude vrlo funkcionalan. Nakon pokretanja MediaLifea korisniku su ponuđene četiri opcije – pregledavanje slika, videa, audio datoteka te postavljanje opcija. U opcijama je moguće odrediti veličinu ekrana te razne druge stvari poput pauze između prikazivanja svake slike u slideshowu. Uzgred rečeno, Logitech računa na to da će korisnici za rad u MediaLifeu prije koristiti televizor nego računalni monitor.

U potrazi za "zanimljivim" slikama :)

Preglednici raznih multimedijskih datoteka imaju samo rudimentalne opcije koje će vam biti dovoljne ako želite pogledati svoju zbirku obiteljskih filmića ili fotki udobno zavaljeni u fotelju. Doduše, "maleni" problem bi vam mogao stvarati domet miša i tipkovnice. Prema našim testiranjima domet RF prijemnika u LX500 desktopu iznosi oko 2,5 m što je dovoljno ako se tu i tamo odmaknete od stola i stavite tipkovnicu u krilo, ali ne i za spomenuto zavaljivanje u fotelju.

Kreiranje baze audio datoteka

S druge strane valja napomenuti da smo mi testirali predprodukcijski primjerak tipkovnice pa postoji dobra šansa da je domet komercijalnih revizija LX500 Desktopa puno veći. U prilog ovoj tvrdnji ide i činjenica da smo na Logitechovoj prezentaciji u Sloveniji imali prilike iskušati novi multimedijski miš koji je dizajniran tako da ga je moguće koristi kao daljinski upravljač uparen sa MediaLifeom. Na prezentaciji je miš (MediaPlay Mouse) bio udaljen barem 5-6 metara od računala pa nas ne bi začudilo da sličan domet imaju i komercijalni LX desktopi.

Zaključak

Što drugo reći nego bravo Logitech! Budući da u labu imamo i jednu novu Microsoftovu bežičnu kombo tipkovnicu koja nam se nije niti upola toliko svidjela kao Logitechov LX500 Destkop, bez ikakvog suzdržavanja možemo izjaviti da je Logitech stvarno vladar tržišta računalnih periferija. Čini se da svi oni markentiški slogani koje slušamo na press konferencijama ipak imaju vrlo čvrste temelje u praksi. :)

Ako izuzmemo hvalospjeve na račun ergonomije, funkcionalnosti, kvalitete izrade, dizajna i odličnog softvera na kraju nam jedino ostaje da sumariziramo loše strane ovog paketa periferija. U prvom redu moramo spomenuti jednu zamjerku koja ide na račun svih proizvođača multimedijskih tipkovnica pa tako i Logitecha. Nije nam jasno zašto se takve tvrtke već jednom ne dogovore oko standardiziranja položaja funkcijskih tipki koje većina ugrađuje na svoje modele tipkovnica. Nije nužno da se tipke nalaze na jednom te istom mjestu – samo da su "tu negdje" tako da korisnik uvijek zna gdje može tražiti tipke za multimediju, a gdje tipke za pokretanje uredskih aplikacija ili kalkulatora.

Druga zamjerka za koju, istina, nismo sigurni da "stoji" jest malen domet testiranog desktopa u koleraciji sa mogućnostima ponuđenim u MediaLife softveru. Ne vidimo baš prevelike logike u sjedenju kraj računala dok na TV-u preko TV-out izlaza grafiče kartice gledamo nekakav filmić ili sa društvom pregledavamo slike sa zadnje pijank…pardon, otmjenog domjenka. Zadnja zamjerka ide na računa softvera MediaLife. Premda smo sa samim softverom jako zadovoljni, nije nam baš najbolje "leglo" odbijanje Windows Media Playera 10.

Prema deklaraciji koju smo dobili uz tipkovnicu, njezina bi cijena s PDV-om trebala iznositi oko 550 kn (rujan 2004.) što je čisto solidno s obzirom na sve njezine kvalitete.