Uvod

Nakon predizborne gužve i izbornog crtanja kruga na papiru, politici u prkos donosimo vam osvježenje u obliku testa nekoliko aktualnih pasivnih grafičkih kartica. To su kartice bez prisilnog (aktivnog) hlađenja strujanjem zraka pomoću ventilatora već se hlađenje kod njih odvija prirodnom odvodnjom topline s metalnih hladnjaka u prostor odnosno zrak.
Po našem mišljenju, vrijednost svake grafičke kartice obilježavaju u grubo dva čimbenika –  što manja razina glavobolje kojoj doprinosi buka ventilatora i performanse. Na žalost, obje kvalitete je teško pronaći u istom pakiranju osim kod specijalnih izvedbi kartica. Osim toga, ove dvije karakteristike su obrnuto proporcionalne te povećanje brzine zahtjeva više hlađenja a time i buke. Iskusniji korisnici mogu ručno podesiti omjer brzine i glasnoće ovisno o uvjetima u računalu i svesti ga na optimalnu razinu uz sigurne temperature i/ili ugraditi custom hlađenje, bilo aktivno bilo pasivno.

Očekujemo da barem neki model od testiranih može utažiti igračku glad i pružiti pristojan broj sličica po jedinici vremena (č: FPS ili br. sličica / s) na srednjim postavkama kvalitete prikaza.
Odabrati grafičku po mjeri ne mora nužno ići ruku pod ruku s višom cijenom kao što se pokazalo u našem testu dviju grafičkih iz ovog segmenta u petom mjesecu o.g. gdje je "slabiju" karticu od dvije testirane moguće potjerati do razine kada performanse dostižu pa čak i prestižu jaču (č: skuplju) karticu.
Nadamo se da će svi igrači željni tišine doći na svoje iako se u predmetnom segmentu ne nalaze VGA s najjačim aktualnim čipovima iz realnih razloga jer bi takve VGA morale imati glomazne hladnjake pa se niti ne proizvode.
Ipak, realno HTPC u kombinaciji s nekom od pasivnih kartica može poslužiti za igranje uz neka ograničenja.
Osim za igranje, potencijali ovakvih grafičkih kartica mogu poslužiti za korisne poslove pa tako, osim za uredski rad, mogu služiti foto/video obradi.
Pa krenimo redom s predstavljanjem pasivnih promatra… ovaj kandidata.

 

Opis

Kod nas su dobavljive pasivne grafičke kartice nekoliko proizvođača a to su Gigabyte, Palit, Gainward, VTX, XFX, Sapphire te Asus. Asus proizvodi kartice s AMD Radeon i GeForce čipovima, Gainward i Palit se orijentirao na GeForce a Sapphire, VTX i XFX na AMD Radeon čipove. Možda najpoznatija je Sapphire ULTIMATE serija pasivnih kartica, počevši od HD 4670 pa do današnjih HD 6570 i HD 6670.

Inače, serija ATI Radeon HD 6000 izašla već davno u 10. mjesecu 2010. donosi sljedeće čipove:
Entry-level cards: 6450, 6570 (Caicos i Turks)
Mid-range cards: 6670, 6750, 6770, 6790 (Turks i Barts LE)
High-end cards: 6850, 6870 (Barts)
Enthusiast cards: 6950, 6970, 6990 (Cayman)

Dok aktualna serija GPU-ova (službeno predstavljena još 09.11.2010.) Nvidia GeForce 500 donosi sljedeće čipove:

Entry-level GPU: GT 520 (GF119), GT 530 (GF118),
Mid-range GPU: GT 545 DDR3, GT 545 DDR5, GTX 550 Ti (sve GF116)
High-end GPU: GTX 560 (GF114), GTX 560 Ti (GF114)
Enthusiast GPU: GTX 570 (GF110), GTX 580 (GF110), GTX 590 (GF110 x2)

Vidimo da je GeForce brojčano slabiji, ali takva je situacija i ponuda kod nas. Osim toga, GeForce čipovi se griju više od ATI Radeona tako da je teže i proizvođačima jer bi hladnjaci bili preveliki i preskupi za jače kartice / čipove. Nedavno je izašla vijest da Zotac priprema vjerojatno najjače
od pasive, GeForce GTS 450 ZONE Edition u pasivnoj izvedbi sluti na bolje dane za nas željne mira i igre iz HTPC kante.
Podrazumijeva se da se ove kartice spajaju na danas masovno zastupljen PCI-E X16 utore iako postoje i one za PCI-E X1 utore.
Drivere za kartice potražite ovdje :http://ati.amd.com/support/driver.HTML i ovdje http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us

Prvo ćemo vam ukratko predstaviti kartice  koje smo imali na testu – njihove značajke možete vidjeti u sljedećoj tabeli:

Sapphire proizvodi pasivne grafičke kartice sa Zalmanovim hladnjacima te u seriji 6000 ima dvije Ultimate kartice.
Obje kartice Ultimate HD 6570 i Ultimate HD 6670 smo testirali, a tu su se našle još dvije pasivne HD 6450 kartice, jedna s 512 MB DDR3 memorije a druga s 2 GB DDR3 memorije.
GeForce zastupa jedna kartica iz nižeg segmenta koju ćemo suprotstaviti Radeonima HD 6450, a to je Gainward GeForce GT220 1024MB DDR3.
Tabela s usporednim značajkama jasno pokazuje što je zajedničko a koje su razlike pa nema razloga previše raspredati. Ukratko, postoje razlike u brzini grafičkih procesora i memorije, količini memorije, propusnosti (GB/s), količini i vrsti priključaka te potrošnji. Uočavamo da najjača Ultimate HD 6670 ima  veći hladnjak (2-slot), DDR 5 memoriju, Display Port priključak, podržava prikaz na 3 ekrana odnosno AMD Eyefinity tehnologiju, troši “čak“ 66 W  pod opterećenjem te na žalost to sve “vrijedi” “Radića ili dva” više od ostalih kartica.