Otvaranjem povećeg metalnog pokrova ovog napajanja otkriva se jedan manji grad elektroničkih komponenti. Odmah se može zamijetiti da je prostor unutar ovog napajanja izuzetno dobro iskorišten, a u skladu s time također postaje jasno da je proizvođač ovog napajanja iskusan u svom poslu. Velik broj ukomponiranih dijelova i jasno raspoređene sekcije, uz vrlo preciznu i urednu viziju ovog moćnog napajanja daje za naslutiti visoku razinu kompleksnosti.

Ugrađeni  120mm PWM ventilator japanskog podrijetla (Sanyo Denki San Ace 9G1212P4G03) također izgleda moćno, a prilikom testiranja se pokazao i izrazito odlučnim u hlađenju cjelokupnog napajanja.  Za početak, njegove osnovne karakteristike:

U radu se spomenuti ventilator pokazao izrazito efikasnim, ali i glasnim pri većem opterećenju (iznad 1000W). U nižim početnim okretajima (cca 1,000 RPM) je još koliko toliko podnošljiv (uz jasno čujan rad ležaja pri manjim distancama), no u slučaju kada primi informaciju od termo-otpornika da je radna temperatura previsoka – ova “turbina” se s lakoćom zavrti preko 3,000, a u krajnjim slučaju i iznad 4,000 okretaja u minuti. Ovo je definitivno jedan od najglasnijih ventilatora koje smo imali priliku čuti uživo. Najjednostavniji opis bi za ovakvu buku bila usporedba sa sušilom za kosu na visokim okretajima. Iako je ovo napajanje poprilično efikasno u svom radu (80Plus Gold certifikat), očigledno su inženjeri u tvornici smatrali da je potreban ovako moćan i nadasve nemilosrdan oblik hlađenja , s obzirom na potencijalne ekstremne situacije u kojima bi se moglo naći, a koje smo imali prilike iskusiti. Ukratko, ovaj model zasigurno neće biti prvi odabir za HTPC zaljubljenika ili korisnika osjetljivih na buku.

Unutarnji dizajn, odnosno korištena platforma dolazi sa potpisom tajvanske tvrtke Etasis, specijalizirane za izradu serverskih redundantnih napajanja. Na području računalnih ATX napajanja ova tvrtka nije pokazivala prevelik interes, ali sudeći prema prizorima iz NEX1500 modela, definitivno imaju potrebno znanje.

Dizajnom napajanja dominiraju masivni crni aluminijski hladnjaci, manje okomite tiskane pločice kao i poprilično velik glavni transformator koji je prekriven aluminijskim plohama, čime mu je povećana ukupna rashladna površina. Uzevši u obzir da ovaj transformator mora biti sposoban prebaciti preko svojih leđa ukupno 1700W sirove snage, ovaj dizajn i ugrađeni ventilator polako postaju poprilično logičan izbor. Uz spomenuto, unutrašnjost je naprosto zatrpana japanskim kondenzatorima, od kojih je jedan (plavi, PFC) prekriven crnim plastičnim pokrivačem radi efikasnijeg usmjeravanja protoka zraka . Na ovaj način se opskrbljuje ciljano područje potrebnom količinom hladnog zraka, ali također i vrši izolacija pojedinih stupnjeva ovog dizajna.

Kao i u svakoj dosadašnjoj recenziji, analiza kreće od ulaznog tranzijentnog stupnja, koji je na ovom napajanju odrađen vrhunski. Prvi dio tranzijentnog filtra (slika dolje-lijevo) započinje odmah nakon AC utičnice, a sastoji se od dva okrugla pločasta i jednog poliester kondenzatora (oblika kutije šibica) omotane gumenom zaštitom.

Desna slika (iznad) prikazuje konektore koji su zaduženi za povezivanje signalizacije (svjetlosna dioda) i upravljanja (DIP prekidači) sa pomoćnom okomitom tiskanom pločicom na kojoj se nalaze integrirani krugovi zaduženi  za digitalnu obradu signala (DSP). Upravo ovdje NEX1500 pokazuje svoju inovativnost tj. digitalan način rada, koji će biti analiziran nešto kasnije u tekstu. Nastavak tranzijentnog filtra može se naći na slici ispod – krenuvši s desna na lijevo nalazi se okomito postavljeni stakleni osigurač (omotan u gumu), žuti varistor (MOV) za uklanjanje dolaznih prenapona, crni elektromagnetski relej (ispod sivog poliester kondenzatora) koji je zadužen za “prespajanje”  nakon što bijeli okrugli termalni otpornik (PTC B750) obavi posao kontrole prevelike ulazne struje prilikom pokretanja napajanja. Navedeno “prespajanje” se obavlja radi što manjih gubitaka odnosno povećanja ukupne efikasnosti. Pokraj njih se nalaze još tri siva poliester kondenzatora, dva plava pločasta kondenzatora i dvije horizontalno postavljene zavojnice.

Nakon navedenih elemenata dolaze na red i dva paralelno spojena Graetz (GBJ2506, 25A)  ispravljačka elementa (pretvorba izmjeničnog u istosmjerni napon), kao i još dva plava pločasta kondenzatora. Cijeli stupanj je odrađen odlično i zaista je nemoguće tražiti nešto više na ovom dijelu napajanja.

Na sljedećoj slici (dolje-lijevo) može se pronaći jedan manji transformator zadužen za napajanje +5VSB raila, tj. napona koje računalo koristi kada ga se prebaci na stand-by način rada. Odmah pored navedenog transformatora može se zamijetiti i jedan Mosfet tranzistor (06N60C3, 6A), također zadužen za kreiranje navedenog raila, a moguće je i zamijetiti da nije postavljen na aluminijski hladnjak (iako je to uvijek preporučljivo, pogotovo kod ovako snažnih napajanja).

Desna gornja slika otkriva plave Hitachi HU (470uF, 450V, 105°C) kondenzatore zadužene za sudjelovanje u korekciji faktora snage, a dvije masivne PFC zavojnice koje uvijek dolaze u kompletu sa kondenzatorima mogu se primjetiti na donjoj desnoj slici. Iza zavojnica, skučeno montirane na crni aluminijski hladnjak, naziru se četiri brze Cree PFC diode (C3D10060, 10A).

Sa suprotne strane hladnjaka (slika dolje-lijevo) montirana su četiri PFC Mosfet tranzistora (47N60C3, 47A). Sve dosad nabrojane PFC komponente podijeljene su u dvije skupine te čine tzv. Continuous Conduction Mode (CCM) topologiju koja naizmjenično koristi dvije jednake ispravlječke grane (zavojnica, dioda, tranzistor), a sve s ciljem ostvarivanja stabilnijeg i efikasnijeg rada. Ovakav princip smo također imali prilike vidjeti u Thermaltake XT Platinum 1275W modelu.