Što se tiče samog layouta ploče, situacija je daleko od idealne. Na gornjem dijelu ploče tu je klasičan problem razmještaja AGP-a i memorijskih utora. Smješteni su preblizu što možda i nije toliki problem ako u računalu imate nekakvu jeftiniju grafičku karticu, no ako sa ZNF3-250 planirate upariti kakav veliki GeForce 6800 situacija se drastično mijenja. Zahvaljujući korištenju postolja za hladnjake pri dizajniranju Athlon 64 platforme, problem "zagušivanja" socketa je vrlo rijedak na Socket 754 pločama. Chaintechova ploča ne predstavlja iznimku od ovog pravila tako da je na procesor moguće ugraditi praktički bilo koji hladnjak.

Konektori za napajanje ploče također su postavljeni srazmjerno dobro. Glavni ATX konektor nalazi se na samom rubu ploče, daleko čak i od memorijskih utora dok je 12-voltni rail postavljen puno lošije – vrlo blizu AGP utoru i I/O backpanela. Istina, kabel 12-voltnog raila nije odveć širok, no ovako postavljen svejedno podiže razinu neurednosti kućišta. Zadnji komentar layouta gornjeg dijela ploče odnosi se na poziciju PATA konektora. Konektori su postavljeni dosta visoko, na rubu ploče ispod ATX konektora što je odlična pozicija s obzirom na činjenicu da smješta svoje diskove u 5,25-inčne utore na kućištu pomoću ladica ili hladnjaka za diskove.

Za SATA podršku brine se Silicon Imageov čip

Sada prijeđimo na donji dio ploče. Ovim područjem ploče dominira pasivni hladnjak nForce3 čipseta. Pasivni hladnjak nije loš izbor s obzirom na buku i trajnost ventilatora, ali budući da je cijeli nForce3 čipset sadržan u jednom jedinom čipu aktivno hlađenje nam se ipak čini kao bolja opcija. Ispod čipseta se nalazi VIA-in firewire te Silicon Imageov Sil3114 SATA RAID kontroler. Dotični SATA kontroler je jedini kontroler ovakvog tipa na cijeloj ploči budući da nativni SATA kontroler nForce3-250 čipseta nije implementiran. Kontroler nudi ukupno četiri SATA konektora sa podrškom za kreiraje RAID 0, 1 te 0+1 polja. Konektori kontrolera su postavljeni na sam donji rub ploče što i nije toliko zahvalna pozicija ako svoje diskove držite visoko u kućištu. Blizu SATA konektora nalaze se i konektori za kućište koje spominjemo iz jednog jedinog razloga – nisu označeni. Mada dosta proizvođača matičnih ploča na svojim pločama za ove konektore osim znakovnih oznaka koristi i označavanje bojom, u Chaintechu valjda smatraju da je to mlaćenje prazne slame.

Vjerojatno najbolji integrirani zvučni čip

Zadnji feature ove ploče koji jednostavno moramo spomenuti je integrirani zvuk. Za razliku od većine tvrtki koje na svoje high-end ploče stavljaju jeftine AC’97 čipove (npr. Abit), Chaintech se potrudio i pružio svojim korisnicima stvarno najbolje što tržište može ponuditi – VIA Envy 24PT čip. Radi se o zvučnom čipu sa prilično velikim brojem hard-wired efekata, podrškom za 8-kanalni zvuk te maksimalnim 192-kilohercnim uzrokovanjem uz 24-bitnu razlučivost. Doduše, ovako visoku zvučnu rezoluciju vjerojatno nećete ni koristiti tako da to i nije neki posebni bonus, ali kvaliteta zvuka, podrška za 7.1 sustave te smanjena uporaba centralnog procesora pri korištenju raznih efekata (npr. u igrama) su featuri koje na jednom integriranom rješenju stvarno treba cijeniti. To bi bilo to što se tiče hardvera, a sada malo o softveru.

Što se tiče nadzora sistema Chaintech uz ploču isporučuje maleni utility pod imenom DigiDoc. Softver izgleda i radi u klasičnoj tajvanskoj maniri – šaren je i glomazan te ima vrlo ograničenu funkcionalnost. Sve u svemu čista suprotonost od recimo softvera koji dolazi u paketu sa novijim Abitovima pločama. Jedini zgodan feature DigiDoca je to što radi u paru sa led zaslonom na CBOX-u – nakon što dijagnostika grešaka pri bootanju više nije potrebna, dakle nakon što "dignu" Windowsi zaslon CBOX-a pokazuje temperaturu koju DigiDoc očitava preko senzora na matičnoj ploči.

Prilično šlampavo izveden utility za nadzor sistema

Vjerojatno najvažnija karakeristika dobre high-end ploče je kvalitetan BIOS. Nažalost ZNF3-250 ne briljira u ovom aspektu niti što se tiče same kvalitete tvorničkog BIOS-a niti što se tiče dinamike izlaženja novih verzija BIOS-a. Naime prva nova verzija BIOS-a za ZNF3-250 pojavila se tek nedavno što je prilično loše ako znamo da je ZNF3-250 prva komercijalno dostupna ploča bazirana na nForce3-250 čipsetu te da ovaj članak poprilično kasni sa svojom objavom.

Na prvi pogled BIOS izgleda vrlo kompetentno. Kao što cjenovna klasa ploče i nalaže, podržan je cijeli spektar overclockerskih parametara – promjena brzine sabirnice od 200 do 400 MHz, promjena brzine AGP sabirnice od 66 do 100 MHz (što esencijalno znači da je ovu sabirnicu moguće zaključati), promjena napona na procesoru (od 1, 475 do 1,7 V), memoriji (od 2,6 do 2,9 V), AGP utoru (od nominalnih 1,5 do nevjerovatnih 2,2 V) te čipsetu (od 1,6 do 1,9 V). Unatoč prilično niskom maksimalnom naponu na procesoru, ovo je ipak lijep spektar opcija. Sve bi bilo odlično da nije druge strane priče. Naime sigurno ste primjetili da nismo naveli mogućnost promjene množitelja procesora. Bez ove opcije pada u vodu cijeli štos sa zaključavanjem AGP sabirnice i tjeranjem FSB-a u visine pomoću kvalitetne memorije. Da stvar bude gora, o ovoj mogućnosti ovisi još jedan feature svojstven Athlonima 64 – Cool’n’Quiet tehnologija. Zadnji udarac overclockerskim sposobnostima ove ploče dolazi u obliku greške pri implementaciji promjene napona na čipsetu – koliko god da smo je mijenjali uvijek bi ostajala na istoj, tvorničkoj vrijednosti. Na kraju kap koja je prelila čašu što se tiče naše percpepcije BIOS-a na ZNF3-250 – niti jedan integrirani uređaj nije moguće isključiti, bilo da je riječ o zvučnoj kartici ili SATA kontroleru.