Fractal Design Define 7 recenzija

Datum objave 16.04.2020 - Krešimir Matanović

Define 7 - prvi dio

fractal_define_7_1

Define serija je najpopularnija Fractalova linija kućišta koja već dugi niz godina zadovoljava sve potrebe zahtjevnijih kupaca. Ove godine je svjetlo dana ugledala nova Define 7 serija koja ima devet različitih kombinacija boja i bočnih stranica, te sestrinsku Define 7 XL seriju u tri izvedbe. Nama je na test stigla Clear Tempered Glass izvedba u crno-bijeloj kombinaciji boja. Crno je izvana, a bijelo iznutra. Define zadržava neke od prepoznatljivih karakteristika serije kao što su monolitan dizajn i prednja vrata, a donosi neke potpuno nove karakteristike i mogućnosti.

fractal_define_7_2

Kućište dolazi u velikoj i debeloj kartonskoj kutiji, koja je pojačana zbog velike mase kućišta, a uz to ima i vrlo zanimljiv uzorak s cijele unutarnje strane. S vanjske se strane kutije nalaze bitne informacije i grafike proizvoda, a unutar kutije je kućište zaštićeno najlonom i debelim stiroporom. Dodatno nalazimo još jednu manju kutiju u kojoj se nalaze zamjenski paneli, ladice za diskove i ostalo.

fractal_define_7_3

Kao nasljednik vrlo uspješne Define R6 serije, sedmica je morala biti inovativnija, bolja i zanimljivija od prethodnika. Je li Fractal u tome uspio provjerit ćemo na tri stranice ove recenzije. Za početak, onaj poznati monolitni dizajn je i dalje tu, i samo će pravi znalci moći od prve ocijeniti je li riječ o šestici ili sedmici. Sprijeda su na sedmici vrata, baš kao i na šestici, a ono što će oštro oko odmah primijetiti je da gornji panel više nije blago nakošen, te da su nožice četvrtaste, a ne valjkaste i da su potpuno crne.

fractal_define_7_4

Define 7 dolazi u devet izvedbi, tj. kombinacija boja i bočnih stranica, a nama je na test pristiglo u verziji Tempered Glass Clear Tint, s bijelom unutrašnjošću i crnom vanjštinom. Kaljeno je staklo potpuno prozirno s minimalnim rubovima lijevo i desno, da bi pogled u unutrašnjost bio čim bolji. Ostale verzije kućišta uključuju Dark Tinted i Light Tinted bočne stranice s crnom unutrašnjosti, te u sivim ili crnim izvedbama. Sa suprotne strane nalazimo punu metalnu stranicu.

fractal_define_7_5

Fractal se i dalje drži dizajna s vratima koja omogućavaju tiši rad, a po potrebi veću propusnost zraka. Time osiguravaju svestranost, i proširuju moguću bazu korisnika. Kao i ranije, prednja je stranica plastična, a s unutarnje strane ima materijal za upijanje zvuka. Kućište je dimenzija 547 x 240 x 475 milimetara, čime je malo naraslo u odnosu na R6, a i masa je veća s 13,45 kilograma. Riječ je kao što vidimo o velikom mid-tower kućištu, koje je iznimno masivno zbog debelog lima korištenog u izradi, te mnoštva elemenata koji podižu masu. Kvaliteta materijala i izrade je na najvišem nivou, baš kao i do sada.

fractal_define_7_6 fractal_define_7_7

Vrata se otvaraju s lijeva na desno u tvorničkoj konfiguraciji, a obješena su na dva čvrsta i vrlo robusna mehanizma. Kao i kod R6, vrata i mehanizme je moguće okrenuti na drugu stranu, sve u ovisnosti o željama korisnika. Prednja je stranica inače kombinacija aluminija, plastike i materijala za upijanje zvuka. Na prednjoj se aluminijskoj stranici na dnu nalazi utisnut Fractalov logo koji je jedva vidljiv u crnoj boji, no tu je kao podsjetnik o kojem se proizvođaču radi.

fractal_define_7_8

Gornji (ili prednji) panel je na istom mjestu kao i kod R6 i vrlo je sličnog rasporeda. Sada više nije nakošen, nego je dio jedinstvene gornje stranice, lijepo uklopljen u metalnu gornju stranicu koju je moguće skinuti pri čemu se otkriva izgled plastičnog kućišta tog panela. S lijeva na desno na panelu se nalaze utičnice za audio jackove (slušalice i mikrofon), zatim reset tipka i USB Type C utor koji je novost kod sedmice. U sredini je velika Power tipka okružena bijelim LED svjetlom, koje se proteže i prema dolje, pa se kroz prorez na vratima vidi da li računalo radi. Desno od Power tipke, grupirani na svojoj strani, nalaze se četiri USB Type A utora - dva 3.0 i dva 2.0.

fractal_define_7_9 fractal_define_7_10

Define 7 je kao što smo rekli poprilično jednoličnog dizajna, crni monolit s prozirnom bočnom stranicom, no svejedno ga je dobro promotriti sa svih strana. S obzirom na dvostruku funkciju, s vratima zatvorenim zrak u kućište ulazi preko bočnih rebara prednje plastične stranice. Jasno, tako ne može baš previše zraka ući pa će u slučaju ugradnje moćnih komponenata vrata ipak morati biti otvorena kod intenzivnijih zadataka. Na sličan način i autor ovih redaka koristi svoj Define XL R2. Kada je riječ o običnom uredskom poslu vrata su zatvorena, no čim je potrebno bolje hlađenje kod igre ili kakvog intenzivnog posla, vrata se otvaraju.

fractal_define_7_11 fractal_define_7_12

A jednom kada se vrata otvore na sedmici, vidljiva su dva plastična filtra. Donji, veći, pokriva dva tvornički postavljena usisna ventilatora i mjesto za treći ispod njih, a gornji, manji, pokriva dio gornjeg ventilatora, tj. prostor za eventualni optički ili sličan 5,25-inčni uređaj kada se ventilator skloni ili pomakne prema dolje. Ovaj prostor prima i velike 360-milimetarske radijatore vodenih hlađenja. Na suprotnoj strani kućišta je uobičajeni raspored proreza i mrežica. Na dnu se nalazi okvir za napajanje kojeg je najprije potrebno skinuti i montirati na PSU, a iznad njega je sedam vodoravnih i dva vertikalna mjesta za dodatne kartice. Sva su mjesta pokrivena limovima koje drže thumb vijci. Iznad njih je rešetka iza koje se nalazi ispušni 140-milimetarski ventilator, te prorez za stražnje I/O konektore matične ploče.

fractal_define_7_13 fractal_define_7_14

Obje bočne stranice imaju zanimljiv mehanizam koji ih drži, a otvaramo ih pritiskanjem palca o plastiku koja je oblikovana baš za to. Mehanizam koji drži stranice je robustan, a funkcionira tako da kuglice koje se nalaze na stanicama ulaze u "kliješta" koja ih drže čvrsto zatvorenima. Za otvaranje je potrebno samo malo jače gurnuti spomenuti plastični element. Na dnu se stranice nalazi metalna traka s perima koja ulaze u šasiju kućišta. Staklo je naravno kaljeno, i u ovom slučaju potpuno prozirno.

fractal_define_7_15

Kod Define R6 su nožice bile obložene sjajnom plastikom, te su bile okrugle, a kod ovog kućišta su crne i malo neobičnijeg oblika. Na dnu se nalaze debele gumene podloške koje sprječavaju klizanje kućišta po površini. Cijela je donja stranica mrežasta, a na njoj se s vanjske strane nalazi plastični perivi filtar kojeg vadimo sprijeda, ali tek kada otvorimo prednju stranicu - u suprotnom je skriven.

Define 7 - drugi dio

fractal_define_7_16

Unutrašnjost je baš kao kod šestice podijeljena u dva dijela, te vrlo prostrana. Ovo kućište prima i najveće E-ATX matične ploče širine do 285 milimetara, koje će ipak pokriti dva velika gumirana proreza za provlačenje kabela. Kada u njega ugradite običnu ATX ploču, doima se malenom kao da je u kakvom big toweru, ali te dimenzije su idealne jer ne pokrivaju proreze. S obzirom na to da je prednji dio kućišta modularan kao što će te kasnije vidjeti, maksimalna dužina grafičke može varirati od 315 milimetara u zatvorenom, pa do čak 491 milimetara u ovakvom otvorenom layoutu. Isto tako, s obzirom na veliku širinu kućišta, moguće je ugraditi CPU hladnjak visine do 185 milimetara. Kao što smo ranije spomenuli, prednji radijator može biti maksimalno 360 milimetara dug (alternativa je 280), a ako tako konfiguriramo kućište gornji radijator može biti dužine 360 ili čak 420 milimetara. Na dno je moguće ugraditi 240 ili 280-milimetarske radijatore, kao i rezervoare custom loop vodenih hlađenja. I za kraj, još je jedan, ali samo 120-milimetarski radijator moguće ugraditi na ispuh.

fractal_define_7_18 fractal_define_7_19

Unutrašnji lim bijele boje podiže kontrast sedmici, a proširuje i mogućnosti ugradnje bilo bijelih bilo crnih komponenata. Zapravo nam se čini da bi najzanimljivija kombinacija bila npr. crna ploča, crni hladnjak i bijela grafička kartica... No, bilo kako bilo, oko matične ploče je dovoljno proreza za provlačenje kabela i njihovo uredno aranžiranje i malo tko će se moći buniti na neke nedostatke. Bočni i gornji prorezi su gumirani, a gume čvrsto sjede na svom mjestu. Fractal uz Define 7 isporučuje tri svoja Dynamic X2 GP-14 ventilatora. Dva su postavljena na usis i jedan na ispuh pa će već u tvorničkoj konfiguraciji protok zraka biti visok - barem kada su vrata otvorena. X2 ventilatori imaju 3-pinske konektore, LLS ovjes (long life sleeve), maksimalno se vrte na 1.000 okretaja u minuti pri čemu proizvode protok zraka od 68,4 CFM-a i statički pritisak od 0,71 mm H2O. U radu nisu pretjerano bučni, a mjerenja smo vršili na nekoliko načina i toga ćemo se dotaknuti kod analize temperatura. Osim ova tri ventilatora, kućište ih prima još šest (ukupno devet od 140 milimetara) - dva na dno, tri na vrh i još jedan na prednju stranu.

fractal_define_7_20 fractal_define_7_21

Desna bočna stranica (gledano sprijeda) je baš kao i prednja vrata, s unutarnje strane obložena materijalom za upijanje buke, a mehanizam pričvršćivanja uz šasiju je identičan kao i kod staklene stranice. Po njenom otvaranju na dnu vidimo plastični pokrov preko cijelog donjeg dijela koji služi za skrivanje kabela, napajanja i donjeg kaveza za diskove. Jednostavno ga je skinuti i ponovno montirati, a vrlo efikasno skriva sve kabele, te dodatno usmjerava struju zraka kroz donji dio kućišta. Kabeli prednjeg panela su dovoljno dugi da dosegnu sve konektore na matičnim pločama.

fractal_define_7_22 fractal_define_7_23

Stražnja je strana jedna od najbolje posloženih i organiziranih koje smo vidjeli na jednom kućištu. Za početak, prostora ima čak 30 milimetara, a po srednjoj vertikali su smještena tri plastična organizatora, svaki s po tri kanala i svaki s velcro trakom za pričvršćivanje kabela. Lijevo od toga su dva gumirana proreza, a do njih je jedan vertikalni nosač za diskove (2,5 ili 3,5-inčne). Na desnoj se strani nalaze još dva vertikalna nosača za 2,5-inčne diskove, a uz sami stražnji rub se nalaze još dvije velcro (čičak) trake za organizaciju kabela. Na vrhu se kućišta nalazi i Nexus+ 2 hub za tri 4-pinska i šest 3-pinskih ventilatora koji se napaja iz jednog SATA Power konektora, a na ploču spaja uz pomoć 3-pinskog kabela za PWM kontrolu (maks. 30W).

fractal_define_7_24 fractal_define_7_25

Skidanjem prednje stranice dolazimo do pristupa prednjoj vertikali na koju montiramo ventilatore i radijatore, a kao što vidimo ukupno stanu tri ventilatora promjera 140-milimetara. Gornju stranicu drže isti mehanizmi kao i bočne, a njenim skidanjem uočavano kako je i ona s unutarnje strane obložena materijalom za upijanje zvuka. Tako je ovo kućište idealno za dvostruku ulogu, s jedne strane tihi ili utišani "build", a s druge povećane propusnosti s otvaranjem prednjih vrata.

fractal_define_7_29

U donji se dio kućišta smješta napajanje i to dužine do 250 milimetara čak i kada je kavez za diskove ugrađen. Kavez je s donje strane pričvršćen s četiri vijka i moguće ga je premještati, ali i u potpunosti izvaditi, u ovisnosti koju kombinaciju diskova koristimo. Kavez je namijenjen za dva diska, a ladice su metalne kao i one dodatne koje dolaze u paketu, pa ih je uz kućište ukupno šest. Cijela je donja strana mrežasta i omogućava usis veće količine zraka bilo putem dodatnih ventilatora ili smještajem radijatora na dno koji može biti ili 240 ili 280-milimetarski.

fractal_define_7_28

Na gornjoj se strani nalazi veliki plastični filtar koji svoju svrhu ima u slučaju instalacije mrežaste gornje stranice, a ispod njega su nosači na koje stanu tri 140-milimetarska ventilatora ili do 420 milimetara dugi radijator. Ako gradite custom loop vodeno hlađenje, Fractal je mislio i na vas pa su napravili rupu za nadolijevanje tekućine u sistem promjera 25,4 milimetra odnosno jedan inč. Ovakva pažnja na detalje je ono po čemu je Fractal poseban.

fractal_define_7_26 fractal_define_7_27

fractal_define_7_32

U zasebnoj kutiji nalazimo vrlo detaljne korisničke upute koje na slikovit način opisuju sve funkcije kućišta i korisnika vode korak po korak u gradnji računala. Osim zamjenske mrežaste gornje stranice, tu još nalazimo četiri dodatne ladice za 3,5 ili 2,5-inčne diskove te kutiju u kojoj se nalazi sve potrebno za instalaciju komponenata i gradnju računala. Uz vijke, odstojnike, plastične vezice i gumene podloške za diskove, tu nalazimo još i krpicu za čišćenje stakla.

fractal_define_7_31 fractal_define_7_30

Ako se prisjetimo, Define R6 kućište je imalo veliki kavez za diskove kojem se pristupalo sa stražnje strane, a koji je omogućavao prihvat do šest 2,5 ili 3,5-inčnih diskova. Define 7 u tvorničkoj konfiguraciji nije takvo, ali je modularno i korisnik mu sam može promijeniti layout po uzoru na R6. Za to je najprije potrebno skinuti dva plastična poklopca na dnu, pa onda i metalnu stranicu koju je moguće premjestiti na lijevu stranu kućišta. Kada smo to napravili, na dno je moguće još ugraditi i kavez za dva diska, te u cjelokupan taj prostor ugraditi čak deset diskova - šest ladica će te dobiti uz kućište, a četiri je potrebno kupiti dodatno. I to nije sve, moguće je ugraditi i jedanaesti tik ispred napajanja, uz jasno još dva 2,5-inčna na vertikalne ladice. I uz sve se te diskove može sasvim ugodno smjestiti i veliki 360-milimetarski radijator s pripadajući ventilatorima na usisu - impresivno. Tako je iz Define 7 kućišta moguće napraviti i file server, a svi diskovi će uvijek imati adekvatno hlađenje.

Define 7 - treći dio

fractal_define_7_33

Mi nismo gradili file server nego gamerski stroj, pa smo kućište vratili u osnovnu konfiguraciju. Gamerski stroj podrazumijeva moćnu konfiguraciju, a ona se sastojala od ASRockove X570 Phantom Gaming X matične ploče, Ryzen 9 3900X procesora, G.Skillovog Trident Z Royal 3.600 MHz 16 GB kita, Noctuinog D15 hladnjaka i Gigabyteove Radeon RX 5700 XT grafičke kartice. Za napajanje smo koristili nedavno testirano Fractalovo ION+ 860P. Ovakva će konfiguracija dobro testirati termalna svojstva kućišta u svim njegovim izvedbama.

fractal_define_7_34

Slaganje sistema je iznimno lako. Odstojnici za ploču su predinstalirani tvornički i jednostavno se centrira na pravilan položaj. Problem koji smo ponovno imali s grafičkom karticom koja je morala na dno zbog nespretno smještenog USB 3.2 internog utora, no ona jei u tom položaju  dobivala dovoljno zraka i nije se pregrijavala. Sve smo kabele lako sveli na minimum u ovom prostoru, kako bi zračna struja bila maksimalna. U Define 7 bez problema stane i drugi ventilator na D15 hladnjak no nismo ga u ovom slučaju koristili radi boljeg izgleda, a i odmah iza hladnjaka je još jedan ispušni ventilator.

fractal_define_7_35

Stražnja se strana može do te mjere uredno složiti, a donji kabeli u potpunosti sakriti, da i s ove strane može biti prozirna stranica jer sve izgleda odlično - pogotovo u ovako visokom kontrastu. Mi smo u ovom slučaju koristili dva SSD-a, a za sve one koji koriste i mehaničke diskove, u ovu je konfiguraciju moguće dodati još tri takva - jedan vertikalno, i dva horizontalno u donji kavez koji je pokriven plastikom. Ako vam ni to nije dovoljno, na gornju je stranu moguće instalirati još dva diska ako ju ne koristimo za ventilatore, pa čak i još jedan na unutarnju stranu na plastični pokrov ispred usisa. Tako je i gamerski stroj moguće opremiti impresivnom količinom diskovnog prostora. Jako nam se svidjela pozicija huba za ventilatore jer je sve kabele moguće uredno složiti na tu gornju stranu, a jedino će ono na samom dnu (ako ih imate) možda biti prekratkih kabela - no uvijek ih možete spojiti na ploču.

fractal_define_7_36

Termalne performanse kućišta smo odlučili testirati u četiri različita scenarija jer njegova izvedba do zahtijeva. Prvi slučaj je bio u tvorničkoj konfiguraciji sa zatvorenim vratima pri čemu smo procesor opteretili CPU-Z-ovim stress testom, a paralelno pokrenuli i 3DMarkov Time Spy test u loop. Temperature smo pratili uz pomoć HWInfo aplikacije. Drugi test je bio u istoj konfiguraciji samo s otvorenim prednjim vratima. Za treći smo test zamijenili gornju punu stranicu s mrežastom, a za četvrti u toj kombinaciji ponovno otvorili vrata.

fractal_define_7_38 fractal_define_7_39 fractal_define_7_40

fractal_define_7_41 fractal_define_7_42 fractal_define_7_43

(gornja tri screenshota su sa zatvorenim, a donja tri s otvorenim vratima)

Prva dva slučaja, tj. testa pokazuju da je maksimalnu temperaturu procesora moguće skinuti za oko 3°C otvaranjem vrata kućišta, a uz to će i prosječni taktovi biti malo viši. Kako nam pokazuje zapis kojeg stvara HWInfo (log), temperature se ustabile nakon pola sata testiranja pa razlika u vremenima opterećenja nije presudna kod konačnog rezultata. Temperature nisu kritične ni u jednom slučaju, no ako radite intenzivniji posao s procesorom preporučljivo je ipak otvoriti vrata. Zanimljivo je promotriti razliku u temperaturu grafičkog procesora, memorije i VRM-a grafičke kartice koja je malo viša u slučaju otvorene stranice. Općenito, pozicija na kojoj je grafička kartica smještena nije sjajna i bilo bi puno bolje da je na višoj poziciji. Ipak, ako sve ove rezultate usporedimo s potpuno otvorenim kućištem kao što je nedavno testirani TD500 Mesh gdje je procesor bio čak i overclockiran vidimo kolike su prednosti potpuno otvorenog sustava. Mjerili smo i buku sustava s udaljenosti od oko 40 centimetara. Sa zatvorenom stranicom je buka iznosila 38,7 dB, a s otvorenom 39,9 dB (mjereno uređajem Meterk MK09). Ovo ponovno možemo usporediti s TD500 Mesh kod kojeg je buka iznosila 44 dB pa je jasno koliko je Define 7 tiše i pogodnije za slaganje računala gdje je bitna i niska razina buke.

fractal_define_7_37

Za druga dva smo testa samo zamijenili gornju stranicu i tako omogućili ulaz još malo otvoreniji sustav. Naravno, efekt bi bio bolji da smo još ugradili i pokoji dodatni ventilator, no zanimale su nas termalne performanse tvorničkog setupa. Buka se malo povećala u odnosu na zatvorenu gornju stranicu no i dalje je to iznosilo ugodnih 40.2 dB sa zatvorenom, i 41,1 dB s otvorenom prednjom stranicom.

fractal_define_7_47 fractal_define_7_48 fractal_define_7_49

fractal_define_7_44 fractal_define_7_45 fractal_define_7_46

(gornja tri screenshota su sa zatvorenim, a donja tri s otvorenim vratima)

Primjećujemo da su u oba slučaja temperature niže nego kod potpuno zatvorene gornje stranice, s tim da ponovno otvaranjem vrata dobivamo pad temperatura. Zaključak je jasan, ako želimo tihi sistem poželjno je sve ostaviti zatvoreno i vrata otvarati jedino u slučaju dugotrajnog opterećenja. Ako nam je bitno da sve komponente rade na nešto nižim temperaturama tada je potrebno staviti otvorenu gornju stranicu i po potrebi na nju montirati dodatne ventilatore. No, tada ćemo svakako povećati i emisiju buke.

fractal_define_7_50

Define 7 je impresivna nadogradnja na već ionako odlično R6 kućište. Donosi isti poznati dizajn koji nije doživio znatnije promjene, visoku kvalitetu materijala, odličnu završnu obradu, modularnost unutrašnjosti, mnoštvo prostora i inovativnih ideja za smještanje hardvera te vrlo dobru supresiju buke. Znamo da svako kućište koje je orijentirano prema stišavanju buke ne može biti najsjajnije kod termalnih performansi, no kod Define serije zato i postoje vrata koja se u slučaju visokog opterećenja otvore za više propusnosti zraka. Istina, dizajn prednjeg filtra za prašinu bi mogao biti još otvoreniji pa bi i rezultati mogli biti bolji, no ni ovako to nije loše. Prava snaga Define 7 leži u njegovoj prilagodljivosti, tj. modularnosti te mogućnostima za ugradnju različitog hardvera. Kućište je moguće pretvarati iz potpuno zatvorenog u djelomično otvoreno putem zamjene gornje stranice, zatim iz file servera u kojeg stane mnoštvo diskova u kućište za gaming stroj s mnoštvom ventilatora, pa do showcasea za kakav open loop sistem vodenog hlađenja i grafike koja može biti postavljena u dva vertikalna proreza. Prima i najveće radijatore, a prostora ima za njih nekoliko istovremeno kao i za veliki rezervoar rashladne tekućine. Fractal je za open loop sisteme napravio i poseban fillport na vrhu kućišta. Uz sve to, iznimno je prostrano i primit će i najveće komponente. S cijenom od 1.400 do 1.500 kuna (u ovisnosti o verziji), nije pristupačno svima, no zbog svega napisanog i onoga što nudi vrijedi svake lipe. Istina, korisnik je u toj cijeni prisiljen platiti dvije gornje stranice i metalne ladice koje možda neće koristiti, no vrijednost kod prodaje rabljenog bi stoga mogla biti veća jer je i veći broj potencijalnih kupaca zbog višestrukih namjena kućišta. Define 7 se kao što smo napomenuli na početku proizvodi u devet različitih varijanti, od potpuno crnih sa zatamnjenim staklom, preko ovakve crno bijele kombinacije, pa do potpuno bijele - za svakoga ponešto. Riječ je o jednom od najboljih kućišta za 2020. godinu i ne možemo ništa drugo osim dati mu visoku ocjenu i nagradu "izbor urednika".