Noctua je nedavno predstavila NH-L12Sx77 hladnjak kao malo višu verziju modela NH-L12S iz 2017. godine. x77 donosi poboljšanu kompatibilnost s matičnim pločama i memorijskim modulima. Uz to, i sposobnosti hlađenja su poboljšane s dodavanjem dvije toplovodne cijevi, pa ih je sada ukupno šest. Kao što mu ime govori, visok je 77 milimetara i tako pogodan za ugradnju u SFF i SFX kućišta.

Kao što ste imali priliku vidjeti u videu otpakiranja hladnjak dolazi u standardnoj Noctuinoj kutiji. Unutar nje je odlično zaštićen u debeli karton, a sve što dolazi uz njega je u zasebnoj kartonskoj kutiji kao i obično. Osim hladnjaka i tvornički na njega montiranog ventilatora, u kutiji nalazimo NA-RC7 Low-Noise adapter (L.N.A.), zatim NT-H2 termalnu pastu, Secu Firm 2 mehanizam za montažu i metalnu Noctua naljepnicu za kućište. SecuFirm2 mehanizam uključuje odvijač i sve on što je potrebno za montažu na jedan od podržanih socketa – Intel LGA1851, LGA1700, LGA1200, LGA1156, LGA1155, LGA1151 i LGA1150 te AMD AM5 i AM4. Tu su i upute za instalaciju, a bitno za napomenuti je i 6-godišnje jamstvo koje proizvođač daje na hladnjak.

noctua_nh_l12sx77_1

2017. godine je Noctua izbacila model NH-L12S i mi smo ga tada i testirali, a evo skoro sedam godina kasnije donose x77 reviziju. Kao što smo ui uvodu napisali, nova je revizija nešto viša radi bolje kompatibilnosti s pločama i memorijskim kitovima, a i boljih je rashladnih svojstava. Donosi dvije dodatne toplovodne cijevi pa ih je sada ukupno šest. Hladnjak je i dalje napravljen od aluminija, toplovodne cijevi su bakrene, baš kao i baza. Naravno, kupac ništa od toga ne vidi jer je cijeli hladnjak niklan. Kvaliteta materijala, izrade i završne obrade je kao i uvijek kod Noctue na najvišem nivou. Spomenimo i da Noctua lemi sve kontakte između toplovodnih cijevi i aluminijskih listova što naravno pomaže u efikasnijoj odvodnji topline.

noctua_nh_l12sx77_2

Hladnjak je dimenzija 131 x 128 x 77 milimetara (D x Š x V) s ventilatorom, a ukupne mase je 520 grama (samo hladnjak teži 410 grama). Ako pak ventilator odlučimo prebaciti na vrh hladnjaka iz nekog razloga, povećavamo mu visinu za dodatnih 15 milimetara, a s donje strane otvaramo toliko prostora za memorijske module. Kada smo kod memorijskih modula, u tvorničkoj konfiguraciji ispod hladnjaka (ventilatora) stanu oni visine do 44 milimetra – ako ventilator postavimo gore onda ima 56 milimetara prostora.

Naravno, ventilator je u tvorničkoj konfiguraciji baš ovako postavljen (da ispuhuje zrak prema gore), jer je u kompaktnim kućištima najčešće tako postavljena perforacija. Noctua ide i tako daleko da preporučuje Fractal Design Terra, SilverStone Milo ML12, Louqe Raw S1 i slična kućišta kao idealna za ovaj hladnjak.

noctua_nh_l12sx77_3

Ventilator koji isporučuju uz x77 hladnjak je poznati NF-A12x15 PWM sa SSO ovjesom, kojeg smo već u nekoliko navrata imali prilike testirati. Ima promjenjivu brzinu vrtnje od 450 do 1.850 okretaja u minuti, pri čemu ima najviši protok zraka od 94,2 metra kubna u satu i najvišu deklariranu buku od 23,9 db(A). Mi smo Meterk MK09 uređajem za mjerenje buke izmjerili najviših i čujnih 41,3 dB(A) s udaljenosti od oko 50 centimetara. Uz ventilator dolazi i Low-noise adapter koji maksimalnu brzinu snižava na 1.400 okretaja u minuti, pri čemu i buka padne drastično. MTTF je 150.000 sati.

Kao što u videu možete vidjeti, hladnjak smo montirali na AM5 socket i Ryzen 7 7700X procesor. Način montaže sa SecuFirm2 kitom smo opisali već puno puta, a riječ je o relativno jednostavnom postupku kako za Intelove, tako i za AMD-ove sockete. Za AMD dolaze dva nosača koja omogućavaju orijentaciju hladnjaka na sve četiri strane, a ako ga orijentirate poput nas tada ga je moguće staviti i u offset poziciju zbog kompatibilnosti. Mi smo se odlučili za ovakvu orijentaciju jer tako odvodimo i toplinu i s memorijskih modula.