Thermaltake nije aktivan na polju zračnih hlađenja onoliko koliko je prije bio u tome. Pored postojećih Thermaltake Frio, Cotac 29/30/ISGC300/400, Jing spada u seriju novodizajniranih hladnjaka namijenjenih hlađenju procesora baziranih na novim 1366/1156 socketima. Kao takav spada u sam vrh njihove ponude zračnih hladnjaka. Kako smo spomenuli, iako nisu toliko aktivni na ovom polju, svoju su proizvodnju proširili i na lepezu proizvoda kao što su recimo napajanja, kućišta, te razni dodaci kao što su ladice za diskove, naponski dodaci te naposljetku, naravno i ventilatori namijenjeni za kućišta odnosno hladnjake.

 

Specifikacije Thermaltake Jing hladnjaka
Dimenzije

131L x 123W x 162H (mm)

Kompatibilnost

Intel – socket 775, 1156, 1366
AMD – AM2, AM3

Heatpipeovi

5 komada debljine 6mm

Ventilator(i) Dva 120mm ventilatora varijabilne brzine vrtnje (800-1300rpm) – 42CFM
Težina 920g (sa dva ventilatora)
* specifikacije preuzete sa službenih stranica proizvođača

 

Jing dolazi u velikom, šarolikom, pakiranju pretežito crno-zelene boje, na kojem je otisnuto par glavnih značajki ovog komada hardvera. U prvom redu, tu je podrška za procesore disipacije 200W, dva tiha 120mm ventilatora, pet heatpipeova itd. Sa stražnje strane je prikazano par slika hladnjaka, prikaz kita za instalaciju, te princip funkcioniranja dva priložena ventilatora.

Prvo što nas dočekuje otvaranjem kutije jesu upute za instalaciju na sve podržane sockete kao i službeni jamstveni list. Nadalje tu je i manja kutija u kojoj su uredno raspoređeni i označeni dijelovi potrebni za instalaciju samog hladnjaka, uključujući i TT-ovu termalnu pastu. Ako nismo napomenuli, hladnjak je kompatibilan sa većinom aktualnih socketa na tržištu – AM2, AM2+ te AM3 i LGA775, 1156 te 1366. Samo pakiranje hladnjaka, kita za montaži i dodatne opreme nas je oduševilo.

Prvo što će vas zaintrigirati kod ovog hladnjaka jest njegov izgled. Kako možete vidjeti iz priloženih slika radi se o ovećem tower hladnjaku koji je „zabarikadiran“ velikim pokrovom od zeleno-sive plastike. Zašto je tome tako, odgovor možemo pronaći u push-pull načinu rada priloženih ventilatora. Dakle dotični pokrov je tu kako bi usmjeravanje zraka bilo što bolje i efikasnije; bez nepotrebnog raspršivanja istog na kriva mjesta. Skidanjem ventilatora smo uočili kako je TT mislio na detalje, tako da je na svaki od četiri kuta dodao okrugle gumene umetke kako bi se što bolje apsorbirale eventualne vibracije ventilatora, a mogu se skinuti bez ikakvog alata, pošto su pričvršćeni pomoću plastičnih klipića. Konkretno radi se o Thermaltakeovim 120mm ventilatorima oznake TTE122712LS (12V, 0.20A), oba se mogu kontrolirati pomoću priloženih potenciometara. Kratko ćemo se osvrnuti i na buku; na najnižem broju okretaja, ventilatori su relativno tihi, dok su na maksimalnom broju okretaja poprilično bučni.

Bez plastičnog pokrova, Jing izgleda kao i svaki drugi prosječan aluminijski hladnjak. Na pet 6mm heat pipeova naslagano je 41 aluminijskih listića. Baza je napravljena od bakra, a radi estetike tu je u današnje vrijeme popularan, niklani premaz. Na bazi se vide manji tragovi završne obrade, no iako bez mirror finisha, pokazalo se kako dotična ima dobar doticaj, odnosno kontakt sa IHS-om procesora. Baza ima ekstenzije sa svake strane i četiri rupe za dodavanje nastavaka za instalaciju na različite platforme.

Instalacija hladnjaka se svodi na postavljanje željenog dodatka na bazu hladnjaka, nakon toga postavljanje plastičnog backplatea na samu ploču te "bolthru" vijaka koji se stežu plastičnim kapicama s gornje strane. Na njih kasnije dolaze dva metalna nosača koji se stežu metalnim „maticama“. Na kraju se stavlja i sam hladnjak koji se steže s dva vijka. Kako ste dosada mogli zaključiti, instalacija hladnjaka je moguća u sva četiri smjera. Također, trebamo napomenuti kako se ventilatori moraju skinuti kako bi se hladnjak pravilno stegnuo.


Fotografije prikaza instalacije hladnjaka u koracima (slika veličine 1.1MB)

Problema s instalacijom nismo imali, kao ni konflikata s ostalim komponentama, kao što je hlađenje ploče ili memorija. Manje minuse bismo dali plastičnim dijelovima koji su ubačeni za montažu. Ako bismo ocjenjivali instalaciju ocjenom od 1 do 5, Jingu bismo dali vrlo dobru četvorku.

Noctuin vrh ponude u vidu hladnjaka za procesore smo već imali na testu, kao i kompletnu recenziju na našem portalu. Iz tog razloga nećemo ulaziti i veće detalje, osim predočavanja rezultate testova ovog hladnjaka. Slike i detaljni opis NH-D14 hladnjaka možete pročitati ovdje. Unatoč tome što smo Thermalrightovog Muxa 120 već imali jednom na testiranju u usporedbi sa Scytheovim hladnjacima, ipak smo se odlučili na ponovno testiranje prvenstveno iz razloga što je ovaj hladnjak napokon moguće kupiti i u našim trgovinama. Slike i detaljni opis ovog hladnjaka možete pročitati ovdje.