Kada se u našem labu u ovako kratko vrijeme nađu dvije ATI-eve grafičke kartice po cijeni od preko 4000 kn to može značiti samo jedno – ATI je prestao pričati i počeo proizvoditi :-). No, šalu na stranu. U naš testni lab ponovo nam je sletio model koji svojom cijenom i performansama spada u sam vrh ponude grafičkih kartica, a mi smo se pozabavili njegovim performansama i u test dodali par detalja koji su zanimljivi za ovaj članak. Zanimalo nas je koliko su današnji procesori usko grlo u računalima pa smo za tu svrhu sve testove radili na dva procesora. Prvi je A64 3200+ na frekvencijama od 2.0/2.4GHz i A64 4000+ na 2.4/2.8GHz, a zanimljivo je pogledati kolika je stvarna korist od 1MB L2 cachea na 4000+ modelu u odnosu na 512kb kod slabijeg procesora na istim taktovima.

Najbolje što novac može kupiti

Slično kao na prethodnim serijama grafičkih kartica iz Sapphirea i ova kutija izvana ne ostavlja dojam ekskluzivne kartice, a iako je sama kutija malo većih gabarita u odnosu na X1800XT model, njezin sadržaj u dlaku je isti. Ovakva pakiranja nimalo ne dolikuju ovoj klasi grafičkih kartica, no Sapphire uporno ne odustaje od ovakve politike. S druge strane, kao i kod X1800 serije, kvaliteta same kutije ne dozvoljava nehotična oštećenja pri transportu pa kartica ipak stiže do svog odredišta neozlijeđena. Raspakiravanje prolazi u brzom ritmu i napokon na svjetlo dana dolazi i sama kartica.

U punom sjaju

Kao što i slika sugerira, vizualni facelifting je izostao u usporedbi s prošlom serijom. Jedina oku primjetna razlika je u broju digitalnih sklopova za napajanje kartice koji je porastao za dva komada, na ukupno sedam. No, prave novosti su skrivene ispod "haube" i donose značajan napredak u arhitekturi. Detaljniju analizu mogućnosti X1900XTX serije već smo obradili u prethodnom članku pa ćemo ovdje samo spomenuti glavne karakteristike. R580 čip proizveden u 90nm proizvodnom procesu ima ukupno 384 milijuna tranzistora, povećan je broj Pixel Shaderskih procesora za tri puta i ugrađena je brža 1.1ns memorija ukupnog kapaciteta 512MB. Ako se sjetimo ne tako davnih vremena kada je ta brojka bila standard za radnu memoriju u računalu, jasno je do kud je došao razvoj grafičkih kartica.