Motorola je kao što znamo stari igrač na polju mobilnih telefona (svi se sjećamo genijalnog StarTAC-a, ne?), a tvrtka je osnovana davne 1928. godine. Početkom 2011. godine Motorola je podijeljena na dvije tvrtke – Mobility i Solutions. Motorola Mobility je nakon toga kao što svi znamo kupljena od strane Googlea, što je najavljeno u kolovozu 2011. godine a završeno tek u svibnju 2012. Motorola je Googleov operativni sistem Android počela koristiti još krajem 2009. godine, a krajem 2011. se na tržištu pojavio Droid RAZR, bitan za ovu današnju priču jer je prethodnik RAZR-a i. U rujnu 2012. godine se pojavio nasljednik RAZR-a, RAZR HD, a paralelno s njim i RAZR M te RAZR i (XT890). HD i M su bazirani na poznatim Qualcomm MSM8960 SoC-ovima dok je RAZR i model koji danas testiramo baziran na Intelovoj Medfield platformi tj. Atom Z2460 čipsetu. To znači kako je ovaj pametni telefon pogonjen x86 procesorom, za razliku od ostalih koji koriste ARM arhitekturu. To isto tako znači kako neke od aplikacija i igara pisanih za ARM neće raditi na ovome uređaju ukoliko se ne prilagode. No, prije nego dođemo do toga krenimo s opisom ove Motorole.

U dobro dizajniranoj kutiji uz telefon, nalazi se i bundle koji uključuje vrlo solidne slušalice, korisničke upute i alat za umetanje i vađenje SIM i MicroSD kartica. U kutiji je jedino nedostajao zidni punjač i USB kabel, a to je pretpostavljamo ostalo u nekoj drugoj redakciji. No, s obzirom da su punjači danas srećom standardizirani poslužiti će bilo koji s microUSB konektorom.

Kod ove je Motorole sve podređeno izgledu. To dokazuje izvrsno iskorištenje prostora s vrlo tankim rubovima oko ekrana što telefon čini elegantnim, ali i vrlo kompaktnim. Aluminij, koji je povezan vidljivim vijcima, pojačan je kevlarom i čitavo je kućište otporno na prskanje vodom. Kako bi impresivan izgled bio potpun tu je AMOLED ekran s odličnim prikazom boja te wallpaperom koji to dokazuje pa će ovaj telefon svakako biti primijećen. Dimenzije telefona su 122.5 x 60.9 x 8.3 mm uz masu od 126 grama. U ruci leži odlično, a masa nije prevelika, tj. točno je onakva kakva i treba biti kod 4.3" uređaja – prisjetimo se Prestigia 4300 koji teži čak 154 grama. Srce ovoga uređaja je Intelov visokointegrirani SoC Atom Z2460 koji je napravljen u 32nm tehnologiji i mjeri samo 12 x 12 mm. Osnovna frekvencija CPU-a je 1.300MHz uz maksimalnu Turbo frekvenciju od 2.000MHz. CPU je jednojezgreni ali podržava Hyper-Threading tehnologiju. Integrirana grafika je dobro poznata PowerVR SGX540 kojoj je takt podignut na 400MHz (za razliku od nekih starijih modela tipa Nexus S gdje radi sporije). Atom podržava LPDDR2 memoriju a u XT890 je ima okruglih 1GB što će biti dovoljno za pokretanje Androida 4.0.4. i najavljene 4.1.2. nadogradnje. Flash memorije je u uređaju ukupno 8GB, pri čemu je korisniku dostupno oko 5GB. Nadogradnja je moguća putem microSD kartice maksimalnog kapaciteta 32GB.

RAZR i ima Super AMOLED Advanced kapacitivni ekran, koji mjeri 4.3" u dijagonali te ima rezoluciju od 540 x 960 piksela. Gustoća od 256 piksela po kvadratnom inču je vrlo dobra, no korištena PenTile matrica malo kvari dojam kada je u pitanju preciznost prikaza – što je vidljivo na drugoj slici u usporedbi s Nexusom S koji ima SLCD. U svim ostalim situacijama ovo je vrlo impresivan ekran s odličnom osvijetljenošću, kontrastom i vrlo dobrim prikazom boja, a zaštićen je Corning Gorilla staklom. RAZR i je Quad-band GSM uređaj s 3G podrškom (HSDPA, 21.1 Mbps i HSUPA, 5.76 Mbps) – LTE podrške nema. Ima ugrađen WiFi 802.11 a/b/g/n (dual-band, DLNA, Wi-Fi hotspot), Bluetooth v2.1 (A2DP, EDR) i NFC čip.

RAZR-ov vrlo tanak profil čini ga vrlo elegantnim a to je dodatno naglašeno aluminijskim tipkama i zvjezdastim vijcima koji vežu dva dijela aluminijskog kućišta. Na desnom se boku nalaze tipke za paljenje/otključavanje, tipka za glasnoću i tipka kamere (shutter). Tipka za paljenje je pri tome strojno obrađena dok je ona za kameru potpuno glatka. Pri dnu, ispod ekrana, telefon se dodatno sužava a točno na sredini ispod ekrana nalazi se mikrofon. Na vrhu uređaja se pak nalazi standardna 3.5mm jack utičnica za slušalice. Od senzora, RAZR i ima senzor ubrzanja, blizine i kompas, a tu je i neizostavni GPS s A-GPS podrškom, dok je primjerice FM Radio izostavljen.

Na lijevom boku pri dnu se nalazi microUSB v2.0 utor koji služi za punjenje baterije i prijenos podataka. Kada smo kod baterije, ona nije zamjenjiva, tj. korisnik joj ne može na lak način pristupiti a kapaciteta je 2000mAh. Visok kapacitet bi uz nisku potrošnju Intelovog SoC-a trebao donijeti dobru autonomiju što ćemo provjeriti testom. Ispod podužeg poklopca na gornjem dijelu lijeve strane nalaze se microSIM te microSD utori a karticama pristupamo priloženim alatom. Poklopac je kvalitetno napravljen, dobro leži u ležištu i vjerujemo da će tako i ostati uz daljnju upotrebu.

I dok se s prednje strane nalazi jednostavna 0.3Mpix kamera koja je u stanju snimati i VGA video materijal, sa stražnje je ugrađena moćnija 8Mpix kamera. Rezolucija kojom snima fotografije je 3264×2448 piksela, a ima autofokusiranje te LED bljeskalicu za osvjetljivanje u tamnijim uvjetima slikanja. Uz fotografije, snima i video materijal i to u FullHD rezoluciji od 1920x1080p pri 30 sličica u sekundi. Ispod kamere se na stražnjoj strani nalazi i ranije spomenuta kevlarska pločica koja izgleda vrlo efektno, a točno do kamere smješten je i zvučnik.