Prije svega da napomenemo kako smo na testiranju imali crnu verziju Venomousa, koja je po pitanju performansi najvjerojatnije identična onoj običnoj, a crni premaz je tu više iz estetskih, nego praktičnih razloga. Kao što možete vidjeti, sama konstrukcija Venomousa neopisivo podsjeća na sad već vremešni Thermalright Ultra 120 (eXtreme) model. Prije generacijske usporedbe prijeđimo nakratko i na službene specifikacije preuzete sa proizvođačevih stranica.

 

Specifikacije Thermalright Venomous X Black hladnjaka
Dimenzije

127L x 63W x 160H (mm)

Kompatibilnost

Intel – socket 775, 1156, 1366
AMD – AM2, AM3

Heatpipeovi

6 komada debljine 6mm

Baza C1100, bakrena, niklovana
Težina 755g (bez ventilatora i kopči)
* specifikacije preuzete sa službenih stranica proizvođača

 

 

Venomous X Black dolazi u nešto drukčijem pakiranju za razliku od HR-02. Radi se o jednostavno dizajniranoj crnoj kartonskoj kutiji koja je popunjena s jednostavnim crveno tiskanim imenom hladnjaka te logotipom i web stranicom tvrtke, a naposljetku tu je naveden podatak vezan za kompatibilnost ovog hladnjaka sa različitim socketima. Venomous X je kompatibilan sa Intelovim 775, 1156 i 1366, te AMD-ovim AM2, AM2+ i AM3 socketima. Bundle je gotovo identičan kao i kod HR-02, izuzev toga što oprema dolazi elegantno zapakirana u zasebnu crnu kutiju. Otvaranjem iste, dočekuje nas nekoliko odvojenih vrećica. Svaka čini cjelinu i dio je pribora za instalaciju bilo hladnjaka ili ventilatora. Dakle, uz hladnjak dolazi mounting kit, Thermalrightova Chill Factor II termalna pasta, upute za instalaciju, naljepnica za kućište, po dva seta opruga namijenjenih za instalaciju 120mm ili 140mm ventilatora. Tu su i gumeni dodaci kako bi se smanjile vibracije istih. Prvi dodatak (za 120mm ventilatore) je nalik trakici koji nalijepimo vertikalno uzduž hladnjaka sa obje strane, a drugi je u obliku gumenih trokutića koji idu u svaki kut (140mm) ventilatora. Kao i HR-02, Venomous je dobro zaštićen u drugom dijelu amabalaže – umotan u najlonsku vrećicu, a zaštićen spužvom.

Nastavimo gdje smo stali, a to je usporedba novog Venomousa sa starom Ultra 120 serijom. Razlika se očituje prvenstveno u dizajnu listića koji su naizgled nešto veće površine dok su rubovi istih izrezbareni u svrhu što boljih performansi. Zanimljivo je za napomenuti kako je novi Venomous X i nešto lakši od svojih prethodnika (755g vs 790g). Druga razlika je u bazi. Za razliku od Ultra 120 hladnjaka koji su imali lagano konveksnu bazu te nešto lošiju strojnu obradu baze, novi hladnjaci nemaju takvu boljku, tako da je baza savršeno ravna, a napravljen je i u mirror finish baze. Treća razlika, iako naizgled nebitna, po nama predstavlja svakako plus. Radi se o načinu "kopčanja", odnosno instalacije ventilatora. Opruge koje su korištene na Ultra 120 hladnjacima su dosta često znale ispadati iz svojih zubaca, što je bio prilično iritantan problem, koji je Thermalright s novim hladnjacima u potpunosti uklonio na jednostavan način. Zupci se nalaze u svakom listiću, a opruge ovaj puta dublje ulaze u iste, i to oko 1cm dubine, tako da spomenutih problema svakako nema.

Četvrta razlika je i ona najveća – u načinu montaže. Thermalright je napravio odličan posao po tome pitanju, a i veliki odmak od starog rješenja metalnog križa i vijaka s oprugom. Ovog puta radi se o metalnom backplateu s podesivim setom rupa, u kombinaciji sa metalnim prstenom koji se šarafi u njega. Na njega kasnije naliježe samo tijelo hladnjaka koje se finalno fiksira sa metalnom pločicom i dva vijka na svakom kraju. Pošto prsten ima navoje sa svake strane, Venomousa je moguće montirati sa svake strane što ga čini vrlo praktičnim u svakom slučaju. Finalno dotezanje koje na kraju čini razliku se obavlja preko središnjeg velikog vijka. Svakako pozdravljamo ovakav način montaže koji isprobano čini razliku spram starog do nekoliko stupnjeva, ovisi koji je hladnjak u pitanju. Sam hladnjak dolazi s bakrenom bazom i niklanim premazom, šest bakrenih heatpipeova i 47 aluminijskih listića, također finiširani u crnoj boji kao ostatak dijelova.

Oko instalacije nećemo duljiti pošto se ista obavlja na gotovo identičan način kao i u slučaju HR-02 – oba hladnjaka imaju istu montažu, kako smo već spomenuli. Venomous radi svoje manje veličine omogućava još lakše baratanje prilikom instalacije, bez ikakvih finti sa velikim odvijačima. Kao i u slučaju HR-02, koristili smo najveću snagu pritiska na procesor, a pritome nismo imali nikakvih problema.


Popularni mounting kit koji se koristi na svim novim Thermalrightovim hladnjacima (Venomous X (Black), HR-02…)

Nakon što smo instalirati hladnjak, ventilatore smo stavili s lakoćom. U slučaju da imate novije i skuplje kućište (točnije s rupom na MBO trayu), Venomousa ćete moći bez problema instalirati bez vađenja ploče iz kućišta. Kao pozitivnu stvar bismo naveli kako je pristup komponentama dok je hladnjak na procesoru, neometan, tako da ćete recimo 8-pinski konektor moći uštekati bez problema, za razliku od grdosija kao što su HR-02 ili još gore, Noctua NH-D14.

 


Fotografije prikaza instalacije hladnjaka u koracima (slika veličine 1.53MB)