Dvanaestica nije samo smanjena kopija U14S modela, nego je i konstrukcijski nešto drugačija. Dolazi naravno u manjoj kutiji, koja je po dizajnu identična ostatku Noctuine palete proizvoda. Ovaj je hladnjak najnoviji pripadnik dobro poznate U12 serije, a mi smo ih u posljednjih sedam godina testirali tri – U12, U12P i U12P SE1366. U tih sedam godina malo se toga zapravo konstrukcijski izmijenilo, a najveće su promjene uvijek bili novi, moderniji i bolji ventilatori. Tako je i s ovom serijom koja je opremljena s NF-F12 ventilatorom, kojeg je Noctua predstavila krajem 2011. godine, a mi testirali početkom 2012.

Raspored unutar kutije je identičan kao i kod većeg modela, s tri manje kutijice u kojima su dijelovi za montažu i dodatna oprema, a ispod kojih je smješten hladnjak s već montiranom ventilatorom. Sve je izvrsno zaštićeno debelim kartonom, a Noctua je oduvijek pazila na takve detalje.

Fizičke se dimenzije U12S hladnjaka nisu značajnije mijenjale u odnosu na prethodnike te on mjeri 158 mm u visinu, 125 u širinu i 45 mm u debljinu. Upravo tu debljinu naglašavaju kao veliku prednost zbog kompatibilnosti sa RAM modulima svih veličina, no naravno samo kada je opremljen jednim ventilatorom. S tim jednim ventilatorom mu se debljina povećava na 71 mm, a masa sa 580 grama raste na 755. Materijali i kvaliteta izrade se nisu znatnije mijenjali i i dalje je to onaj poznati Noctuin single tower hladnjak kakvog odavno poznamo. Samo je prvi model bio izgledom (bojama) različit jer Noctua tada još nije koristila niklanje kao postupak završne obrade.

Ipak, kada se pomnije zagledamo u U12S vidjet ćemo kako mu je u odnosu na U12P dodane još dvije toplovodne cijevi i kako ta konstrukcija više ne ide u klasičnu U formaciju, već je raširena kroz veću površinu aluminijskih limova. Veći broj cijevi i njihova bolja distribucija značiti će i bolju toplinsku disipaciju, pri čemu pomažu i lemljeni spojevi.

Konstrukcijski i u svakom drugom smislu ovaj je hladnjak identičan većem U14S modelu, s tom iznimkom da ima jednu toplovodnu cijev manje. Baza je jednako obrađena kao i kod većeg modela, a identičan je i mehanizam za montažu. Podržani socketi su – Intel LGA2011 (Square ILM), LGA1156, LGA1155, LGA1150 & AMD AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2 (backplate required).

Postupak montaže je identičan kao i kod U14S modela pa ga sada nećemo ponavljati, a zbog ukupno manjih dimenzija U12S ne djeluje premasivno na ploči kao U14S ili pak divovski D14. Stoga je zapravo idealan za "pokazivanje" kroz prozirnu stranicu kućišta, a kapacitetom je sasvim dovoljan za hlađenje, Sandy Bridge,Ivy Bridge i Haswell procesora, kao i AMD-ovih FX modela. Tek će pri korištenju sa Sandy Bridge E procesorima doći do laganog zasićenja kada ugradnja drugog ventilatora dosta pomaže. Ipak, ukoliko želite overclockirati na LGA2011 platformi tada je bolje razmisliti o U14S modelu.