Nvidia GeForce GTX980Ti – novi flagship je tu

Datum objave 31.05.2015 - Krešimir Matanović

Nvidia GeForce GTX980Ti - opis

nvidia_gtx980ti_1

Nvidia noćas po našem vremenu točno u 00.01 u Taipeiu na Computexu lansira svoj novi desktop flagship - GTX980Ti. Riječ je o kartici manje više identičnog izgleda kao i GTX980 koju nasljeđuje, ali pod haubom kuca najkompleksniji desktop GPU do sada -  GM200 sa 2816 CUDA jezgri i osam milijardi tranzistora (Titan kartice ovdje ne računamo). Uz to, pojačan je i memorijski podsistem koji sada broji 6GB GDDR5 memorije koja sa GM200 komunicira preko 384-bitne sabirnice. Tako je GTX980Ti spremna za buduće izazove u 4K gamingu, nadolazeći DirectX 12.1 API i najavljeni Gameworks VR. Nama je na test pristigao referentni Nvidijin model u prigodno dizajniranoj kutiji relativno malenih dimenzija. Kada smo kutiju primili u ruke pomislili smo kako je riječ o dvije klase manjoj kartici, a ne novom flagshipu. No nedostatak bundlea, i pojednostavljenje logistike učinili su pakiranje manjim, ali i dalje dovoljno čvrstim.

nvidia_gtx980ti_2

Po vađenju kartice iz kutije vidimo kako je vrlo slična do sada viđenim referentnim modelima uključujući i njenu prethodnicu GTX980 koju smo testirali krajem rujna 2014. Identičan vanjski dizajn, isti broj i raspored video izlaza, isti aluminijski oklop, isto hlađenje - sve je na prvi pogled isto i samo ono malo Ti razlikuje dva modela. Tek kada okrenemo karticu vidimo da na poleđini nema aluminijsku ploču pa je Ti i nešto lakša. Kao i do sada, zauzima samo dva slota u kućištu, a duga je točno 27 cm pa će stati i u ona malo skučenija kućišta. Kvaliteta izrade je kao i do sada na vrlo visokom nivou, poklopac je aluminijski s nekim detaljima koji su od plastike, a kao i kod GTX980 imamo prozirnu plastiku koja nam omogućava pogled na aluminijski hladnjak.

nvidia_gtx980ti_7 nvidia_gtx980ti_8

Skidanjem poklopca vidimo i način na koji je koncipiran hladnjak. Baš kao i do sada, ventilator je turbinski, uvlači svježi zrak s bočne strane i tjera ga van preko velikog aluminijskog bloka koji sjedi na grafičkom procesoru i memorijskim čipovima. Kontaktna površina sa GPU-om je kao i do sada bakrena Vapour komora. Desno od ventilatora se nalazi još jedan aluminijski blok koji pomaže hladiti dijelove napojne jedinice. I dok je GTX980 bila vrlo tiha, ova se kartica zbog povećane potrošnje više i zagrijava i automatski više i buči, tj. čujnija je. Napojna je jedinica u odnosu na GTX980 malo pojačana i sada je osam fazna, a kao što vidimo i digitalna kontrolna jedinica je malo unaprijeđena. Nažalost, karticu nismo smjeli otvarati (ovo gore su Nvidijine službene fotografije), pa detaljniju analizu VRM-a ni nismo mogli provesti. Za dodatno je napajanje kartici sada potreban jedan osam pinski i jedan šest pinski konektor što ukupno iznosi 300 W snage, a službeni TDP kartice je 250W.

nvidia_gtx980ti_9

Kao što smo ranije spomenuli, GM200 je najkompleksniji desktop GPU kojeg je Nvidia napravila (ne računajući Titan X karticu koja je više orijentirana ka profesionalnoj upotrebi). GPU broji 8 milijardi tranzistora a napravljen je u sada već vrlo zrelom TSMC-ovom 28 nm proizvodnom procesu.  Unutarnja mu je arhitektura (Maxwell), sazdana od šest procesnih klastera, tj. 22 SMM-a (streaming multiprocessor), tj. impresivnih 2816 CUDA jezgri (shadera). Za razliku od bliskog srodnika Titan X-a to su samo dvije SMM jedinice, odnosno 256 CUDA jezgri manje.

Za razliku pak od GTX980 (SM204) to je čak 38% više CUDA jezgri. Uz to, tu su i 176 teksturne jedinice i 96 ROP jedinica te 50% više L2 memorije nego kod GTX980 - 3MB. Dodatno, svaka SM jedinica ima 96KB dedicirane dijeljene memorije, a za L1 odnosno funkcije keširanja tekstura tu je i 48KB memorije po SM-u.

Takt grafičkog procesora je 1000 MHz u osnovi, i 1075 MHz u boostu (texture fillrate iznosi 176 GigaTexela u sekundi). Jasno, ovo je maksimalni takt na maksimalnom TDP-u od 250W, a proizvođač navodi kako će GPU raditi i brže u ovisnosti o aplikaciji, tj. opterećenju. Mi smo pregledom GPU-Z loga utvrdili kako je u svim igrama koje smo isprobali najviši maksimalni takt iznosio 1189 MHz, premda se najčešće kretao između 1164 i 1177 MHz.

Još zanimljivosti se krije i u memorijskom podsistemu koji je "podebljan" kako bi mogao "puniti" ovako moćan čip, tj. preuzeta je Titan X arhitektura. GM200 ima šest 64-bitnih memorijskih kontrolera pa se ukupna komunikacija odvija putem 384-bitne sabirnice, a memorija je sa 4GB i 6 Gbps brzine na GTX980 skočila na 6GB i 7 Gbps efektivne brzine (1750 MHz). Ukupna je propusnost pri tome skočila sa 224 GB/s na 336.5 GB/s.

nvidia_gtx980ti_3

Sa stražnje strane kartice je vidljivo kako nema aluminijske ploče kao kod GTX980 modela, jer su očito procijenili kako nije potrebna a njeno odsustvo nešto i pojeftinjuje proizvod. Komunikacija s matičnom pločom se kao i do sada odvija putem PCIe sabirnice treće generacije, a kao što na vrhu kartice vidimo dva su SLI konektora pa je i podrška za Quad SLI standardna. Nvidia navodi i kako je preporučeno napajanje za sistem s ovom karticom minimalno 600W nazivne snage.

nvidia_gtx980ti_4 nvidia_gtx980ti_5

Kao i kod GTX980 sistema pet je video izlaza - 3x DisplayPort, 1x HDMI i 1x Dual-Link DVI. Kartica je napravljena s 4K gamingom na pameti pa je tu i HDMI 2.0 podrška, a uz poznatu delta color kompresiju treće generacije, povećanu priručnu memoriju, jači GPU i pojačani memorijski podsustav to je svakako i moguće. Ipak, okorjele će gamere zanimati i kako se ova kartica overclockira, tj. da li ovako kompleksan čip može dostići brzine koje je postizala GTX980, bilo da to rade na klasičan način zračnim hlađenjem ili snimanjem novih BIOS-a sa višim naponima i brzinama uz pojačano hlađenje.

Nvidia GeForce GTX980Ti - tehnologije

 nvidia_gtx980ti_10

Uz hardverska poboljšanja i unaprjeđenja tu su novosti i u softverskom dijelu. Uz poznate novotarije kao što su MFA, DSR i VXGI predstavljene sa GTX980 karticom, sada su tu i novosti kod G-Sync podrške, DX12 feature level 12_1, te Gameworks VR-a. Za početak krenimo od DX12 podrške i novotarija u feature level 12_1 - Tiled resource, Raster Order Views, zatim Sparse Fluid simulacija, Conservative Raster te Ray traced sjena. Jedan od glavnih ciljeva u razvoju DirectX-a 12 je bio smanjiti CPU overhead koji je API stvarao a to je ostvareno pružanjem veće kontrole developerima na GPU-om (Mantle) koje su tradicionalno odrađivali driveri i operativni sistem. Osim ovih poboljšanja tu su i ona koje donosi feature level 12_0 i 12_1 kao što su tiled resources, bindless textures, typed UAV access (12.0) i Conservative raster i raster ordered views uz dodatak volume tiled resursa kao podrške od strane GM2xx GPU-a.

nvidia_gtx980ti_11

Veliki broj grafičkih efekata kao što su tekućine, oblaci, vatra, dim i magla su volumetrijske prirode, pa je renderiranje kompleksnih scena putem Volume Tiled Resource tehnike koja sada obrađuje te 3D efekte i kombinira ih znatno efikasnije, tj. troši se manje memorijskih resursa i developeri mogu dodati više tih elemenata na scenu. Dim je jedan od njih a tehnika koja se sada koristi je Sparse Fluid simulacija.

nvidia_gtx980ti_12

Conservative raster je još jedna tehnologija iz FL 12.1, a riječ je o preciznijoj metodi otkrivanja "pokrivenosti" piksela koja bi trebala povećati performanse. U tradicionalnoj rasterizaciji, trokut se smatra pokrivenim ukoliko piksel pokriva specifičnu točku unutar toga piksela. Metoda konzervativnog rasteriziranja donosi pravilo da je piksel pokriven ako je bilo koji dio piksela pokriven bilo kojim dijelom trokuta. Sada GPU može efikasnije napraviti ove kalkulacije vezane uz pokrivenost, a developerima je omogućeno korištenje novih pristupa za povećanje kvalitete slike. Primjerice, mogu koristiti konzervativni raster za stvaranje ray-traced sjena koje eliminiraju aliasing (Pixel Perfect Shadows).

nvidia_gtx980ti_13

Nvidia usko surađuje s proizvođačima hardvera i softvera u VR (Virtual Reality) području, a kao rezultat toga rada je razvoj mnoštva tehnologija, kompletnih setova API-a i knjižnica koda unutar Gameworks VR inicijative. VR headset funkcionira na način da displej visoke rezolucije i leća koja se nalazi ispred njega stvaraju "fish-eye" sliku širokog vidnog polja koje precizno dočarava scenu oku koje se nalazi ispred.  No, GPU tradicionalno nije namijenjen stvaranju "fish-eye" scena nego 2D scena u punim detaljima dolazi do neefikasnosti u radu i renderiranja piksela koji su višak i gube se u toj transformaciji. Nvidia je tom problemu doskočila upotrebom Multi-Res Shadingom koji povećava efikasnost GPU-a tako što dijeli sliku u različite točke gledanja i skalira ih na različite veličine bazirane prema maksimalnoj rezoluciji uzorkovanja  koja je potrebna za određeni dio slike. Drugim riječima oni dijelovi slike, tj. točke gledanja koje su u sredini ostaju u istoj rezoluciji dok se one na vanjskim rubovima slike spuštaju na nižu rezoluciju i to sve u jednom prolazu renderiranja. Ovo pridonosi povećanju performansi piksel shadinga od 1.3x do 2x u odnosu na tradicionalna VR rješenja. Dokaz ovoga je i sadržaj prikazan na GDC 2015. konferenciji kada su pokazani Thief in the Shadows, Back to Dinosaur Island, Portal, Job Simulator, The BluVR, Gallery i Unity demoi.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča Asus Rampage IV Extreme
Procesor Intel Core i7 3960X @ 4.5GHz
Memorija 4x 4GB DDR3 G.Skill @ 1866MHz
Grafičke kartice Nvidia GeForce GTX980Ti; Driveri: Forceware 352.90
Zvučna kartica On Board
Napajanje SuperFlower Leadex 1200W Platinum
SSD Corsair Neutron XT 480GB
Monitor Dell UltraSharp U2713HM
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 8.1
DirectX verzija 11
3DMark 2013, Firestrike
Alien Isolation Ultra, FXAA, 16xAF
Bioshock Infinite In game benchmark, DX11
Civilization Beyond Earth In game benchmark, max. details
Company of Heroes 2 In game benchmark
Hitman Absolution Very High
Sniper Elite 3 In game benchmark, max. details
Thief In game benchmark, max. details
Dirt Rally Ultra
  Način testiranja

nvidia_gtx980ti_6

Naš standardni test sistem je baziran na Asusovoj Rampage IV Extreme ploči, Intelovom i7-3960X procesoru i ukupno 16GB (4x 4GB) G.Skillove radne memorije brzine 1866MHz. Karticu smo testirali i na novom X99 baziranom sistemu samo kako bi vidjeli kolike su razlike u performansama. Testirali smo u oba slučaja u 2560 x 1440 rezoluciji na našem Dell UltraSharpu U2713HM. Testove smo ponovno malo obogatili, a u tablicama se naravno nalaze i ranije testirane kartice koje su slične po jačini ovoj, ali i konkurentni modeli. Napravili smo i testove zagrijavanja te potrošnje kroz nekoliko naslova, a kao i uvijek mjerena je potrošnja cijelog sistema. Vrijednosti buke u tablicama smo dobili mjerenjem uz pomoć Nexus 4 smartphonea (Android 5.1.1) i SoundMeter aplikacije. Kao i uvijek tu su i rezultati dobiveni overclockingom, a dodali smo i dva OpenCL testa.   Overclocking

nvidia_gtx980ti_14a

Za overclocking smo koristili MSI-ev Afterburner u kojem smo fiksno podesili brzinu ventilatora na 60%, te povećali power limit na maksimalnih 110% odnosno temperaturni na 91°C. Povećanjem napona se nismo igrali jer je ova kartica trebala živa doći i u druge redakcije. Nakon toga smo krenuli s dizanjem najprije memorije pa onda GPU-a. Stigli smo do stabilnih 1100 MHz za GPU, odnosno po GPU-Z logu to je iznosilo konstantnih 1289 MHz. Vjerujemo kako bi uz podizanje napona ovaj GPU bez problema išao i preko 1400 MHz koliko je Nvidia i reklamirala. U zasebnom dijelu i zasebnim grafovima ćemo kao i uvijek analizirati porast performansi overclockingom.

Rezultati testova - prvi dio

[ichart headers="ID, FPS" title="3DMark Firestrike" htitle="FPS" labels="AMD R9 295X2,Nvidia GTX980 Ti, ASUS Matrix Platinum GTX980,MSI GTX980 Gaming 4G,Gigabyte GTX960 G1 @ SLI,Nvidia GTX980,Sapphire Tri-X R9 290X 4GB OC, MSI R9 290X Lightning,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,Sapphire Vapor-X R9 290X 8GB, ASUS GTX780Ti DCU II,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB,Gainward GTX970 Phantom,Gigabyte GTX970 Gaming G1,AMD Radeon R9 290X,Nvidia GTX780 Ti,AMD Radeon R9 290, Asus GTX780 STRIX OC,ASUS GTX780 DCU II OC" values="16603,14731,12448,11903,11465,11363,11050,10867,10760,10632,10584,10567,10555,10190,9931,9923,9303,9268,8640" colors="blue,orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600"] 3DMark rezultat je izvrstan. Porast performansi u odnosu na GTX980 je zamjetan. [ichart headers="ID, FPS" title="Alien Isolation (2560 x 1440 @ Ultra, FXAA)" htitle="FPS" labels="AMD R9 295X2,Nvidia GTX980 Ti, ASUS Matrix Platinum GTX980,MSI GTX980 Gaming 4G,Gainward GTX970 Phantom,Gigabyte GTX970 Gaming G1,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB,Gigabyte GTX960 G1 @ SLI" values="153.79,122.58,106.58,98.27,87.22,84.25,83.61,79.40" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] U Alienu nemamo rezultat referentne GTX980 no vidljiv je solidan pomak u performansama u odnosu na definitivno najbržu GTX980 iz Asusove režije. [ichart headers="ID, FPS" title="Bioshock Infinite (2560 @ 1440 @ Ultra w. DDOF)" htitle="FPS" labels="AMD R9 295X2,Nvidia GTX980 Ti, ASUS Matrix Platinum GTX980,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,ASUS GTX780Ti DCU II,MSI GTX980 Gaming 4G,Gigabyte GTX960 G1 @ SLI,ASUS MARS 760, Nvidia GTX980,MSI R9 290X Lightning,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB,Gainward GTX970 Phantom,Gigabyte GTX970 Gaming G1,Asus GTX780 STRIX OC,Sapphire R9 290X 4GB OC,2x PowerColor R9 270 @ CFX,Sapphire Vapor-X R9 290X 8GB, AMD Radeon R9 290X,Sapphire R9 290 Tri-X,Nvidia GTX780,AMD Radeon R9 290" values="119.51,100.99,83.98,83.06,82.38,80.49,79.40,78.83,78.19,74.30,73.17,71.73,68.29,67.85,65.29,63.43,62.47,60.02,59.73,59.19,58.34" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="700" min="0"] Izvrstan rezultat i veliki pomak u odnosu na brzu Matrix Platinum GTX980, ali i oko 30% viši rezultat u odnosu na referentnu GTX980. [ichart headers="ID, FPS" title="Civilization: Earth Beyond (2560 x 1440 @ Ultra, 8xAA)" htitle="FPS" labels="Nvidia GTX980 Ti, AMD R9 295X2,ASUS Matrix Platinum GTX980,MSI GTX980 Gaming 4G,Gigabyte GTX960 G1 @ SLI,Gigabyte GTX970 Gaming G1,Sapphire Vapor-X R9 290X 8GB @ Mantle,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB @ Mantle, Sapphire Vapor-X R9 290X 8GB,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB" values="111.89,111.63,99.12,93.57,88.61,78.96,72.849,69.55,63.127,58.52" colors="orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] Ponovno izvrstan rezultat koji pokazuje svu moć nove GTX980 Ti kartice. [ichart headers="ID, FPS" title="Company of Heroes 2 (2560 @ 1440 @ Maximum Details, AA medium)" htitle="FPS" labels="Nvidia GTX980 Ti, ASUS Matrix Platinum GTX980,MSI R9 290X Lightning,MSI GTX980 Gaming 4G,Sapphire R9 290X 4GB OC, Sapphire Vapor-X R9 290X 8GB,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB, Nvidia GTX980,Gigabyte GTX970 Gaming G1,ASUS GTX780Ti DCU II,Gainward GTX970 Phantom,Sapphire R9 290 Tri-X,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti, AMD R9 295X2,Asus GTX780 STRIX OC,Sapphire R9 280X Toxic" values="56.94,48.81,48.12,47.40,47.11,46.29,45.51,42.73,42.28,41.93,41.78,41.54,41.38,40.80,35.1,34.4" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="700" min="0"] I ovdje je referentna 980 Ti znatno brža od "nabrijane" GTX980, a od referentne GTX980 čak 33.25% [ichart headers="ID, FPS" title="Dirt: Rally (2560 @ 1440 @ Ultra)" htitle="FPS" labels="AMD Radeon R9 295X2,Nvidia GTX980 Ti,Sapphire R9 290X Tri-X" values="110.36,90.70,71.54" colors="blue,orange,blue" height="300" min="0"] Potpuno novi i odličan naslov kakav smo dugo čekali (pravog Rallya već dugo nije bilo) donosi i izvrstan rezultat za GTX980 Ti, koji je u ovom slučaju oko 27% viši od 290X.

Rezultati testova - drugi dio

[ichart headers="ID, FPS" title="Hitman Absolution (2560 @ 1440 @ Ultra)" htitle="FPS" labels="AMD R9 295X2,Nvidia GTX980 Ti,Sapphire R9 290X 4GB OC,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB,MSI R9 290X Lightning,Sapphire Vapor-X R9 290X 8GB,AMD Radeon R9 290X,ASUS GTX780Ti DCU II,ASUS MARS 760,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,ASUS Matrix Platinum GTX980,MSI GTX980 Gaming 4G,Gigabyte GTX960 G1 @ SLI,Nvidia GTX980, Asus GTX780 STRIX OC,Nvidia GTX780,Gainward GTX970 Phantom,Gigabyte GTX970 Gaming G1" values="92.14,61.98,57.79,55.72,55.42,55.09,53.39,53.35,52.38,52.22,48.61,47.39,46.43,45.66,44.55,42.25,40.40,39.40" colors="blue,orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] GTX980 Ti je ovdje donijela izvrsne performanse koje su napokon onakve kakve trebaju biti. [ichart headers="ID, FPS" title="Sniper Elite 3 (2560 @ 1440 @ Ultra)" htitle="FPS" labels="AMD R9 295X2,Nvidia GTX980 Ti, ASUS Matrix Platinum GTX980,Gigabyte GTX960 G1 @ SLI,MSI GTX980 Gaming 4G,Gainward GTX970 Phantom,Gigabyte GTX970 Gaming G1,Sapphire R9 290X 4GB OC,Sapphire R9 290X 8GB,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB" values="182.8,144.5,116.6,114.9,110.3,93.6,92.1,91.2,89.5,88.9" colors="blue,orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] U Sniper Eliteu je Nvidia odlična, i GTX980 Ti dosta bježi ispred moćne Matrix Platinum GTX980 - referentni rezultat ovdje ponovno nemamo. [ichart headers="ID, FPS" title="Thief (2560 @ 1440 @ Very High, 16xAF)" htitle="FPS" labels="AMD R9 295X2,Nvidia GTX980 Ti, ASUS Matrix Platinum GTX980,MSI GTX980 Gaming 4G,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB,Sapphire R9 290X 4GB OC,Sapphire R9 290X 8GB,Gigabyte GTX960 G1 @ SLI,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,Nvidia GTX980,Gainward GTX970 Phantom,Gigabyte GTX970 Gaming G1,AMD Radeon R9 290, Asus GTX780 STRIX OC" values="81.4,69.2,57.6,57.0,56.4,54.8,52.5,52.1,51,50.1,48.6,48.5,44.1,41.8" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] I Thief donosi izvrsne performanse za GTX980 Ti koje su za visokih 38% više od referentnog GTX980 modela - izvrsno.   Overclocking [ichart headers="ID, Score" title="3DMark Firestrike" htitle="Score" labels="Nvidia GTX980 Ti @ OC,Nvidia GTX980 Ti" values="15656,14731" colors="red,blue" height="200"] [ichart headers="ID, FPS" title="Alien Isolation" htitle="2560 x 1440 @ Max.Details, 4x AA (FPS)" labels="Nvidia GTX980 Ti @ OC,Nvidia GTX980 Ti" values="133.03,122.58" colors="red,blue" height="200"] [ichart headers="ID, FPS" title="Bioshock Infinite" htitle="2560x1440 @ Ultra w. DDOF (FPS)" labels="Nvidia GTX980 Ti @ OC,Nvidia GTX980 Ti" values="110.64,100.99" colors="red,blue" height="200"] [ichart headers="ID, FPS" title="Thief" htitle="2560 @ 1440 @ Very High, 16xAF" labels="Nvidia GTX980 Ti @ OC,Nvidia GTX980 Ti" values="76.8,68.2" colors="red,blue" height="200"] Overclocking donosi vrlo dobar porast performansi koji u igrama iznosi prosječnih 10%. Uz podizanje napona bi ti išlo i znatno više.

Rezultati testova - treći dio

[ichart headers="ID, Reuslt" title="BasemarkCL v1.1" htitle="Score" labels="AMD Radeon R9 295X2,Nvidia GTX980 Ti,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti" values="428.032,342.477,198.372" colors="blue,orange,blue" height="400" min="0"] OpenCL performanse nove kartice su jednostavno izvrsne - čak 72% više od "nabrijane" GTX780 Ti. [ichart headers="ID, Reuslt" title="Luxmark v2.0" htitle="Result" labels="AMD Radeon R9 295X2,ASUS GTX780Ti DCU II @ SLI,Nvidia GTX980 Ti,AMD R9 290X,AMD R9 290,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,ASUS GTX780Ti DCU II" values="2993,2695,2228,1505,1367,1360,1335" colors="blue,blue,yellow,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] I u ovome OpenCL benchmarku GTX980 Ti pokazuje svoju veliku moć i nadvisuje Matrix Platinum GTX780 Ti za gotovo 64%. [ichart headers="ID, dB" title="Buka" htitle="dB" labels="Gainward GTX970 Phantom,MSI GTX980 Gaming 4G,Asus GTX780 STRIX OC,Gigabyte GTX970 Gaming G1,MSI R9 290X Lightning,ASUS Matrix Platinum GTX980,Nvidia GTX780,Nvidia GTX780 Ti,Asus GTX680 DCUII,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,Nvidia GeForce GTX980,Sapphire R9 290X Vapor-X 4GB OC,Sapphire R9 290X Vapor-X 8GB,AMD Radeon R9 290X @ Uber,AMD Radeon R9 290 @ Uber,ASUS GTX780Ti DCU II,Nvidia GTX980 Ti,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB,ASUS MARS 760,AMD R9 295X2" values="44,44,45,45,45,46,47,47,48,48,48,48,48,49,49,49,49,49,51,53" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue" height="600" min="0"] Kartica je razmjerno tiha u početku no kako igra napreduje tako raste i temperatura pa se ventilatoru brzina s početnih 1050 okretaja brzina diže i na malo ispod 2300 okretaja u minuti. Oklop hladnjaka je pri tome jako vruć na dodir i nije moguće držati prst na njemu duže od par sekundi. [ichart headers="ID, W" title="Potrošnja" htitle="W" labels="Nvidia GTX980,Gigabyte GTX970 Gaming G1,MSI GTX980 Gaming 4G,Gainward GTX970 Phantom,ASUS Matrix Platinum GTX980,Nvidia GTX780,Gigabyte GTX960 G1 @ SLI,Nvidia GTX980 Ti,Asus GTX780 STRIX OC,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,ASUS GTX780Ti DCU II,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB,MSI R9 290X Lightning,AMD Radeon R9 290,Sapphire R9 290X Vapor-X 4GB OC,Sapphire R9 290X Vapor-X 8GB,AMD Radeon R9 290X,2x PowerColor R9 270 @ CFX,AMD R9 295X2" values="375,383,394,400,412,427,440,465,495,497,499,500,501,502,502,503,508,541,733" colors="purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,red,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple" height="600" min="0"] Potrošnja čitavog sistema je očekivano dosta visoka no i dalje je u razumnim granicama. [ichart headers="ID, °C" title="Zagrijavanje" htitle="°C" labels="Gigabyte GTX970 Gaming G1,ASUS GTX780 DCU II OC,AMD R9 295X2,ASUS Matrix Platinum GTX980,MSI GTX980 Gaming 4G,MSI R9 290X Lightning,Sapphire R9 290X Vapor-X 4GB OC,Asus GTX780 STRIX OC,Gigabyte GTX580 SOC,MSI GTX770 TwinFrozr,Gigabyte GTX770 OC,Sapphire R9 290X Vapor-X 8GB,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB @ OC,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,Gainward GTX970 Phantom,Sapphire R9 290 Tri-X,Nvidia GTX980,Nvidia GTX980 Ti,Nvidia GTX780 Ti,ASUS MARS 760,AMD Radeon R9 290,AMD Radeon R9 290X" values="60,62,63,64,68,69,70,71,71,71,71,71,72,75,75,75,80,83,84,93,94,95" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,purple,blue,blue,blue" height="600" min="0"] Vrlo velik, kompleksan i brz GPU nije lako hladiti i zbo toga je ventilator i nešto malo bučniji, a i temperatura je dosta visoka. Aftermarket hladjaci će imati teži posao nego kod GTX980 no oni najbolji na tržištu će sigurno donijeti nižu razinu buke i zagrijavanja.

Zaključak

Nvidija nastavlja sa izbacivanjem moćnih Maxwell kartica i tržištu donosi još jedan proizvod koji će biti jako popularan među gamerima. Povećanje broja shadera za 38% u odnosu na GTX980, poboljšanja na arhitekturi priručne memorije, povećanje širine memorijske sabirnice i povećanje video buffera, tj. GDDR5 memorije donijelo je velik napredak u performansama i definitivnu potvrdu titule single chip kraljice na tržištu. Da, GTX980 Ti je jako jako brza. No, zadržavanje kartice u istim onim dimenzijskim i termalnim okvirima donijelo je povećano zagrijavanje i povećanu buku rashladnog sustava, pa sada ne možemo više govoriti o zadovoljavajuće tihoj flagship kartici kao kod GTX980, jer je Ti ipak nešto malo čujnija. No, s obzirom da će paralelno s izlaskom ove referentne kartice izaći i nereferentni modeli sigurni smo kako će proizvođači pokazati i tiše te hladnije primjerke. Kakve su joj performanse u odnosu na moćni Titan X ne možemo usporediti jer potonju nismo testirali no to je ionako vrlo skupa i vrlo rijetka kartica, pa je za desktop ionako GTX980 Ti bitnija. Kada se vratimo na performanse vidimo kako su one za preko 30% veće od GTX980, ali i za dovoljno visok postotak iznad GTX780 Ti čije mjesto zapravo i popunjava. GTX980 Ti je tako vrlo moćna kartica namijenjena visokim rezulucijama, najnovijim igrama i najvišim detaljima. Preporučena cijena od oko 6.200 kuna na hrvatskom se tržištu čini vrlo visoka (USA je 649 USD, a EU je 605 EUR), no to je očito cijena koju plaćamo na naš "visoki" životni standard. GTX980 Ti je Nvidijino glavno oružje za nadolazeći AMD-ov Radeon Fury (Fiji GPU) koji bi se na tržištu trebao ukazati sljedeći mjesec, a koji će bili ili brži ili jeftiniji od GTX980 Ti i zapravo jedini potpuno novi proizvod u R9 3xx seriji. Bilo kako bilo čeka nas zanimljivo ljeto uz još zanimljivije naslove i high-end kartice.