fractal_define_7_16

Unutrašnjost je baš kao kod šestice podijeljena u dva dijela, te vrlo prostrana. Ovo kućište prima i najveće E-ATX matične ploče širine do 285 milimetara, koje će ipak pokriti dva velika gumirana proreza za provlačenje kabela. Kada u njega ugradite običnu ATX ploču, doima se malenom kao da je u kakvom big toweru, ali te dimenzije su idealne jer ne pokrivaju proreze. S obzirom na to da je prednji dio kućišta modularan kao što će te kasnije vidjeti, maksimalna dužina grafičke može varirati od 315 milimetara u zatvorenom, pa do čak 491 milimetara u ovakvom otvorenom layoutu. Isto tako, s obzirom na veliku širinu kućišta, moguće je ugraditi CPU hladnjak visine do 185 milimetara. Kao što smo ranije spomenuli, prednji radijator može biti maksimalno 360 milimetara dug (alternativa je 280), a ako tako konfiguriramo kućište gornji radijator može biti dužine 360 ili čak 420 milimetara. Na dno je moguće ugraditi 240 ili 280-milimetarske radijatore, kao i rezervoare custom loop vodenih hlađenja. I za kraj, još je jedan, ali samo 120-milimetarski radijator moguće ugraditi na ispuh.

fractal_define_7_18 fractal_define_7_19

Unutrašnji lim bijele boje podiže kontrast sedmici, a proširuje i mogućnosti ugradnje bilo bijelih bilo crnih komponenata. Zapravo nam se čini da bi najzanimljivija kombinacija bila npr. crna ploča, crni hladnjak i bijela grafička kartica… No, bilo kako bilo, oko matične ploče je dovoljno proreza za provlačenje kabela i njihovo uredno aranžiranje i malo tko će se moći buniti na neke nedostatke. Bočni i gornji prorezi su gumirani, a gume čvrsto sjede na svom mjestu.

Fractal uz Define 7 isporučuje tri svoja Dynamic X2 GP-14 ventilatora. Dva su postavljena na usis i jedan na ispuh pa će već u tvorničkoj konfiguraciji protok zraka biti visok – barem kada su vrata otvorena. X2 ventilatori imaju 3-pinske konektore, LLS ovjes (long life sleeve), maksimalno se vrte na 1.000 okretaja u minuti pri čemu proizvode protok zraka od 68,4 CFM-a i statički pritisak od 0,71 mm H2O. U radu nisu pretjerano bučni, a mjerenja smo vršili na nekoliko načina i toga ćemo se dotaknuti kod analize temperatura. Osim ova tri ventilatora, kućište ih prima još šest (ukupno devet od 140 milimetara) – dva na dno, tri na vrh i još jedan na prednju stranu.

fractal_define_7_20 fractal_define_7_21

Desna bočna stranica (gledano sprijeda) je baš kao i prednja vrata, s unutarnje strane obložena materijalom za upijanje buke, a mehanizam pričvršćivanja uz šasiju je identičan kao i kod staklene stranice. Po njenom otvaranju na dnu vidimo plastični pokrov preko cijelog donjeg dijela koji služi za skrivanje kabela, napajanja i donjeg kaveza za diskove. Jednostavno ga je skinuti i ponovno montirati, a vrlo efikasno skriva sve kabele, te dodatno usmjerava struju zraka kroz donji dio kućišta. Kabeli prednjeg panela su dovoljno dugi da dosegnu sve konektore na matičnim pločama.

fractal_define_7_22 fractal_define_7_23

Stražnja je strana jedna od najbolje posloženih i organiziranih koje smo vidjeli na jednom kućištu. Za početak, prostora ima čak 30 milimetara, a po srednjoj vertikali su smještena tri plastična organizatora, svaki s po tri kanala i svaki s velcro trakom za pričvršćivanje kabela. Lijevo od toga su dva gumirana proreza, a do njih je jedan vertikalni nosač za diskove (2,5 ili 3,5-inčne). Na desnoj se strani nalaze još dva vertikalna nosača za 2,5-inčne diskove, a uz sami stražnji rub se nalaze još dvije velcro (čičak) trake za organizaciju kabela. Na vrhu se kućišta nalazi i Nexus+ 2 hub za tri 4-pinska i šest 3-pinskih ventilatora koji se napaja iz jednog SATA Power konektora, a na ploču spaja uz pomoć 3-pinskog kabela za PWM kontrolu (maks. 30W).

fractal_define_7_24 fractal_define_7_25

Skidanjem prednje stranice dolazimo do pristupa prednjoj vertikali na koju montiramo ventilatore i radijatore, a kao što vidimo ukupno stanu tri ventilatora promjera 140-milimetara. Gornju stranicu drže isti mehanizmi kao i bočne, a njenim skidanjem uočavano kako je i ona s unutarnje strane obložena materijalom za upijanje zvuka. Tako je ovo kućište idealno za dvostruku ulogu, s jedne strane tihi ili utišani “build”, a s druge povećane propusnosti s otvaranjem prednjih vrata.

fractal_define_7_29

U donji se dio kućišta smješta napajanje i to dužine do 250 milimetara čak i kada je kavez za diskove ugrađen. Kavez je s donje strane pričvršćen s četiri vijka i moguće ga je premještati, ali i u potpunosti izvaditi, u ovisnosti koju kombinaciju diskova koristimo. Kavez je namijenjen za dva diska, a ladice su metalne kao i one dodatne koje dolaze u paketu, pa ih je uz kućište ukupno šest. Cijela je donja strana mrežasta i omogućava usis veće količine zraka bilo putem dodatnih ventilatora ili smještajem radijatora na dno koji može biti ili 240 ili 280-milimetarski.

fractal_define_7_28

Na gornjoj se strani nalazi veliki plastični filtar koji svoju svrhu ima u slučaju instalacije mrežaste gornje stranice, a ispod njega su nosači na koje stanu tri 140-milimetarska ventilatora ili do 420 milimetara dugi radijator. Ako gradite custom loop vodeno hlađenje, Fractal je mislio i na vas pa su napravili rupu za nadolijevanje tekućine u sistem promjera 25,4 milimetra odnosno jedan inč. Ovakva pažnja na detalje je ono po čemu je Fractal poseban.

fractal_define_7_26 fractal_define_7_27

fractal_define_7_32

U zasebnoj kutiji nalazimo vrlo detaljne korisničke upute koje na slikovit način opisuju sve funkcije kućišta i korisnika vode korak po korak u gradnji računala. Osim zamjenske mrežaste gornje stranice, tu još nalazimo četiri dodatne ladice za 3,5 ili 2,5-inčne diskove te kutiju u kojoj se nalazi sve potrebno za instalaciju komponenata i gradnju računala. Uz vijke, odstojnike, plastične vezice i gumene podloške za diskove, tu nalazimo još i krpicu za čišćenje stakla.

fractal_define_7_31 fractal_define_7_30

Ako se prisjetimo, Define R6 kućište je imalo veliki kavez za diskove kojem se pristupalo sa stražnje strane, a koji je omogućavao prihvat do šest 2,5 ili 3,5-inčnih diskova. Define 7 u tvorničkoj konfiguraciji nije takvo, ali je modularno i korisnik mu sam može promijeniti layout po uzoru na R6. Za to je najprije potrebno skinuti dva plastična poklopca na dnu, pa onda i metalnu stranicu koju je moguće premjestiti na lijevu stranu kućišta. Kada smo to napravili, na dno je moguće još ugraditi i kavez za dva diska, te u cjelokupan taj prostor ugraditi čak deset diskova – šest ladica će te dobiti uz kućište, a četiri je potrebno kupiti dodatno. I to nije sve, moguće je ugraditi i jedanaesti tik ispred napajanja, uz jasno još dva 2,5-inčna na vertikalne ladice. I uz sve se te diskove može sasvim ugodno smjestiti i veliki 360-milimetarski radijator s pripadajući ventilatorima na usisu – impresivno. Tako je iz Define 7 kućišta moguće napraviti i file server, a svi diskovi će uvijek imati adekvatno hlađenje.