Desna gornja slika prikazuje dva (od ukupno četiri 20N60CFD) Mosfet tranzistora zadužena za tzv. switching funkciju, bolje rečeno kralježnicu svakog modernog napajanja. Ova četiri elementa rade u već nekoliko puta spominjanoj ZVS (Zero-voltage switching) topologiji. Ova se platforma prije svega iskazuje u svojoj efikasnosti i stabilnosti rada, ali i brzini dinamičkog odaziva na opterećenje.

Sljedeća slika prikazuje vjerojatno najmoćniju komponentu u ovom napajanju – velik i masivan impulsni transformator na kojeg su postavljeni +12V Mosfet tranzistori (čak 12 komada, 047N08NS, 100A). Ovaj stupanj zaista izgleda kao jedna minijaturna transformatorska stanica, a svojom snagom itekako korisniku osigurava slobodu prilikom opterećivanja ovog napajanja.

Kao što je već relativno poznato, moderna napajanja proizvode tj. reguliraju manje napone (+3.3/5V) preko +12V raila, što bi značilo da se koristi DC-DC tehnologija. Ovakav pristup je čest u skupljim modelima prvenstveno zbog povećane efikasnosti i stabilnijeg rada, a u ovom slučaju EVGA/Etasis izvedenicu možete vidjeti na slikama ispod:

Kao što je vidljivo na slikama, za svaki naponski vod (+3.3 i +5V) zadužena je po jedna manja okomita tiskana pločica sa pripadajućim polimerskim kondenzatorima, kao i zavojnicama, te Mosfet tranzistorima. Pošto su ovi naponi uglavnom minorne naravi u modernom računalu, nije potrebna velika deklarirana snaga na njima, već se sve odvija uglavnom na +12V railu.

Konačno dolazimo do glavne upravljačke tiskane pločice, na kojoj se odvija sva digitalna obrada signala (DSP), po kojoj se ovo napajanje ističe od ostatka tržišta. Ovakav način rada uglavnom daje kao rezultat veliku preciznost regulacije, mjerenje i prikazivanje radnih parametara, ali i upravljanje samom regulacijom i hlađenjem napajanja (brzinom ventilatora).

Ovakav kadar zaista ostavlja u čudu, jer nalikuje posebnom računalu unutar napajanja, što i nije predaleko od istine s obzirom na razinu kompleksnosti koju posjeduje NEX1500. Na slici je moguće primjetiti cijeli niz komponenti zaduženih za obradu signala koji dolaze iz područja cijelog napajanja. Spomenuti signali prenose podatke poput potrošnje na utičnici, izlazne snage, napona na railovima, brzine ventilatora itd.

Radi pojednostavljenja, svi korišteni dijelovi na ovoj upravljačkoj pločici su označeni na slici te je istaknuta njihova uloga u DSP procesu.

Za primarni dio je zadužen jedan mikrokontroler (MSE9S08SH8) i po jedan naponski komparator (LM339A) te operacijsko pojačalo (LM358). Ove komponente imaju ulogu mjerenja napona gradske mreže, ulazne struje, kao i ukupne AC ulazne snage.

Upravljanje PFC stadijem napajanja prepušteno je Texas Instruments UCC28070 CCM PFC kontroleru, a podjelu između primara i sekundara vrši se putem sedam Vishay TCLT108 optocouplera, nakon kojih nailazimo na UCC28950 PWM switching kontroler, povezan sa dva Mosfet drivera (UCC27324D).

Mjerenje i upravljanje naponima sekundara ostvaruje se putem MAX5481 digitalnog potenciometra, uz pomoć jednog LM339A naponskog komparatora i dva LMV324 operacijska pojačala.

Na kraju konačno dolazimo i do C8051344 mikrokontrolera zaduženog za komunikaciju sa ostatkom računala tj. korisnikom preko SuperNOVA aplikacije. S druge strane, ovaj dio napajanja je krivac za povećanu potrošnju prilikom stand-by načina rada, a razlog tomu je odluka proizvođača da ostavi aktivnim ovaj kontroler čak i kada računalo nije uključeno. Samim time, potrošnja računala se podiže u ovakvom (niskom) režimu opterećenja. Jednostavan je zaključak zašto ovo napajanje ne posjeduje ErP Lot 6 certifikat tj. ne zadovoljava zadnju europsku eko-direktivu koja stupa na snagu 2013. godine, a koja zahtjeva potrošnju manju od 0.5W prilikom stand-by rada.

Sveukupno gledajući, upravo zbog ovog dijela napajanja naslov ove recenzije glasi “Digitalni vizionar”, jer dosad nije bila praksa primjene DSP tehnologije unutar računalnih napajanja, što je itekako dalo svoj doprinos kompleksnosti ovom proizvodu. Drugim riječima ovo je definitivno najkompleksnije računalno napajanje napravljeno za serijsku proizvodnju unutar proizvodnih linija namijenjenih kućnim korisnicima.

Za kraj, nekoliko kadrova kvalitete lemljenja tiskanih pločica, koja je jednom riječju – impresivna. Rijetko se ovakva preciznost susreće u svijetu napajanja, a mogli bismo je samo usporediti sa jednim proizvođačem napajanja čije smo proizvodeimali prilike upoznati. Riječ je o Antecovom HCP-1200 modelu, tj. Delti kao OEM-u tog napajanja.

Ova činjenica pogotovo dolazi do izražaja kada uzmemo u obzir i 4 sloja glavne tiskane pločice, ali i 6 slojeva pomoćnog modularnog panela (desna slika).

Lijeva slika (donja strana glavne tiskane pločice) prikazuje tzv. shunt otpornike, tj. otpornike koji služe kao strujne mjerne točke, ali i kao pozicija za provođenje zaštite od prevelike izlazne struje (OCP).  Ovdje se također definiraju i railovi cijelokupnog napajanja, tj. da li napajanje radi u single ili multi-rail načinu rada.

Konačno dolazimo i do modularnog panela, koji izgleda poprilično napučeno raznim kondenzatorima, čija je svrha maksimalna supresija naponskih izobličenja i šuma izmjeničnog karaktera.

Nakon detaljnog uvida u unutrašnjost, na red je došlo i druženje sa pripadajućom EVGA SuperNOVA aplikacijom…