Prvi model, koji se krije pod imenom A-14 ULN, otkriva nam u startu dvije stvari – svoje dimenzije, ali i brzinu rada tj. buku koju generira. Drugim riječima spada u skupinu ULN (ultra-low-noise) koja se prvenstveno odlikuje naglašeno tihim i nenametljivim radom, čak i na najvećem nazivnom broju okretaja (800 RPM).

Ambalaža ovog modela krije već standardni izvor informacija o priloženoj dodatnoj opremi, maksimalnom (800 RPM) i reduciranom broju okretaja (650 RPM), ali i već standardnu količinu tehnologije upotrijebljene pri njegovoj izradi. Kroz plastičnu foliju se može nazrijeti da ovaj model pozamašnih dimenzija posjeduje sedam krilaca uz Flow Acceleration Channel tehnologiju izrade.

Prema navodima proizvođača, ovaj model je prvenstveno namijenjen instalaciji na kućišta računala, kao i na radijatore vodenih sistema koji  zahtijevaju ventilatore upravo ovih dimenzija.
U paketu sa prikazanim 140mm ventilatorom nalaze se po četiri komada metalnih i gumenih anti-vibracijskih vijaka, jedan 3pin 30cm produžni kabel, te po jedan adapter za spajanje na Molex konektor napajanja, te jedan Low-Noise adapter (650 RPM).

Upravo ovaj model je u radu pokazao izuzetnu nenametljivost i uglađenu rotaciju, te je svojim tonalitetom i radnom frekvencijom emitirane buke najviše pogodovao autoru ovih redaka. Zvučni spektar pretežito niskih frekvencija, kao i zavidno mala količina vibracija te izrazito elegantan zvuk urađenih ležajeva čine ovaj ventilator itekako dobrim izborom za korisnike koji prvenstveno priželjkuju tih rad svog računala.

Ugrađene anti-vibracijske podloške dodatno podižu dojam, a ukoliko se korisniku ukaže potreba, moguće ih je brzo i jednostavno odstraniti sa ventilatora. Jedan pogled na stražnji dio ULN modela, točnije na metalni poklopac pod kojim se krije SSO2 sustav ležajeva vrlo slikovito prikazuje kvalitetu i robusnost izrade, koju proizvođač potvrđuje svojom šestogodišnjom garancijom.

Sljedeći model u Noctua obitelji je nešto moćniji od prethodnog modela, a njegov naziv – NF-A14 FLX, potvrđuje primarnu zadaću ovog člana. Fleksibilnost je glavni moto iza ovog ventilatora što otkriva i činjenica da je moguće podešavanje čak tri brzine (1,200/1,050/900 RPM) pomoću dostupnih Low-Noise i Ultra Low-Noise adaptera.

Priložena količina opreme se razlikuje u odnosu na prethodni model samo u dodatno ULN adapteru koji nešto agresivnije smanjuje broj okretaja.

Moglo bi se reći da je FLX model ništa drugo nego jača verzija ULN modela, što potvrđuju i mjerenja temperature i buke na našoj testnoj opremi. Također, količina vibracija i frekvencijski spektar buke u ovom modelu je za koplje slabiji u odnosu na sporijeg brata, što se donekle popravilo korištenjem Low-Noise adaptera, ali nažalost ne i u potpunosti.

Naposlijetku dolazimo i do modela pod oznakom NF-A15 PWM, što nam otkriva da je ovaj model namijenjen hlađenju procesorskih hladnjaka. Jedna stvar koja pomalo zavarava u nazivu jest činjenica da je ovo u stvari 140mm model, a ne 150mm kako sam njegov naziv aludira. Bolje rečeno ovaj round-framemodel u stvari posjeduje 150mm široku konstrukciju, dok je visina ostala na standardnih 140mm. Taj oblik je prvenstveno odabran kako bi se olakšala montaža u tzv. push-pull načinu rada, kao i montaža kod nešto širih CPU hladnjaka.

Još jedna zanimljiva stavka je i činjenica da ovaj model posjeduje montažne utore istih dimenzija kao i kod 120mm ventilatora, što dodatno povećava njegovu fleksibilnost prilikom montaže u različitim situacijama gdje je korisnik ograničen na raspon utora koje je moguće pronaći kod klasičnih 120mm modela.

Od dodatno opreme koju posjeduje ovaj model, jedina bitna razlika je zapravo praktičan Y adapter koji omogućava jednostavno povezivanje dva ventilatora (push-pull ?) na jedan 4pin konektor.

Kao i kod prethodnih modela, anti-vibracijske podloške na NF-A15 modelu je također moguće odstraniti, ukoliko je to potrebno naravno. Sami izgled ovog modela je pomalo nekonvencionalan, ali mu se ne može poreći praktičnost prilikom instalacije na npr. Noctua NH-D14 CPU hladnjak.

Izgled ovog ventilatora vrlo brzo daje do znanja korisniku da je primarna misao vodilja prilikom njegova dizajniranja bila što efikasnije i relativno tiho odstranjivanje topline iz računala korisnika. U ovom će naravno dodatno pripomoći činjenica da je ovaj ventilator moguće, uz pomoć njegovog 4pin konektora vrlo jednostavno automatizirati putem posebne aplikacije ili već prije spomenutih BIOS postavki.

Za kraj, napravimo rezime svih dosad spomenutih modela i njihovih specifikacija:

Nakon detaljnog opisa svih modela i pripadajuće opreme, vrijeme je da se pozabavimo i njihovim performansama, a opremu i način testiranja biti će prezentirani u daljnjem dijelu teksta na sljedećoj stranici.