nokia_6.1_plus_12 nokia_6.1_plus_13

Veliki i na 19:9 format razvučeni 5.8-inčni IPS ekran donosi rezoluciju od 1080 piksela u horizontali i 2280 u vertikali, što rezultira visokom gustoćom od oko 430 piksela po kvadratnom inču. To je primjerice samo malo niže od ekrana na iPhone XS-u. To znači kako je slika vrlo oštra, a IPS osigurava i solidne kuteve gledanja. Prikaz boja nije na visokom nivou, malo su prezasićene, a i bijela je pomalo plavkasta. Uz to, i svjetlina bi mogla biti bolja, jer je ekran slabije vidljiv pri izraženom dnevnom svjetlu. Ipak, gledano u prosjeku, ovo je vrlo dobar ekran za ovu klasu i cjenovni razred.

nokia_6.1_plus_14 nokia_6.1_plus_15 nokia_6.1_plus_16 nokia_6.1_plus_17

Operativni sistem je čisti Android 8.1 Oreo, i kao takav je dio Android One programa. Riječ je o programu u kojem Google određuje hardverske i softverske specifikacije uređaja kako bi se osiguralo konzistentno korisničko iskustvo i poboljšala sigurnost kroz brze i česte nadogradnje. Proizvođači su unutar ovoga programa slobodni dodati poneke izmjene, a kod ovoga uređaja je launcher standardan. Lockscreen i homescreen su tipični, s tek customiziranim wallpaperom. Back, home i recent apps virtualne tipke su na dnu ekrana iznad kojih je traka favorita s pet aplikacija. Ukupan dojam rada sa sučeljem je kao s bilo kojim stock Androidom, a malo živcira upravljanje s notchom – postoji opcija za zacrnjivanje notifikacijskog izbornika i stapanje notcha s njim, no ne postoji opcija individualnog dodavanja pristupa gornjem dijelu ekrana pojedinim aplikacijama. Osim toga, sučelje radi vrlo glatko i tranzicije su brze, a hardver je dovoljno moćan za brzo otvaranje aplikacija. Zanimljiv detalj su crvene donje i gornje trake kada je baterija pri kraju, a koje na taj način privlače više pažnje korisnika.

nokia_6.1_plus_18 nokia_6.1_plus_19 nokia_6.1_plus_20 nokia_6.1_plus_21

Aplikacije se automatski dodaju na početni ekran i ako ih tu ne želite potrebno ih je ručno uklanjati, dobro je to što se dodaju na dodatni ekran koji se automatski kreira. Promjena izgleda je klasična s dugim dodirom na prazan dio površine, a mijenjati možemo pozadinske slike, postavke homescreena i dodavati razne Google widgete. Gornji padajući izbornik je dvostruki. Jedno povlačenje daje kraću verziju, a dvostruko dužu na kojoj su prečice settings menija. App drawer pozivamo povlačenjem strelice iznad trake favorita. U ladici se nalaze uobičajene Google aplikacije, s tek pokojom Nokijinom kao što je Camera, FM Radio i Support. U supportu nalazimo bitne informacije o uređaju, pa tako i informaciju o jamstvu koje je po tome ostvarivo i u Hrvatskoj unatoč činjenici kako je uređaj nabavljen iz Kine putem lightinthebox.com webshopa.

nokia_6.1_plus_22 nokia_6.1_plus_23 nokia_6.1_plus_24 nokia_6.1_plus_25

Aplikacija kamere je ono što je karakteristično samo za Nokiu i nije dio Android One programa. Sučelje kamere je relativno jednostavno, s tek malo većom nakupinom ikona na vrhu. Na dnu imamo klasičan okidač, lijevo od kojega mijenjamo između fotografija i videa, a desno pristupamo galeriji. Na vrhu je spomenuta plejada ikona koje kreću s lijeva i glavnim izbornikom kamere u kojem nam se otvara podmeni s izbornicima Fotografije, Panorama, Boke (bokah) uživo, Ručno i Postavke. U postavkama mijenjamo rezolucije, formate, način upravljanja zatvaračem, zvukovima, i s još mnogo toga.

nokia_6.1_plus_26 nokia_6.1_plus_27 nokia_6.1_plus_28 nokia_6.1_plus_29

Ostatak ikona na vrhu poziva najčešće korištene efekte, zatim funkciju “lijepe snimke”, izbor pojedinačne, dvojne ili PIP fotografije (kombinira prednju i stražnju kameru), zatim timera (3 i 10 sekundi), HDR-a, Flasha i ikona za promjenu između prednje i stražnje kamere. Videozapise možemo snimati u rezoluciji do 4K sa stražnjom i 1080p s prednjom kamerom, a opcije snimanja su s protekom vremena (time lapse) ili usporeno (slowmotion).

nokia_6.1_plus_30a nokia_6.1_plus_31a

nokia_6.1_plus_32a nokia_6.1_plus_33a

Fotografije koje kamera proizvodi su sasvim solidne i u zatvorenim prostorima s ograničenim svjetlom kao što se vidi na prve dvije fotografije gdje nema puno šuma kao što bi očekivali (ISO 1250, 1/20 sec. na prvoj i ISO 2000, 1/14 sec. na drugoj). Na dnevnom smo svjetlu isprobali bez i s HDR-om, i zaključak je kako je HDR najbolje ostaviti na auto ili always on, jer su fotografije bolje s više detalja u sjenovitim dijelovima, a sučelje nimalo sporije. Donji su uzorci svi fotografirani s uključenim HDR-om s ISO vrijednostima koje variraju od 100 do 200 i brzinom zatvarača od 1/100 do 1/1000 sec.

nokia_6.1_plus_34a nokia_6.1_plus_39a

nokia_6.1_plus_35a nokia_6.1_plus_36a

nokia_6.1_plus_37a nokia_6.1_plus_38a

Sve su fotografije smanjenje i kompresirane, a originale pogledajte ovdje. Kada su u pitanju video zapisi, za solidnu je kvalitetu potrebno odlično osvjetljenje jer se u suprotnom vidi dosta šuma, a u 4K@30fps nema elektroničke stabilizacije. Na 1080p@30fps je ima i preporuka je isključivo koristiti tu rezoluciju. Prednja kamera rezolucije 16 MP radi selfije pune detalja i vrlo dobre kvalitete kada su svjetlosni uvjeti dobri, te s malo više šuma u zatvorenim prostorima slabije osvijetljenosti.