Prvi nam se javio David Markešić poznatiji kao ćiber_manija sa svojim člankom pod nazivom


RAID Polja

Što je to RAID polje?

RAID(Redundant Array of Inexpensive Disks) omogućuje povečanje kapaciteta i brzine hard diska kombiniranom upotrebom više hard diskova. Diskove koji su u

RAID polju računalo prepoznaje kao jedno.

Što je sve potrebno za Raid polje?

Za raid polje nam je potrebna posebna kartica,dva hard diska ili više njih.

Vrste polja:

Kontroliranje polja može vršiti posebna kartica(Raid kontroler) ili kontrolu može vršiti poseban softwear (mnogi moderni operativni sustavi omogučuju raid polje ,kao što su

Windows Profesional ,2000 Linux oni ne omogučuju stvaranje svih vrsta polja več samo nekih dok OS Sun Solaris se potpuno oslanja na softwerski raid.)

 

RAID0 i RAID1 polja

Ukoliko dva ili više diskova u RAID0 polje u OS-u(Operativni Sustav) čete dobiti jedan veči logički disk večeg kapaciteta koji je jednak zbroju svih diskova u polju.

Ovo polje se još naziva striping ,omogućuje brži pristup podacima bez obzira dali ih disk piše ili čita jer se podaci odjednom zapisuju na sve diskove.Nedostaci tok polja su:manja sigurnost podataka(u slučaju kvara jednog diska svi su podaci izgubljeni.)

Pri kreiranju ovog polja svi se podaci brišu pa je najbolje napraviti backup na neki od

eksternih medija.

 

RAID1 polje(Mirroring) koristimo kada su nam podaci od velike važnosti.Kreiramo ga tako da uzmeno dva ili više diskova.Uvijek koristimo paran broj diskova.

Ovo polje će uvijek održavati ažurnu presliku podataka s jednog diska na drugi.U slučaju kvara jednog diska podaci ostaju sačuvani na jednom od diska.

Operacije čitanja mogu biti ubrzane ali će operacije pisanja biti usporene jer će brzina zapisivanja biti kao da koristimo jedan disk.Nedostaci ovog RAID polja su:visoka cijena tj. za isti kapacitet plačamo duplo. Pri kreiranju ovog polja može se koristiti i stari disk gdje će se podaci prilikom inicijalizacije polja podaci kopirati na novi disk. Preporučuje se backup podataka prije korištenja.

Dodatna zaštita se može postići tako da mu damo duplexing( diskovi u polju će biti spojeni na različite kontrolere), time se izbjegavaju prekidi rada uzrokovani kontrolerom. Također možemo konfiguirati i hot-spare diskova. Pri hot-spareu će prilikom kvara jednog diska drugi preuzeti njegovu funkciju.

Ako želimo postići prednosti obje vrste RAID polja koristiti ćemo RAID10 polje. Pri tom polju dva para diskova bit će konfiguirana u RAID1 polje ,a zatim će biti ta dva para diskova koji su konfiguirani u RAID1 polje biti konfiguirani u RAID0 polje.

Možemo i koristiti RAID0/1 polje gdje vrijedi obrnuta kombinacija(dva para u RAID0 polje, a zatim konfiguracija u RAID1 polje).

RAID10 i RAID0/1 polja se koriste prvenstveno za porfesionalnu upotrebu jer zahtijeva četri diska koji koriste samo pola kapaciteta. To rezultira viskokom cijenom.

 

RAID5 polje

Večina kućnih korisnika koji žele brzinu i sigurnost uz prihvatljivu cijenu izabrati će RAID5 polje koje se još naziva striping with parity polje. Takvo polje zahtijeva najmanje tri diska pri čemu se blok podataka dijeli na sve diskove osim jednog. Na tom jednom disku zapisuje se parity informacija koju generira kontroler RAID polja na osnovu ostalih diskova. Parity nam omogućuje da ako izgubimo podatke ili se dogodi kvar jednog od diska rekonstrukciju podataka. Dobiva se logičkom operacijom XOR koja je ujedno i procesorski zahtijevna. Najveći nedostatak je kod servera koji koriste diskove velikog kapaciteta gdje će se nakon zamjene pokvarenog diska rekonstrukcija podataka trajati jako dugo što utječe na performanse i tijekom rekonstrukcije podataka RAID polje nema zaštitu.

 

Postoje i ostala polja koja se ne koriste često i mnogi kontroleri ih ne podržavaju pa ih nisam htio objašnjavati i opisivati.

 

Stripe blok

Prilikom kreiranja gore navedenih polja kontroleri će nam ponuditi mogućnost kreiranja stripe bloka(minimalna kol. podataka koju će kontroler upisitvati i čitati iz polja). Veličina stripe bloka trebala bi ovistiti o vrsti namjene polja. Manja veličina omogućuje veči slack na diskovima(neiskorišteni ali i zauzeti prostor na disku dobivamo ako u blok od 256 KB upišemo 125 KB-a i za brže učitavanje OS-a(Operativni Sustav). Veća količina stripe datoteke će ponuditi veću brzinu podataka tijekom pisanja i čitanja velikih datoteka. Preporuča se veličina od 64 KB-a.

 

Odabir diskova

Naćin spajanja diska ovisi samo o kontroleru(IDE, SATA, SCSI) bilo bi poželjno da diskovi budu jednake brzine i kapaciteta. Većina modernih OS-a omogućuje kreiranje polja bez upotrebe kontrolera no to utječe na opterečenost glavnog procesora (CPU-a).

 

Odabir kontrolera

Postoje različite izvedbe knontrolera. Na današnjim matičnim pločama može se pronaći intregrirani kontroleri(u obliku čipa ili u chipsetu). Najčešće se koriste kontroleri s IDE ili SATA naćinom spajanja diskova u RAID0 ili RAID polje. Diskovi moraju podržavati disk spanningu ili JBOD povezivanju. Većina kontrolera korisiti SATA naćin spajanja diskova.