chieftronic_g1_26 chieftronic_g1_27

Napajanje se odlično izgledom uklapa u ostatak kućišta, no lijepu će paukovu mrežu zakriti bilo koji veći CPU hladnjak. Masivni poput naše Noctue D15 u potpunosti ju pokriva. Mi smo se odlučili u ovo kućište ugraditi ASRockovu X570 Taichi ploču s AMD-ovim Ryzenom 9 3900X na njoj i G.Skillovom Trident Z Royal 3.600 MHz memorijom kapaciteta 16 GB. Ugradnja komponenata je relativno jednostavna i jedino na što treba paziti je da ako ploču ugrađujemo s već montiranim hladnjakom, je da prije nego ju ugradimo i pričvrstimo vijcima spojimo EPS konektor. Prostora kraj ovako velikog hladnjaka jednostavno nema, pa je naknadno prikopčavanje nemoguće. Sve ostalo je vrlo jednostavno, a i kabeli se lako aranžiraju i provlače.

chieftronic_g1_29

Na ploču smo ugradili i Gigabyteovu Radeon RX 5700XT Gaming OC grafičku karticu, koja tek za malo prelazi dužinu matične ploče pa je prostora u unutrašnjosti ostalo pregršt. To znači da smo i bez većih problema mogli ugraditi 280-milimetarski radijator na prednju stranicu. U ovoj kombinaciji nismo imali usisnih ventilatora, pa smo performanse hlađenja testirali u lošijim uvjetima, tj. onako kako kućište dolazi iz tvornice. Uz to, Noctui smo ostavili i samo jedan ventilator, jer je drugi pretjerano stršao van kućišta.

chieftronic_g1_30

I straga je situacija ostala koliko toliko uredna. Kabele nismo posebno aranžirali jer računalo ne ostaje u upotrebi, a za kraj smo samo ugradili dva SSD-a na za to predviđena mjesta i bez problema i njihove kabele posložili da ne smetaju. Gore je kao što vidimo ostalo mnoštvo neispunjenog prostora jer je PowerPlay napajanje dovoljno kratko, pa se bez problema mogu ugraditi i dodatna dva diska u nosač.

chieftronic_g1_31 chieftronic_g1_32

Kao što se i s početne fotografije ovoga članka vidi, kućište dolazi s tri svjetleća elementa. Dvije su RGB LED trake smještene u prednjoj stranici iza mliječne plastike, a treći je element ventilator na ispuhu. Svi su elementi povezani na kontroler koji smo opisali ranije i svi su jasno sinkronizirani. Efektima se može upravljati putem tipke na gornjem panelu ili pak putem softvera ako želimo sve sinkronizirati s pločom.

Treći i najzabavniji način kontrole rasvjete je putem malenog daljinskog upravljača koji dozvoljava promjenu brzine, promjenu efekta, promjenu brzine ventilatora itd. U videu smo probali dočarati sve efekte koje nudi, a moramo priznati i da je Chieftronic samu kvalitetu osvjetljenja izveo solidno. Nije na razini najboljih (Corsaira), no nije ni jako daleko pa će te se bez srama moći hvaliti svojim novim kućištem pred prijateljima s 20 dinamičkih i 9 statičkih modova osvjetljenja.

chieftronic_g1_34 chieftronic_g1_35 chieftronic_g1_36

Performanse hlađenja ovoga kućišta su unatoč činjenici da nema usisne ventilatore vrlo solidne, pogotovo kada ih usporedimo s primjerice Corsair 110R rezultatima. Maksimalna temperatura procesora je bila 76,5°C, a prosječna boost frekvencija veća nego u 110R. Ploče su različite no opet vrlo slične pa tu ne bi smjelo biti razlika. S druge strane, kućište otvorenog tipa kao što je Corsairovo 220T je bolje hladilo sve komponente. Na kraju je zaključak da bi bilo poželjno ugraditi jedan ili dva usisna ventilatora za dugoročno niže temperature, a pogotovo ako želimo malo i overclockirati.

chieftronic_g1_33

Sve u svemu, Chieftronic G1 je zanimljivo kućište koje u Europi košta prihvatljivih 65 €. Kvaliteta izrade je solidna, ponuda prostora također, pa ako nemate velika očekivanja od modularnosti i naprednijih značajki, bit će te sasvim zadovoljni s G1. Nama je jedino smetalo što je starije filozofije s napajanjem na vrhu, pa je napajanje “prisiljeno” uvlačiti topal zrak iz kućišta. Modernim ga čini staklena bočna stranica, ali i dobro osmišljeno i izvedeno osvjetljenje. Dvije prednje LED trake osiguravaju zanimljive efekte zadovoljavajuće vjernih boja, a sve to prati i solidan ventilator. Kontroler je odličan, s mogućnošću priključenja do 6 ventilatora i kontrole njihove brzine putem daljinskog upravljača, kao uostalom i osvjetljenja.

PowerPlay 650W se lijepo uklapa u cijelu Chieftronic priču jer je zadovoljavajuće efikasno i dovoljno snažno. AMD Ryzen 3900X i RX 5700 XT kombinacija su odlični za gaming i nešto ozbiljniji rad, a 650 W se pokazalo sasvim dovoljno. Naravno, velika zamjerka ide na samo jedan 8-pinski EPS konektor, no naša je konfiguracija dobro radila i samo s jednim što je najčešće i slučaj. No, ako će te htjeti overclockirati, ili ugraditi još moćniju grafičku karticu, tada treba razmisliti o 850 W Platinum modelu. Cijenom od oko 140 € nije najpovoljnije Gold napajanje snage 650 W na tržištu, no modularno je, svi su kabeli flat, te ima solidnu CWT-ovu DC-DC platformu.