Test sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme Asus Maximus VI Hero
Procesor(i) Core i7-4770K
Memorija 2x 4GB DDR3 Corsair @ 2400MHz
Grafičke
kartice
AMD Radeon HD 7970 GHz Edition; Asus R9 280X DirectCU II OC
Zvučna
kartica
On Board
Napajanje Thermaltake Grand 1.05kW
Hard
disk(ovi)
OCZ Vertex 3 240 GB
DVD-RW HP GSA-H60L

 

Testni sistem :: Software
OS Windows 8.1
Chipset
datoteke
Intel 9.1.0.1007
DirectX
verzija
11
Prime 95. v.25.11
Metro Last Light Benchmark

 

Način testiranja

Kako nažalost na raspolaganju nemamo ATE niti sličnu priručnu opremu za testiranje napajanja, Seasonicova napajanja isprobali smo u kombinaciji s opremom koja će na njih biti priključena svakodnevno u praksi – high-end PC-jem s jednom ili dvije grafičke kartice.
Dodatni problem u cijeloj priči bio je što je riječ o napajanjima koja se drastično razlikuju po maksimalnoj snazi kao i u broju konektora, u prvom redu PCIe tipa. Samim time napajanja nismo izravno usporedili već smo slabije isprobali s jednom ugrađenom karticom, a snažnije s dvije kartice. Idealno bi bilo da nam je pri ruci bila još jedna Radeon kartica kako bi iskoristili sve PCIe konektore koje nudi Platinum model, no to nažalost nije slučaj.

Komponente navedene u gornjoj tablici poslužio na je za generiranje opterećenja koje smo podijelili u četiri stupnja:

  • PC miruje
  • Aktiviran Prime95 alat na 7 od 8 logičkih jezgri, a u prvom planu se vrti Metro Last Light Benchmark, ali bez uključenog CrossFirea (dakle na jednoj kartici)
  • Prime95 opet aktivan, no Metro Last Light ovaj put radi na obadvije kartice – CrossFire uključen
  • Maksimalno overklokiran procesor, plafon potrošnje na karticama povećan za 20%, u Metrou uključen SuperSampling

U slučaju slabijeg napajanja koristili smo samo prvu i drugu razinu opterećenja s tim da sekundarne kartice nije bilo.

U svim režimima rada izmjerili smo vrijednosti napona na glavnim vodovima, umetanjem sondi multimetra u glavni ATX konektor. Što je napajanje bolje, to su naponi, posebice na 12-voltnom vodu, stabilniji. ATX specifikacija tolerira devijacija +/- 5% u odnosu na idealne vrijednosti od 3,3, 5 i 12 volta, no u kontekstu modernih napajanja ove su vrijednosti katastrofalne, pa mjerenja rigoroznije tumačimo.

Osim mjerenja napona također mjerimo i potrošnju računala odnosno koliko energije računalo vuče iz utičnice. Što je energija u odnosu na jednako opterećenje manja, to je napajanje efikasnije odnosno bolje odrađuje posao pretvaranja 220-voltne izmjenične struje u višestruko nižu istosmjernu.

Premda je konkretnu efikasnost napajanja lako izračunati ako znamo vrijednosti ulaznih i izlaznih napona i struju, ove podatke nažalost nemamo jer to zahtjeva istovremeno mjerenja napona i struje na svim izlaznim vodovima napajanja. Samim time vrijednosti potrošnje koristimo kao relativne odnosno uspoređujemo ih s drugim napajanjima. Nije idealno, ali služi svrsi.