Thermaltake Urban T81, Core V71 & Toughpower Gold 750W
Datum objave 06.10.2014 - Denis Arunović
Thermaltake Urban T81 – vanjski dio i specifikacije
Već i prvi pogled na kutiju u kojem stiže Urban T81 dovoljan je da nam bude jasno da je riječ o zaista golemom kućištu. T81 spada u kategoriju full towera i namijenjen je vlasnicima high-end konfiguracija, s posebnim naglaskom na ljubitelje vodenog hlađenja i performansi koje nude multi-GPU sustavi.
Evo i kratkih specifikacija (za detaljne bacite pogled na službeni web):
- Dimenzije – 585 × 335 × 602 mm
- Masa – 13,8 kg
- Isporučeni ventilatori
o Prednji – 2 × 200 mm
o Straga – 140 mm
o Gore – 200 mm
- Prednji konektori – 2 × USB3.0, 4 × USB2.0, audio I/O
- Utori za diskove – 8 × 3,5″/2,5″
- Podržane matične ploče – mATX do E-ATX
- Broj otvora za kartice – 8
T81 je masivno crno kućište čijom prednjom stranom dominiraju vrata prekrivena pločom od crnog brušenog aluminija. Vrata su inače plastična i otvaraju se isključivo na lijevu stranu. Ostatak maske je izrađen od plastike, dok je glavni dio kućišta izrađen od čelika. To naravno znači i da je kućište dosta teško – skoro pa 14 kg. Nakon ugradnje komponenti T81 se pretvara u čelični sarkofag kojeg je dosta teško micati. Nažalost, moderna kućišta gotovo nikad ne dolaze s opcionalnim kotačićima, a T81 nije iznimka. Valja napomenuti da usprkos uporabi čelika, T81 na nas nije ostavio dojam apsolutne čvrstine, no to je valjda za očekivati s obzirom da je za ovaj full tower potrebno izdvojiti oko 1.300 kn.
Iza vrata smješteni su filter za dva tvornički isporučena 200-milimetarska ventilatora. Lako ih je skinuti i očistiti što je pohvalno. Iznad njih se nalaze tri mjesta za 5,25-inčne uređaje s tim da je jedno od njih moguće iskoristiti za ugradnju 3,5-inčnog uređaja, recimo čitača kartica.
Kako je bilo i za očekivati, prednji konektori smješteni su na krovu. Ponuda je prilično solidna, premda ne bi bilo loše da su nam dostupna četiri umjesto dva USB3.0 porta. High-end ploče naime sve češće nude po dva interna USB3.0 konektora. S lijeve strane kod konektora nalaze se tipke za uključivanje i resetiranje računala, ledica koja indicira rad diska te dvije tipke za smanjivanje ili povećavanje brzine ventilatora. O kakvom je sklopu točno riječ, nešto kasnije, no recimo da je preko njega moguće upravljati s brzinom do 10 ventilatora.
Iza ploče s konektorima smješten je rupičasti pokrov krovnih ventilatora. Njega lako skidamo bez uporabe alata, a to nam pak otkriva pogled na tvornički ugrađeni 200-milimetarski ventilator. Ako želite, kraj njega možete smjestiti još jedan ventilator jednakih dimenzija. Moramo naglasiti da prije ovog Thermaltekovog modela, nismo imali prilike isprobati, pa ni čuti za kućište koje u sebe prima čak četiri ovako golema ventilatora.
Iako nema kotačiće, T81 ima četiri robusne nožice opremljene s gumom kako bi se izbjeglo grebanje i smanjilo prenošenje vibracija. Pod kućišta praktički je posve perforiran, a otvori su zaštićeni s jednim golemim filtrom protiv prašine. Pristup unutrašnjosti kućišta zaštićen je jednostavnim ključem. Ono što je puno zanimljivije jest koncept razdijeljenih bočnih stranica koje su na kućište vezane pomoću šarki.
Prije nego što se bacimo na unutrašnjost i specifičnost bočnih stranica, pogledajmo kako izgleda stražnja strana Urbana T81. Kućište tu prima i zapravo ima tvornički instaliran jedan 140-milimetarski ventilator. Nadalje, vidimo da je sustav za montažu kartica dosta kompleksan – potrebno je prvo odviti dva vijka i skinuti bravicu koja drži sve kartice, pa potom onda s vanjske strane odvijati i skidati pojedine poklopce.
Primijetite zgodan dodatak na desnoj bočnoj stranici. Ona je za razliku od lijeve klasična, a radi lakšeg skidanja Thermaltake ju je opremio s malenom ručkicom.
Kao i mnoga druga Thermaltakeova kućišta i ovo je opremljeno s bravicama za zaštitu periferija (slika desno). Bravicu je moguće otvoriti samo ako imamo pristup unutrašnjosti kućišta, a da bi miš i tipkovnica bili zaštićeni, kroz nju treba provući njihove kabele.
Forum
Objavljeno prije 2 sata
K: laptop za skoluObjavljeno prije 3 sata
Koji usisavač kupiti ???Objavljeno prije 3 sata
K: SSD sata 120/240Objavljeno prije 4 sata
Hobby alati - akcije, recenzije, iskustva...Objavljeno prije 4 sata
Biciklizam - savjeti za kupnju, popravci, dogovori za vonje i ostaloNovosti
Gigabyte lansira AORUS Gen4 7000s
Gigabyte je najavio novu generaciju PCIe 4.0 SSD modela "AORUS Gen4 7000s ", koji prvi put koristi Phisonov kontroler PS5018-E18 druge generacije. Phison E18 je 8-kanalni kontroler proizveden TSMC-ovim 12nm postupkom. Svojom višejezgrenom a... Pročitaj više
TSMC planira proizvodnju 3-nanometarskih čipova za iPhone 2023. godine
Prema DigiTimesu, Appleov čip A15 u iPhoneu 2021. držat će se 5-nanometarskog postupka, ali prijeći će na TSMC poboljšani "5nm +" koji će se kombinirati s većom snagom i energetskom učinkovitosti za poboljšanje trajanja baterije. Modeli iPh... Pročitaj više
Ubuntu 21.04 proširuje opseg faznih ažuriranja verzija sustava
Verzije Ubuntu za računala imaju godinama faznu strategiju ažuriranja, a sada će s dodatkom APT-a poslužitelja Ubuntu i druge verzije prema zadanim postavkama također koristiti fazna ažuriranja. Da budemo precizniji, izdanjem Ubuntu 21.04 o... Pročitaj više
Tko ima najmoćniji 5-nm SoC za mobitele?
Službenim izdanjem Exynosa 2100, još imamo tri SoC-a koja će vladati 2021. To su Snapdragon 888, Apple A14 Bionic i Huawei Kirin 9000. Vidljivo je da su sva četiri procesora slična po tome što svi koriste 5-nm postupak. Pa koji je najmoćni... Pročitaj više
Kingston najavio plan lansiranja NVMe SSD uređaja
Kingston je spreman da i ove godine održi svoju lidersku poziciju na SSD tržištu, s novim U.2 NVMe diskovima namijenjenim kupcima i data centrima. Nova ponuda uključuje i prve PCIe NVMe Gen 4.0 SSD uređaje, kao i eksterni USB 3.2 SSD: Ghost... Pročitaj više
Sve novosti