Black Dragon nam je napokon pokazao ono o čemu već dugo vremena priča na forumu – kako se bežično umrežiti. MasterX je lektorirao članak…. moja sućut :)

U.S.S. WLAN-LAN
ili
Vam upute 4 non total blond’s kako do WLANa

Ok, eto nakon monogih upita kako i zašto (i radi natječaja na www.pcekspert.com ) kako napraviti WLAN unutar kvarta odlučio smo se na izradu ovog manuala. Dakle ovo je Quick guide ili kako na brzinu sve staviti u pogon bez previše zašto – kako – radi čega – kamo… već šta mi treba, to pošarafiti i vozi, tj. data paket spreman na uzlijetanje i slijetanje, ali podrazumijeva barem nekakvo znanje umrežavanja računala …

Što Vam treba

Kao i za sve treba Vam plan, istina da on prvi pogiba u svakom sukobu i da je to najuzaludnija djelatnost ali eto i tu treba. Koliko god Vam smiješno zvučalo treba Vam karta kvarta, bilo kakva ali je poželjno cimanje geodeta za rukav da Vam nabave karte kvarta, ili nekog iz vojske, obavještajne zajednice (Vaše ili strane države J ) da Vam daju što preciznije karte ili najbolje satelitske ili avio karte kvarta. Satelitske karte ili avio su najbolje jer se vidi drveće na njima koje je velika prepreka za WLAN i jako važna stvar DRVEĆE RASTE !!! i ima LIŠĆE nakon jeseni i zime, to nikada ne zaboraviti. Ovdje ćemo govoriti o tri točke koje se sastoje od već postojećih «žičanih» LANova. Dakle imamo tri LANa sa po 2, 4, 5 uređaja koji imju LAN. Zašto uređaja, a ne PCa? Pa i X-BOX se može spojiti molim lijepo … udaljenosti među točkama su 100 i više metara. Poslije se lako dodaju druge točke …

Dakle za centralnu točku ćemo uzeti omni antenu od 9dBi (može i 12dBi, uglavnom što veći downtilt to bolje ali i skuplje NE KUPOVATI ONE BEZ DOWNTILTA ), za svaku točku po jednu usmjeravajuću antenu od 19 dBi, dakle 2 komada. Kablove što bolje, LMR 400 u odgovarajućim dužinama (bez prljavih primisli), što kraće to bolje (nemoraju baš svi kalovi biti dugi J ). Konektore za te kablove što bolje i izbjegavati bilo kakve adaprtere i konvertere, recimo mi smo dobili boost od -12 dBi, kvalitetniji signal samo što smo uklonili jedan adapter kojim smo spajali NMALE na RP-TNC konektor. Za svaku točku jedan AP, svaka čast svemu ostalom ali AP je AP i po mogućnosti da ima dvije antenice (ima razloga, recimo po kući se šećete sa notebookom i imate signala bez obzira kaj Vam je i spojena usmjeravajuća antena na krovu i niti Vas ne vidi zato što ste joj za leđima). Mi Vam toplo preporučamo LinkSYS WRT54G – po definiciji ovo je wireless router, koji u sebi ima 4 portni 10/100 switch i WAN port (za link prema Internetu, xDSL, cable modem…)

Dakle rezime:




Na slici gore su omni antena (omnica) made by pacific, parabol ili directinal ili grid ili usmjeravajuća antena made by pacific wireless i LinkSYS WRT54G

• karta, slike iz satelita, aviona, … željenog područja

• jedna omnica 9 dBi sa 7° downtilta

• dvije parabol antene 19 dBi

• tri LinkSYS WRT54G

• 12 m LMR 400 kabla

• 3 komada RP-TNC i 3 komada N-Male konektora

• «štange» za montažu antena, vezice, Duck Tape, …

Crtanje, planiranje, računanje, …

Dakle eto pribavimo avio-kartu (ili neku preciznu) željenog područja, ako ništa drugo i plan grada može donekle zadovoljiti … i počinje crtanje i planiranje. Imaginarni primjer sličan dijelu našeg WLANa:

Dakle avio karta u mjerilu 1:2000 na kojoj žuto su točke koje imaju grid ili parabolne 19dBi antene koje «gađaju» crvenu točku na kojoj se nalazi 9 dBi omni antena sa 7° downtiltom. Dakle točke imaju i nemaju famozni LOS (line of sight – antena „gleda“ antenu direktno) jer je centralna točka kuća sa dva kata i na vrhu nje se na 1,5 m visokoj «štangi» nalazi se omnica, točka koja je udaljena 105m je na visokoj prizemnici pa je u pomoć uskočila «štanga» od 5 metara (preporučam jednu kraću od 2 – 3 m i u nju da se ubaci jedna od 3 – 4 metra tako da se dobije teleskop efekt kako bi se pomicanjem glave na parabol ili grid anteni dobio što bolji položaj). Točka na 125 m ima LOS ali se antena nalazi ispod samog krova, dakle nije vidljiva već je unutar tavana ispod crijepa.

Pošto je riječ o već postojećim LAN-ovima koji su žičani potreban je i dogovor oko podjele IP adresa, mislim može se to prepustiti automatici ali radi brzine rada, filtriranja prometa, remote controla, WOL (WakeONLAN)… stvari se tako pojednostavljuju … mislim nema Vas 255 ali ne znači da Vas neće biti stoga odma u startu smisliti neki plan dodjeljivanja IP-ova. Dakle crvenom LANu idu IPovi od 192.168.X.1 do 192.168.X.10 (gde je X neki broj), jednoj od druga dva od 11 do 20 i drugom od 21 do 30 i tako dalje, ili ako Vam po točci nije dosta 10 uzmite 20, 30, IP adresa … izbjegavajte veliku koncentraciju switcheva po svakoj točci da Vam se ne desi da se switchevi „potuku“ i uspore mrežu do bola. Dakle i to si skicirajte i organizirajte, znam da je to također gubitak vremena ali je korisno imat. Dakle imaginaran primjer sličan našem:



Dakle «infrastruktura» se sastoji od 9 računala, 2 x 10/100 switcha (8 portni switch PLANET – best buy), 3 x LinkSYS WRT54G, 2 x Parabol 19 dBi antene, 1 x omnica 9 dBi , 16m LMR 400 kabla, 400 m UTP kabla, i sve to razmješteno u 7 kuća.

Skupljanje snage, volje, hrabrosti i radne akcije počinju

Dakle trebat će Vam lojtre, merdevine, ljestve ili kako već želite odgovarajuće dužine ukoliko nemate direktan pristup na krov. Nema tu ja sam manga, The Men i ostalih bahaćenja, na krov se penje onaj koji ima iole iskustva, spretan, po mogućnosti što lakši i hladne glave (penjanje je u našem slučaju na krov čiji vrh je 12m od tla, silazak «prečicom» ukoliko se preživi obično završava sa nekoliko tona gipsa (skok u vodu sa 12m se smatra opasan po život stoga, OPREZ !!! ). Nakon uspješnog uspona na krov i uspješnog silaska dužim putem J naša omni 9dBi antena ili popularna omnica je montirana i sada je na visini od nekih 14 m pošto je riječ o naselju sastavljenom od kuća, to je negdje visina najviših kuća u naselju te je to stoga dobra visina, nije niti previsoko niti prenisko. Jedina loša stvar je ovaj orah na lijevo koji se vidi na slici, to gusto lišće uzrokuje pad signala i od omni antene do točke koja je udaljena 105m i obrnuto. Kada dođe jesen i lišće opadne očekuje se poboljšanje od barem -5 dBi a do tada će i trenutnih -68 dBi biti dosta (-100 dBi je loše, nevalja, bljak i fuj, -0 dBi je ideal, sveti gral, ali toga nema (još?), AP kada se nasloni na AP ima signal od -35 dBi). Od omni antene do APa koji je na tavanu (ispod crvenog krova) na suhom vodi 4m LMR400 kabla (antena je dignuta jer satelitska glumi deflektor signalu, signal se može odbiti od svih metalnih i uglađenih površina, glupo ali istinito: dva APa koja se vide optički, a nalaze se iza metaliziranih stakala (ona bakrene boje) se ne mogu naći jer se signal reflektira od tog stakla, stoga čist put signalu molim …)



Postavljanje točke na 125 m od omni antene je bilo najlakše, sve se zbiva u kući nadohvat frižidera sa pivom i sandwichima. Piva je ovdje dozvoljena jer nema penjanja po krovovima, najveći mogući pad je sa visine od 1 m što se teško smatra opasnim za ljude unutar 20 – 35 godina. Dakle antena i AP su nam dostupni , na suhom i uredno postavljeni. AP je u ovoj košari lijevo, to malo plavo unutra.

Točka na 105 m od omni antene je niža za nekih 7m i kako bi se dobio manje više LOS (line of sight ili Vam linija viđenja da jedna antena „gleda“ drugu) to treba nekako nadoknaditi, za to smo upotrijebili jednu «štangu» većeg promjera u koju smo stavili drugu manjega da bi olakšali montažu, maneviranje i kasnija podešavanja antene. Jer na taj način smo dobili efekt teleskop štapa za pecanje (ovdje pecamo signal, ne ribe) pa antenu možemo podešavati u krug, pokriveno svih 360°, možemo podešavati po visini (izvlačenjem i uvlačenjem štange (bez prljavih primisli J molim) i lako je skinuti antenu pa da joj promjenimo nagib «glave». «Štange» smo dobro fiksirali i razveli smo 4m LMR 400 kabla do u kuću kako bi AP spremili na sigurno, suho i dostupno mjesto sa izvorom napajanja.



Antena je vani i LMR 400 zatim putuje kroz prozor ….



… pa u kuću na ormar gdje je smješten AP kako bi bio na suhom i dostupan ukoliko ga treba

resetirati ili nešto sa njim napraviti …

Uglavnom svugdje su korišteni odgovaraući konektori, prvo nabavite uređaje a onda radite i krimpajte kablove sa odgovarajućim konektorima. Kada smo mi nabavili uređaje nije bilo odgovarajučih konektora u cijeloj RH, ma nije bilo ni adaptera – konvertera, … tako da smo onda na kraju iz Yuge dobili Altelicon adaptere ali su nam masakrirali signal. Kada su se pojavili pravi konektori odbacili smo adaptere – konvertere i stavili direktno pravi konektor sa kabla u AP i ostvarili smo dobiti i od -12 dBi što je mrak dobro poboljšanje.

ALTELICON adapter koji je uzrokovao razliku u kvaliteti signala sa -85 dBi na sadašnjih -65 dBi. Uglavnom kako se po spoju gubi oko -3 dBi, dakle imate dobar signal -65 i onda dodate dva spoja i eto Vam minimum -71 dBi, dakle sporiji prijenos, više šuma, … ne valja. Što manje spojeva od antene do AP –a.

To gore je taj «teleskop» kako bi bilo moguće antenu podizati i po visini, kada spoj učvrstite, obmotajte oko spoja barem duck tape da voda ne zalazi u cijev i ne korodira je iznura (ovo je sasvim nebitno za WLAN, samo handy savijet J )

Uglavnom da sve rezimiramo i pobrojimo. Za spajanje već postoječih «žičanih» LANova u jedan veliki kvartovski WLAN (koji će još itekako narasti) upotrijebili smo:

  • tri LinkSYS WRT54G, oko 800 kn svaki = 2400 kn ( www.infogama.hr )
  • 16 metara LMR400 kabla = oko 400 kn ( www.boa.hr ili www.elma.hr )
  • 3 komada RP-TNC i 3 komada N-Male konektora oko 500 kn ( www.elma.hr )
  • jednu pacific omni antenu od 9dBi sa 7°downtilta, oko 800 kn ( www.elma.hr )
  • dvije pacific grid antene 19dBi, oko 450 = 900 kn ( www.elma.hr )
  • 75 m duck tapea, oko 100 kn

Znači «sport» je došao oko 5100 kn ne računajući još neke sitne troškove tipa vezica, spojnica, cijevi za nosače antena, … recimo trebat će Vam proračun od oko 5 500 kn za ovakav WLAN sa tri točke. Polako bez panike 5 500 i nek vas je 10 to se 550 kn po glavi …

Troškove možete srezati izradom antena, kantena, … ali ja bi Vam preporučio kupovinu pravih antena. Što Vas je više to se troškovi po čovjeku smanjuju (teoretski ovako možete bez dodatnih switcheva spojiti 12 ljudi), tako će Vam biti i kasnije ukoliko se odlučite u nabavu stalnog brzog linka na net (mi smo trenutno u nekim pregovorima), jer mislim šta je skupo za 15 – 20 ljudi ?! Zakon velikih brojeva.

Osnovni software i neka pravila ponašanja

Meni ne treba anti-virusni alat ili firewal završavaju u onom trenutku kada se spojite u WLAN – LAN sa drugima , mislim ako ja ostanem bez diplomskog jer tamo netko ima neki virus jer je bio lijen napraviti update, on ostane bez glave, nogu, ruku, … igram Rune Halls Of Valhalla u živo. Dakle, netko tko će se brinuti da su svi up-to date sa definicijama ili da im je firewall kako treba (startno se spoje ljudi koji su informatički «pismeni i polupismeni») poslije kada sve radi obično se počinju spajati oni totalno «nepismeni» jer je Vama glupo reći ne, a oni su čuli da imate filmova, mjuze i golih teta na kompovima pa bi oni svojim okicama to malo razgledali. Pa odma treba odrediti ko šta smije i ne smije i pobrinuti se za sigurnost. Što se tiče samog leta paketa po zraku, WEP enkripcija je klimava, mi koristimo ono što AP može pa smo omogućili WPA enkripciju podataka koji preljeću od antene do antene, veza sa 22 mbps „pada“ na 11 – 15 mbps na taj način ali zato podaci stižu sigurno na svoje odredište.

Već kad ste spojeni treba vam nešto i za komunikaciju, ima programa tipa ICQ za LAN ali ako imaju opciju klijent – server, onda to znači da morate imati negdje i neki server koji je up 24/7/365 (24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, 365 dana u godini) pa mi to izbjegvamo za sada i koristimo RealPopUp koji je malen, brz i stabilan, još je i freeware ( www.realpopup.it ).

Da pronađte najbolji položaj antene na datom mjestu pribavite si/posudite/pozovite nekog ko ima notebook sa PCMCIA utorom ili iPAQ sa PCMCIA expanderom u koji ćete utaknuti neku poznatiju WLAN karticu (preporučamo Orinoco Silver koju lako modate u Gold J ) i onda sa NetStrumblerom malo «prošećite» antenu gore – dolje i u krug i potražite gdje ćete uhvatiti najbolji signal i tada zašpanajte antenu na tom mjestu.

Od igara sve kika kako treba CoD, Rune, Q3, UT, UT2k3, Diablo II LOD, … strategije još nismo baš isprobavali jer teško je naći 4 – 6 ljudi koji imaju 1 – 2 sata vremena u komadu a da neće morati otići negdje na «5 minuta». Uglavnom od drugih WLANaša sam čuo da je Warcraft III OK, C&C Generals da se vuče ko krepana mačka kada ima više od 4 playera bez obzira što svi playeri imaju High End mašine i da zna često pucat, odnosno iskakati Vote ekran jer mrežni kod C&C Generalsa je za krasni Q, mislim pucanje se zbiva u 100 mbps «žičanom» LANu … Što se tiče dedicated servera, ne trebaju Vam zvijeri od strojeva, recimo Tualatin Celeron 1300 sa 512 Mb RAMa i OpenGL – DX8 sposobnom karticom kada je u dedicated modu za CoD ždere 4 – 10% CPUa, stoga bi mogao bez greške još vrtiti Diablo LoD i još nekaj, nismo probavali ali budemo uskoro J

Sva velika prenašanja datoteka sa jednog kompa na drugi (file od nekoliko Gb ostavite za navečer – rano ujutro, ne dok su svi aktivni na WLANu jer AP je nešto kao HUB, dakle ako Vi pojedete 8 mbps za prebacivanje 4 imagea CDa sa nekog udaljenog kompa svima drugima ostaje 3 mbps da se sa time snalaze, stoga malo razumijevanja ili ako je hitno obavijestite sve ostale. Uglavnom kod nas to radi sa 11 – 15 mbps tako da možete praktički sa udaljene mašine snimati na svoj CD-RW sa 8X, odnosno brzina je negdje od oko 1000 – 1500 kb/s.

Manual kako složiti software u samom APu LinkSYS WRT54G i kako ga podesiti i koji staviti te prednosti www.sveasoft.com/modules/phpBB2/index.php firmware-a u odnosu na orginalni firmware će Vam objasniti MasterX u svom članku ukoliko se odlučite za LinkSYS WRT54G.

Za detaljnija pitanja posjetite forum na www.pcekspert.com ili pošaljite e-mail na black_dragon@htmobile.net

Važni savjeti za kraj

  • Drveće raste i ima lišće ljeti i u proljeće
  • Izbjegavati zaglađene metalne površine kao metalizirana stakla, «tanjuri» satelitskih antena, …
  • Ostvariti LOS (line of sight) da aneta „gleda“ u drugu antenu ako je moguće
  • Drveće, djeca, golubi, ljudi, sve što sadrži H 2 O je skoro pa nepremostiva prepreka
  • Ne miješati opremu ili ako baš morate onda neka sva ima WiFi certifikat (iz iskustva LinkSYS WRT54G i D-Link 2000AP se ne vole, ma taj ne voli nikog osim sebi istih. Imali jedan na 300 m udaljenosti (4-ta neopisana točka da ne kompliciram ovaj manual) radio je ali je bilo koplicirano (mada i po samom DLinku to ne bi rebalo raditi sa našom opremom ali šta oni znaju …)
  • Velike file prebacivati kada nema intenzivnog prometa u Wlanu
  • Odmah podijeliti IP range po APu – točci …
  • ANTIVIRUS – sigurnost prije svega, jedan se zarazi, zaraza se brzo prenosi, gore od AIDSa i Ebole zajedno …
  • Što manje spojeva od antene do APa, gubi se oko 3 dBi po spoju …
  • Duljina LAN kabla od točke A do točke B je maximalno 100m bez pojačala, svaki switch je pojačalo tako i ovaj u samom LinkSYS WRT54G
  • Raspitajte se da li u blizini već postoji kakav WLAN da si ne poubijate signal i da ne radite na istom kanalu ako se već ne želite spojiti u jedan veći WLAN
  • Napisat oglas u kvartu da Vam se jave zainteresirani (da srežete troškove) ali ne staviti broj moba ili fixnog telefona, već samo e-mail kako bi eliminirali one potpuno «nepismene» i «prosvjetljene»
  • Najpametniji i najozbiljniji se penju na visinu jer 12 m je već SMRTNO OPASNA
  • Izbjegavati energetske kablove u blizini antena (barem 3 – 5 m) jer je SMRTNO OPASNO
  • Ako već morate vući LAN kabel preko ceste na kojoj se odvija promet onda mora biti na minimalno 5,5m visine od sredine kolnika jer je najveće dopušteno vozilo 4,5 m i dopušta se 10% odstupanje, viša vozila moraju imati policijsku pratnju pa neka ona gledaju di su kablovi. LAN kabel je samonosiv ali ga još ekstra osigurajte da nebi neki motociklist bio skraćen za glavu što je SMRTNO OPASNO . Mislim da je to i dalje protuzakonito ako nemate odobrenje (ne mislim na odrubljivanje glave motociklistima već na razvlačenje kabla preko prometne ulice)… nisam pravnik.
  • Mi sa ovom ovdije opisanom opremom nismo probali dalje od 300 m gađati omni antenu (i tamo radi sa 4 – 5 mbps, radimo neke preinake pa će valjda i tamo uskoro 11 – 15 mbps). Bolju opremu ne spominjem jer ona bi poskupila ovakav projekt kakav Vam opisujem, a s takvom opremo se udaljenosti mjere u km …
  • AP bi uvijek trebao biti dostupan i na suhom
  • I ako iz nekog razloga ljubite D-Link osigurajte dobro hlađenje, modajte te APove jer recimo 2000AP se grije ko dva Prescotta zajedno, bolno peče. Imaju oni pasivni na jednom od čipova ali i sama memorija se odvratno grije pa za njih bi Vam preporučio i prozračno hladno mjesto što tavani i potkrovlja sigurno nisu, a vi ćete baš tamo postavljat APove u većini slučajeva, još jedna prednost LinkSYSa koji je skoro pa mrtav hladan u odnosu na ovaj D-Link 2000AP, AKA «rešo» … ima model 2000+ taj + je valjda grijem se još više J … nećemo sada pokretati ratove tipa intel – AMD, ATi – nVidia, … ovo ja samo onako iz iskustva nitko me ne plaća za promoviranje ičega …
  • Da Vam AP ima dvije antenice, jednu bacite i na njeno mjesto spojite vanjsku antenu, a drugu omogućite ako imate «goste» koji imaju računala / notebooke / nešto sa WLAN karticama, a neželite vući utp kablove po kući

Ovo je bilo «4 non total Blond’s», a ako se pokaže potreba napisat ću i onaj «4 advanced Blond’s» u kojem ću objasniti kako i zašto poslagati više APova na jednoj točci pa ih bridge-at, kako kod više od 3 točke najpametnije posložiti antene i koje antene, upotreba sektorica ,back fire –ca, … i ostale naprednije sitnice kako kod opreme tako i kod softwera.

Zaključak: kada se jednom umrežite i proširite svoje informatičke vidike, postavit ćete sebi pitanje kako ste do sada živjeli bez mreže… poanta svega je transparetno povezati LAN mreže preko WLAN-a… uz naravno „hostanje“ signala powerbook-u koji se nalazi kraj bazena sa par zgodnih plavuša, koje piju šarene koktele… eh, pa potegnite jedan wireless gutljaj i pridružite se njima…