Noctua NH-U12S i NH-U14S – dvije kule

Datum objave 21.06.2013 - Krešimir Matanović

NH-U14S

NH-U14S je potpuno novi proizvod i dolazi kao odgovor na zahtjevnije zadaće hlađenja moćnijih procesora, poput onih za LGA2011 platformu. U14S je kompatibilan s mnoštvom socketa, no upravo je posebna pažnja pridodana LGA2011 platformi. Za tu platformu je kao što znamo idealan D14 model koji je dvostrukog tower dizajna i kao takav može zasmetati određenim RAM modulima. Ovaj hladnjak je single tower, širine sam 52 mm i kompatibilan je sa RAM modulima čak i kada su dva A15 ventilatora na njemu. Dizajn kutije se nije znatnije mijenjao u odnosu na nove Noctuine modele, a s obzirom da je riječ o velikom hladnjaku i kutija je dosta masivna.

Kada zavirimo u kutiju vidimo novi način pakiranja dodataka, koji su sada raspoređeni u tri zasebne kutije. U jednoj je SecuFirm 2 kit za Intel, u drugoj za AMD, a u duguljastoj su dodaci poput NT-H1 paste, low noise adaptera, kutnog odvijača, instalacijskog kita za opcionalni A15 ventilator itd. Uz hladnjak dolazi jedan A15 ventilator, a s njim smo dobro upoznati još od Domagojevog testa A serije ventilatora. On dolazi već montiran na hladnjak, a sve je lijepo stisnuto u kartonskoj kutiji kako ne bi došlo do pomicanja i oštećenja. Ventilator je postavljen u Push poziciju, a kupovinom dodatnog se može složiti Push-Pull kombinacija kojom se povećava protok zraka.

Vađenjem iz kartonske kutije uočavamo kako je već i sistem za montažu montiran, pa je ona znatno olakšana. Noctua je već dokazala vrijednost svoga SecuFirm 2 sistema za montažu, koji je jednostavan za slaganje a čvrsto drži hladnjak na procesoru. Klasičan single tower dizajn ovoga velikog hladnjaka i sposobnost primanja velikih ventilatora znači kako je cjelokupna konstrukcija vrlo visoka pa će vam trebati dosta prostora u kućištu. Sami završeci toplovodnih cijevi su na 165 mm visine, a u ovisnosti o montaži ventilatora to može ostati na istoj razini ili se za nekoliko milimetara podići.

Sam je hladnjak vrlo masivan, a mora i biti kako bi imao dovoljno toplinskog kapaciteta za hlađenje i najmoćnijih procesora. Dimenzije su mu 150 x 165 x 52 mm (Širina x Visina x Debljina/Dubina), a masa je visokih 770 grama. S pridodanim mu ventilatorom debljina se povećava na 78 mm, a masa na 935 grama. S još jednim pridodanim ventilatorom debljina se povećava za 25 mm, a masa skače na konačnih 1100 grama. Dizajn hladnjaka je klasičan, s debelom bakrenom bazom na koju nasjeda šest debelih bakrenih toplovodnih cijevi. Njih na bazi drži debela aluminijska pločica i mehanizam za montažu. Toplovodne cijevi su pravilno raspoređene u strukturu tornja koja je sastavljena od 51 aluminijskog lima, čiji su spojevi zalemljeni. Lemljenjem se povećava sposobnost prijenosa topline, jer se poboljšavaju spojevi i povećava disipacijska površina. Isto tako i bakrene su cijevi zalemljene za čitavu strukturu. Sve je na kraju kao i obično poniklano.

Niklana bakrena baza je strojne obrade s vidljivim brazdama, koje će NT-H1 pasta uspješno popuniti i stvoriti bolji spoj s IHS-om procesora. Mehanizam za pričvršćivanje je univerzalan za sve platforme pa je već tvornički montiran što je dobra vijest za sve malo manje vične montaži hladnjaka. Ovdje se nismo posebno osvrtali na A15 ventilator jer je Domagoj to detaljno odradio u svojem članku, ali ćemo ipak ponoviti osnovnih par detalja. osnovni konstrukcijski detalje je round-frame model koji ima 150 mm širinu, te 140 mm ventilator smješten u konstrukciju. Konektor je 4 pinski (PWM), maksimalna brzina okretanja je 1200 o/min, pri čemu L.N. adapter to usporava na 900 okretaja. Maksimalni protok zraka je impresivnih 115.5 kubnih metara u satu, a maksimalna buka je 19,2 dB prema proizvođačevim mjerenjima. Ventilator otprilike košta oko 20 €, pa na to treba računati ukoliko U14S želite postaviti u push-pull konfiguraciju.

Mi smo za današnji test odabrali tri različite Intelove platforme - LGA1150, LGA1155 i LGA2011 pa nam je stoga bio potreban samo Intel kit. Sa strane AMD-a su naravno podržani svi njihovi aktualni socketi i tu problema s kompatibilnošću također nema. Uz kit dolaze i vrlo opsežne upute za ugradnju koja je maksimalno pojednostavljena. Uz kitove dolazi i ostala standardna oprema za Noctuu, a to je L odvijač, Low-Noise adapter, instalacijski kit za opcionalni A15 ventilator, NT-H1 termalna pasta i Noctua naljepnica za kućište.

Kit za Intel se sastoji od donje pločice s već postavljenim vijcima, gornjih nosača, plastičnih odstojnika i thumb-maticama. Jednom kada sve pričvrstite montaža hladnjaka je jednostavna jer on već dolazi s predinstaliranim nosačem, i maticama s oprugom. Kit hladnjak drži čvrsto stisnutim uz IHS procesora i nasjedanje je ravnomjerno.

S obzirom da smo u trenutku testiranja hladnjaka testirali i nove Z87 ploče, isprobali smo montažu na različitim pločama i kompatibilnosti s visinom pojedinih VRM hladnjaka ili RAM modulima nije bilo problema. Kao što smo već napisali, Noctua nam je uz oba hladnjaka poslala još i dodatni ventilator za svaki pa smo uz push, testirali i push-pull kombinaciju. Primijetili smo kako je U14S dovoljno moćan za IvyBridge i Haswell procesore i s jednim ventilatorom, dok je drugi tek potreban sa jačim Sandy Bridge-E modelima. Za kraj opisa ćemo samo spomenuti kako Noctua daje lijepih šest godina jamstva na hladnjak.

NH-U12S

Dvanaestica nije samo smanjena kopija U14S modela, nego je i konstrukcijski nešto drugačija. Dolazi naravno u manjoj kutiji, koja je po dizajnu identična ostatku Noctuine palete proizvoda. Ovaj je hladnjak najnoviji pripadnik dobro poznate U12 serije, a mi smo ih u posljednjih sedam godina testirali tri - U12, U12P i U12P SE1366. U tih sedam godina malo se toga zapravo konstrukcijski izmijenilo, a najveće su promjene uvijek bili novi, moderniji i bolji ventilatori. Tako je i s ovom serijom koja je opremljena s NF-F12 ventilatorom, kojeg je Noctua predstavila krajem 2011. godine, a mi testirali početkom 2012.

Raspored unutar kutije je identičan kao i kod većeg modela, s tri manje kutijice u kojima su dijelovi za montažu i dodatna oprema, a ispod kojih je smješten hladnjak s već montiranom ventilatorom. Sve je izvrsno zaštićeno debelim kartonom, a Noctua je oduvijek pazila na takve detalje.

Fizičke se dimenzije U12S hladnjaka nisu značajnije mijenjale u odnosu na prethodnike te on mjeri 158 mm u visinu, 125 u širinu i 45 mm u debljinu. Upravo tu debljinu naglašavaju kao veliku prednost zbog kompatibilnosti sa RAM modulima svih veličina, no naravno samo kada je opremljen jednim ventilatorom. S tim jednim ventilatorom mu se debljina povećava na 71 mm, a masa sa 580 grama raste na 755. Materijali i kvaliteta izrade se nisu znatnije mijenjali i i dalje je to onaj poznati Noctuin single tower hladnjak kakvog odavno poznamo. Samo je prvi model bio izgledom (bojama) različit jer Noctua tada još nije koristila niklanje kao postupak završne obrade.

Ipak, kada se pomnije zagledamo u U12S vidjet ćemo kako mu je u odnosu na U12P dodane još dvije toplovodne cijevi i kako ta konstrukcija više ne ide u klasičnu U formaciju, već je raširena kroz veću površinu aluminijskih limova. Veći broj cijevi i njihova bolja distribucija značiti će i bolju toplinsku disipaciju, pri čemu pomažu i lemljeni spojevi.

Konstrukcijski i u svakom drugom smislu ovaj je hladnjak identičan većem U14S modelu, s tom iznimkom da ima jednu toplovodnu cijev manje. Baza je jednako obrađena kao i kod većeg modela, a identičan je i mehanizam za montažu. Podržani socketi su - Intel LGA2011 (Square ILM), LGA1156, LGA1155, LGA1150 & AMD AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2 (backplate required).

Postupak montaže je identičan kao i kod U14S modela pa ga sada nećemo ponavljati, a zbog ukupno manjih dimenzija U12S ne djeluje premasivno na ploči kao U14S ili pak divovski D14. Stoga je zapravo idealan za "pokazivanje" kroz prozirnu stranicu kućišta, a kapacitetom je sasvim dovoljan za hlađenje, Sandy Bridge,Ivy Bridge i Haswell procesora, kao i AMD-ovih FX modela. Tek će pri korištenju sa Sandy Bridge E procesorima doći do laganog zasićenja kada ugradnja drugog ventilatora dosta pomaže. Ipak, ukoliko želite overclockirati na LGA2011 platformi tada je bolje razmisliti o U14S modelu.

Test sistem i način testiranja

Test sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme

Gigabyte Z77X-UP4TH;

Gigabyte G1 Sniper 5;

Asus Rampage IV Extreme

Procesor(i)

Intel Core i5-3470;

Intel Core i7-4770K;

Intel i7-3960X

Memorija

2x 2GB DDR3 G.Skill @ 2133MHz;

4x 4GB DDR3 G.Skill @ 1866MHz

Grafičke kartice

Gigabyte GTX580SOC;

Intel HD4600;

Nvidia GTX780

Zvučna kartica

On Board

Napajanje Thermaltake Grand 1.05kW
Hard disk(ovi)

Hitachi 500GB SATA II

DVD-RW HP GSA-H60L

Testni sistem :: Software
OS Windows 7 Ultimate 64-bit SP1
Chipset datoteke

Intel 9.1.0.1007

DirectX verzija 11
AIDA64 v.2.60
OCCT

4.0, CPU test

Mjerenje buke SoundMeter @ Nexus S; Android 4.1.2
 

Način testiranja

Kao što smo u tekstu napisali, ove smo hladnjake testirali na tri različite platforme - LGA2011, LGA1155 i LGA1150. Najjača platforma je bila naš standardni test stroj sastavljen od Asus Rampage IV Extreme ploče, i7-3960X procesora i 16GB memorije. LGA1155 stroj je bio baziran na Gigabyte Z77X-UP4TH ploči, Intelovom i5-3470 procesoru i 4GB memorije, dok smo kod trećeg Haswell setupa koristili nekoliko različitih ploča i i7-4770K procesor. Temperature smo kao i uvijek mjerili pri neopterećenom i opterećenom procesoru, za što nam je poslužila OCCT aplikacija. Temperature smo pratili putem AIDA64 aplikacije i uzimali maksimalnu temperaturu pojedine jezgre kao podatak koji ćete vidjeti u tablicama. Uz to, mjerili smo i buku ventilatora u dva slučaja - s jednim i dva ventilatora u setupu.

Rezultati testova

i5-3470

Idle (°C)
NH-U14S
32
  
NH-U14S w. 2x A15
32
  
NH-U12S
33
  
NH-U12S w. 2x F12
33
  
 
020406
0
 
Load (°C)
NH-U14S w. 2x A15
50
  
NH-U14S
51
  
NH-U12S w. 2x F12
52
  
NH-U12S
53
  
 
020406
0
 

 

Najprije krećemo s najslabijim procesorom u usporedbi - 77 vatnim i5-3470. Ovaj procesor sasvim uspješno hlade i puno manji hladnjaci pa to nije nikakav problem za ovakva dva hladnjaka. Zbog mjerenja na nešto drugačijoj ambijentalnoj temperaturi ovdje nismo ubacivali rezultate ranije dobivene sa Antecovim Kuhlerom 620, no ukoliko vidljivo je kako su oba Noctuina hladnjaka ipak moćnija uz nižu razinu buke. U12S je ovdje na PWM-u proizvodio oko 34dB, a U14S oko 35dB.

i7-4770K

Idle (°C)
NH-U14S
30
  
NH-U14S w. 2x A15
30
  
NH-U12S
31
  
NH-U12S w. 2x F12
31
  
 
020406
0
 
Load (°C)
NH-U14S w. 2x A15
54
  
NH-U12S w. 2x F12
55
  
NH-U14S
56
  
NH-U12S
57
  
 
020406
0
 
 

Prelaskom na i7-4770K vidimo kako se taj procesor zbog nešto višeg TDP-a zagrijava malo više od i5-3470 modela, ali je za oba hladnjaka to i dalje dječja igra, čak i kada su samo opremljeni s jednim ventilatorom. Buka u oba slučaja nije velika, i razlika između jednog i dva ventilatora je oko 2dB.

i7-4770K @ 4.6GHz

Load (°C)
NH-D14
66
  
NH-U14S w. 2x A15
68
  
NH-U14S
70
  
NH-U12S w. 2x F12
72
  
NH-U12S
75
  
 
02040608
0
 
 

Kod overclockinga smo prestali s kalkuliranjem, tj. držanjem ventilatora na PWM kontroli. U oba su se slučaja zavrtjeli na maksimumu od oko 44-45dB kako bi zadržali overclockirani procesor pod kontrolom. D14 je ovdje i dalje kralj sa nižom temperaturom, i oko 43dB buke, no U14S se vrlo dobro drži.

i7-3690X @ 4.5GHz

Idle (°C)
NH-D14
40
  
NH-U14S w. 2x A15
43
  
NH-U12S w. 2x F12
45
  
 
02040608
0
 
Load (°C)
NH-D14
68
  
NH-U14S w. 2x A15
71
  
NH-U12S w. 2x F12
77
  
 
02040608
0
 
 

Prelaskom na moćniji šest jezgreni procesor i njegovih overclockiranih 4.5GHz temperature su dodatno porasle u odnosu na overclockirani Haswell, a U12S ovdje već teže pratio moćnija dva hladnjaka.

Zaključak

Noctua je svoje odlične proizvode osvježila i napravila ih još boljima.U12S model je tu naravno unaprijeđen, a U14S je naslijedio filozofiju izrade single tower hladnjaka i odveo ju u nove visine. Oba su hladnjaka opremljena velikim brojem toplovodnih cijevi (pet i šest), koje su pametno razmještene po hladnjaku i zalemljene za aluminijske listove radi bolje distribucije topline. Kvaliteta materijala, izrade i na kraju završne obrade (niklanja) je odlična kao i uvijek, a dodatna je oprema bogata. I s ventilatorima smo vrlo zadovoljni baš kao što smo bili i u njihovim recenzijama, pri čemu su kod A15 tek mrvicu izraženije turbulencije zraka pri maksimalnim okretajima, a i cijena dodatnih ventilatora poskupljuje cijenu setupa za 20 €.

U12S je idealan suputnik Sandy Bridge, Ivy Bridge i Haswell procesorima koje može držati pod kontrolom i overclockirane, dok je U14S ipak primjereniji još jačim modelima, ali i odličan izbor za otključane Haswell modele koje ćete naravno žešće overclockirati. Ukupna buka pri najvišim okretajima je sasvim prihvatljiva i tu jedino oni najosjetljivijeg sluha neće biti zadovoljni. U14S u Njemačkoj košta oko 68 - 70 €, a U12S oko 58 - 60 €. S obzirom na malu razliku u cijeni, naša preporuka ide U14S modelu pod uvjetom da ga imate gdje staviti i zbog činjenice da ćete kupovinom drugog ventilatora za U12S ipak preskočiti cijenu U14S. Ukoliko overclockirate najjače Haswelle, Sandy Bridge E i FX-ove i slične procesore tada valja razmisliti i o dodatnom ventilatoru za U14S. Sve u svemu izvrstan posao kao i uvijek za Noctuu.