asus_proart_x870e_creator_wifi_1 asus_proart_x870e_creator_wifi_2

Asusove su ProArt ploče okrenute profesionalcima, tj. svima onima koji računalo koriste za posao, bilo da stvaraju 3D animacije, editiraju fotografije i video materijal ili se primjerice bave stvaranjem glazbe. Takvi žele iznimno sposobnu ali i stabilnu matičnu ploču za svoje radne stanice, a ProArt X870E-Creator WiFi obećava upravo to. Ima moćnu napojnu jedinicu, dva USB 4 Type C 40 Gbps porta, dva Etherneta (10 i 2,5 Gbps), WiFi 7,mnoštvo M.2 slotova za SSD-e, AI tehnologije, ali i izvrsnu softversku podršku. Asus je putem ProArt Creator huba omogućio i Pantoneove alate za menadžment boja!

Baš kao i njena prethodnica, i X870E-Creator ploča dolazi u kutiji zanimljive estetike postignute uz pomoć elementa kao što su linije, kutevi, simetrija i zlatne boje što se onda precrtava i na samu ploču. U videu u kojem smo ploču otpakirali vidimo da je smještena u kartonsko ležište i zaštićena antistatičkim najlonom.

asus_proart_x870e_creator_wifi_3

Dodatna oprema koja dolazi uz ploču je mrvicu bogatija kako i dolikuje ProArt pločama te uključuje:

  • 1 x DisplayPort kabel
  • 4 x SATA 6Gb/s kabela
  • 1 x termalni podložak za M.2 22110
  • 1 x ASUS WiFi Q-antena
  • 1 x Q-konektor za prednji panel
  • 1 x M.2 Q-Latch paketić
  • 1 x M.2 Q-Latch Q-Slide paketić za M.2 backplate
  • 2 x gumice za M.2
  • 1 x ProArt ravnalo
  • 1 x vodič za brzio početak rada
  • 1 x ACC Express aktivacijsku karticu

asus_proart_x870e_creator_wifi_4

Asus se očito drži pravila da ako nešto funkcionira ne treba previše mijenjati. Dizajn se ProArt ploča nije značajnije mijenjao od X570-Creator WIFIX670E-Creator WiFi modela. Naravno, svake godine se unaprijedi poneki detalj i malo osvježi izgled, ali to je u osnovi to. Ovogodišnji model će se ipak najlakše prepoznati po tome što ima moćan M.2 hladnjak s Q-latch sistemom kakav njegovi prethodnici nisu imali. Uz to, sve je tu manje više slično. VRM hladnjaci su doživjeli kozmetičke izmjene, no ne i funkcionalne, baš kao i veliki hladnjak dvaju X870E čipseta, kao i onaj ispod njega koji pokriva tri M.2 utora. Ploča izgleda dobro, ali ne uzbuđuje previše.

asus_proart_x870e_creator_wifi_5

Zgodno je da Asus i dalje ne nudi nikakav oblik ARGB LED rasvjete na ovoj ploči jer smatra da profesionalni korisnici imaju profinjeniji ukus koji ne podnosi blještavilo. Osim oku ugodnog izgleda, Asus je jako dobro složio i layout ploče, tj. raspored komponenata po njoj. Sve ono što je bitno je smješteno uz rubove tako da je lako dostupno kod spajanja kabela. SATA i USB 3.0 konektori na desnom rubu su horizontalni, a USB 3.2 interni konektor iznad njih je u vertikali. Ne volimo vidjeti dva vertikalna SATA porta na dnu no toga se dizajna Asus drži već duže vrijeme zbog smještaja donjih M.2 slotova. Sve u svemu, ovo je dobro posložena ploča.

asus_proart_x870e_creator_wifi_6

Oko AM5 socketa su se smjestile planine od VRM i M.2 hladnjaka no mjesta za hladnjake ima dovoljno. Ono što bi se ipak najbolje uklopilo uz ovu ploču je ProArt LC 360 vodeno hlađenje, a sve skupa bi trebalo smjestiti u ProArt PA602 kućište.

asus_proart_x870e_creator_wifi_7

Hladnjaci na VRM dijelu su odvojeni, a riječ je o masivnim aluminijskim rebrastim blokovima koji solidno odvode toplinu, no ipak bi voljeli da su spojeni toplovodnom cijevi. Napojna jedinica je teamed-up izvedbe, a ima 16 + 2 + 2 faznu izvedbu sa Monolytic Power Systems MP86670-C787 integriranim MOSFET-ima (tj. pametnim power stageovima) na Vcore i SoC dijelu, te Dr.MOS power stageovima na Misc dijelu. Svaki od power stageova je sposoban dati 80 ampera struje. Za kontrolu je korišten standardni DIGI+ VRM kontroler (ASP2206), a uz njega su tu i kvalitetne prigušnice te Black Metallic 5K solid kondenzatori.

asus_proart_x870e_creator_wifi_temp

VRM hladnjaci se solidno zagriju i na najtoplijem smo dijelu IC termometrom izmjerili 64,2°C, a HWiNFO aplikacija je pokazala čudne vrijednosti temperatura koje mjeri Nuvotonov NCT6701D Super I/O kontroler tako da se u njih ne možemo pouzdati.

asus_proart_x870e_creator_wifi_8

Kada skinemo VRM hladnjak otkriva nam se nekoliko kontrolera koji se nalaze iza stražnjih I/O portova. Najveći je svakako ASMedijin ASM4242 kontroler koji nosi i Thunderbolt 4 certifikat. Omogućava dva USB 4.0 porta propusnosti 40 Gbps svaki na stražnjem I/O dijelu u obliku Type C portova te donosi i podršku uza monitore do 8K rezolucije ako je samo jedan port u upotrebi (ili dva monitora od 4K). Južnije od njega se nalazi nešto manji Marvellov AQtion 10 Gbps Ethernet kontroler. Oba imaju termalne podloške na sebi i kontakt s VRM hladnjakom.

asus_proart_x870e_creator_wifi_9

Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori. 4-pinski konektori na gornjoj strani su pokriveni gumenim čepićima, a do njih je i CPU Overvoltage jumper. Tu se nalazi i POST dijagnostika s četiri malene LED-ice. Četiri DIMM slota maksimalno podržavaju 192 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 8.000 MT/s za Ryzen 9000, 8000 i 7000 serije. Naravno, sweet spot za sve procesore je i dalje 6.000 MT/s. Ispod 24-pinskog ATX konektora se nalazi USB 3.2 Type C interni header koji je propusnosti 20 Gbps te podržava 30-vatno PD & QC 4+ punjenje uređaja. Zanimljivo je da je Asus ovdje odbacio 60-vatno punjenje koje je bilo prisutno na prethodnici.

asus_proart_x870e_creator_wifi_10

Creator ploča je specifična po tome što ima dva oklopljena PCIe 5.0 x16 utora pa korisnici mogu koristit istovremeno dvije grafičke kartice. Oba slota podržavaju Q-Release Slim mehanizam za izbacivanje kartica, a ako su oba u upotrebi rade u x8/x8 modu s Ryzenima 9000 i 7000 serije. Svakako treba napomenuti da drugi PCIe 5.0 slot svoje resurse dijeli i s M.2_2 slotom, pa ako ga koristimo tada će PCIe slot raditi u x8 modu, a M.2 u x4. Na dnu se nalazi još jedan PCIe 4.0 x16 slot koji radi u x4 modu i njega kontrolira čipset.

Svi uobičajeni portovi i headeri se nalaze na južnom dijelu ploče, a na lijevom se nalazi audio jedinica. Audio jedinica je bazirana na Realtekovom Audio CODEC-u ALC1220P što se i nije znatnije mijenjalo u odnosu na prethodnicu. CODEC podržava za 120 dB SNR playback i 113 dB SNR recording (Line-in) i formatima do 32-bita/192 kHz. Tu je automatska prilagodba impedancije slušalica (naprijed i nazad), interno pojačalo za slušalice i zvučnike, ugrađeni su premium audio kondenzatori, de-pop strujni krug, kanali su na odvojenim PCB slojevima itd. Kao što smo već rekli, za Ethernet vezu se brine Marvellov 10-gigabitni kontroler, ali i Intelov 2,5-gigabitni. Standardna je i ASUS LANGuard zaštita.