Noctua NH-L12 – stvoren za HTPC

Datum objave 13.06.2012 - Krešimir Matanović

Opis

L12 dolazi u standardno za Noctuu dizajniranoj kutiji na kojoj se kao i uvijek nalaze sve važne informacije o proizvodu. Unutar kutije, nalaze se kartonske pregrade koje štite hladnjak, ventilatore i ostali sadržaj od fizičkog oštećenja. Noctua je tu kao i uvijek odradila dobar posao, a to je nužno i kako bi zadržali svoj status premium proizvođača.

Bundle je kao i uvijek potpun, tj. tu je sve što će vam trebati za montažu na odgovarajuće sockete, a L12 je opremljen SecuFirm 2 mehanizmom ali i setom za montažu na miniITX ploče. To znači kako su sa AMD strane podržani AM2, AM2+, AM3, AM3+ i FM1, a s Intelove strane LGA2011, LGA1366, LGA1156, LGA1155 i LGA775. Za većinu socketa će vam trebati priloženi backplate, dok su za LGA2011 pripremljeni posebni vijci s dvije vrste navoja. Za lakšu montažu tu je i odvijač, a prati ga standardna NT-H1 pasta, Noctuina naljepnica za kućište, dodatni gumeni čepići i vijci ukoliko poželite jedan od ventilatora koristiti u druge svrhe, te dva Low-Noise (L.N.A.) adaptera, jedan Y adapter i jedan produžni konektor.

Sam je hladnjak duhovni nasljednik C12P, C12P SE14 i C14 top-flow hladnjaka, a dizajnom je ipak najsličniji modernijem C14 modelu. To znači kako je bakrena baza kroz koju prolaze četiri toplovodne cijevi (u slučaju C14 ih ima šest), u L obliku (po Noctui), ili nama logičnijem C obliku povezana sa gornjim dijelom koji je načinjen od precizno i kvalitetno izrađenih aluminijskih limova. Hladnjak je kompletno poniklan, što je odlika svih Noctuinih modela u zadnjih nekoliko godina, a svi su spojevi zalemljeni za bolji transfer topline. Na vrh se hladnjaka montira 120 mm F12 Focused Flow ventilator, kojeg smo nedavno testirali, a za tijelo je pričvršćen standardnim kopčama. Zbog specifičnog načina montaže ovoga hladnjaka, u gornjem dijelu tijela su ostavljeni prorezi kroz koje je moguće provući odvijač. Operaciju pričvršćivanja ili pak skidanja moguće je izvesti i sa ventilatorima montiranim na hladnjak, no potreban je oprez kako se ne bi oštetile lopatice ventilatora.

S donje je strane jasno vidljiva poniklana i dovoljno precizno obrađena baza iznad koje se nalaze četiri toplovodne cijevi. Na rubovima se baze nalaze četiri rupe za montažu mehanizma za pričvršćivanje, čiji su vijci na oprugama tvornički montirani. S donje se strane aluminijskih listova nalaze i silikonske trakice za 92 mm ventilator koje služe za eliminaciju vibracija koje stvara ventilator. Na vrhu one naravno nisu potrebne, jer F12 ima gumene obrube. Potpuno složen hladnjak sa dva ventilatora teži ukupnih 680 grama, a bez ventilatora se to spušta na 415 grama. Maksimalne su dimenzije 93 x 128 x 150 (V x Š x D), a kada se ukloni F12 ventilator visina pada na samo 66 mm čime se omogućuje ugradnja u vrlo malena kućišta. Upravo to bi i trebala biti najveća prednost L12 hladnjaka, jer Noctua tvrdi kako će i tada učinkovito hladiti procesore nižeg TDP-a. Kada je riječ o Intelovim procesorima, Noctua preporučuje maksimalni TDP od 95W, ali i do 130W u dobro provjetrenim kućištima s jednim i oba ventilatora. S AMD strane strane su podržani 65W i 100W procesori i samo s jednim ventilatorom, a u slučaju dobro provjetrenog kućipta i do 125W, no tada su obavezna oba ventilatora.

Kvaliteta materijala i završne obrade je kod Noctue uvijek na najvišoj razini, pa je tako i kod L12 modela. Gdje god pogledate ovo je premium proizvod, koji će zadovoljiti i najprobirljivije. Oba priložena ventilatora (F12, B9), smo testirali ranije pa se na njih nećemo previše osvrtati, a spomenuti ćemo kako su oba kvalitetni proizvodi koji nude dobar omjer količine buke i protočnosti. Način montaže smo također ranije opisivali, a SecuFrim 2 je vrlo jednostavan mehanizam, koji zahtjeva instalaciju stražnje ploče, odgovarajućih vijaka, plastičnih podložaka te gornjih dvaju pločica na koje pričvršćujemo sam hladnjak. Orijentacija je moguća u svim smjerovima, tj. kako korisniku najbolje odgovara kod konfiguracije protoka zraka u njegovom kućištu. Kako L12 model ponašao pogledajte u testovima.

Test sistem i način testiranja

Test sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme

MSI Z77A-GD65

Procesor(i)

Intel i7-3770K

Memorija

G.Skill RipjawsX F3-17000CL9-4GBXMD

Grafičke kartice

Gigabyte GeForce GTX580 SOC

Driveri: Forceware 301.42;

Zvučna kartica

On Board

Hard disk(ovi)

Hitachi Deskstar 500GB SATA II

Napajanje Thermaltake ToughPower 1200W
DVD-RW HP GSA-H60L

Testni sistem :: Software
OS Windows 7 Ultimate 64-bit SP1
Chipset datoteke

Intel Chipset Driver

DirectX verzija 11
AIDA 64

v2.2

OCCT

v4.0

 

Način testiranja

Nocutuu L12 smo usporedili s njihovim trenutno najmoćnijim modelom - D14. I premda to s jedne strane i nema previše smisla jer je D14 masivna zvijer sa znatno više mase i znatno jačim ventilatorima, željeli smo pred L12 staviti zadatak koji će najbolje dokazati njegove mogućnosti. Ni s hardverske mu strane nije bilo lako, morao je hladiti moćni 3770K procesor na normalnoj frekvenciji te na overclockiranoj od 4.5GHz pri 1.1V. Za opterećenje smo koristili OCCT, a temperature smo mjerili u dva slučaja - Load (nakon sat vremena opterećenja) i Idle (pola sata nakon prestanka opterećenja). Problema s montažom na različite matične ploče nije bilo, jer je tijelo hladnjaka u pravilu više od VRM hladnjaka, a 92 mm ventilator je dovoljno uzak da ne smeta. Kako se omaleni L12 snašao u ovim uvjetima i kakve su mu bile performanse pogledajte u tablicama.

Rezultati testiranja

Temperature i7-3770K @ Stock

Idle ( °C)
Noctua D14
29
  
Noctua L14 @ PWM
31
  
Noctua L14 @ L.N.A.
32
  
Noctua L14 @ 92mm
35
  
 
02040608
0
 
Load ( °C)
Noctua D14
64
  
Noctua L14 @ PWM
72
  
Noctua L14 @ L.N.A.
73
  
Noctua L14 @ 92mm
79
  
 
02040608
0
 

 

Na standardnim (stock) taktovima, hladnjak smo isprobali u tri načina rada a sva su tri uključivala automatski PWM kontrolu. Tako smo testirali jer ventilatori upravo i optimizirani za PWM način rada pa se nismo htjeli preko tro-pinskih konektora nametati maksimalne brzine ventilatora. U svakom slučaju, bez L.N.A. adaptera, L12 ima i najbolje performanse, no nije u potpunosti bešuman. Rad se ventilatora čuje jer ih PWM zavrti skoro do njihovih maksimalnih vrijednosti. Oni osjetljiviji uvijek mogu koristiti L.N.A. adapter koji utišava ventilatore, a pri tome kao što vidimo i nema velikog gubitka na performansama. Ukoliko pak imate vrlo maleno kućište i uklonite 120 mm ventilator performanse će znatnije opasti. Ipak, sumnjamo da će netko koristiti najmoćniji Ivy Bridge u kombinaciji sa tako malenim kućištem, pa problema ne bi smjelo biti.

Temperature i7-3770K @ 4.5GHz

Load ( °C)
Noctua D14
73
  
Noctua L14
82
  
 
030609
0
 
 

Iznenadilo nas je kada smo otkrili kako L12 (u punoj konfiguraciji) može držati pod kontrolom trenutno najmoćniji Ivy Bridge i na zadovoljavajućih 4.5GHz. Istina da je temperatura velika, ali je isto tako istina da se L12 nikada ni neće naći u ovakvoj situaciji u svakodnevnom radu. Ipak, lijepo je znati da on to može.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

NH-L12 je još jedan u nizu kvalitetnih Noctuinih hladnjaka, koji unatoč svojim malim dimenzijama i malenom toplinskom kapacitetu pod kontrolom može držati i moćnije procesore. Naš je 3770K tako držao i na 4.5GHz što je za svaku pohvalu. Ipak, najbolje će se snaći u kakvom HTPC-u gdje će hladiti procesor nižeg TDP-a. Uz to, i broj će okretaja ventilatora biti na nižoj razini pa će i buka biti manje izražena. Sa overclockiranim 3770K pod punim opterećenjem ventilatori se vrte na maksimalnim okretajima i pri tome stvaraju određenu količinu buke, no u normalnom radu ih se gotovo i ne čuje. U svemu ostalom, po kvaliteti izrade i količini opreme ovo je punokrvni Noctuin hladnjak i sve ranije napisano vrijedi i kod L12. Takva je i cijena. Na domaćem tržištu još nije dobavljiv, a na njemačkom se L12 prodaje za oko 50 do 55 €, što je očito cijena koju plaćamo za kvalitetu.

 

Conclusion

NH-L12 is another fine example of Noctua`s quality craftsmanship. Despite its small size and lower heat capacity, L12 can even keep under control even more powerful processors. It also held our 3770K at 4.5GHz, which is commendable. However, it will best suit to a HTPC where it will effectively cool the processors with low TDP. Then, fans won`t run at their highest RPM, and L12 will be very quiet. With 3770K overclocked and under full load the fans were running at maximum revs and thereby generated a certain amount of noise, but in normal operation they can be hardly heard. In all other aspects, the quality and quantity of equipment, this is a fully fledged Noctua fan. Such is the price. While it is still not procurable in Croatia, it costs around 50 to 55 € in Germany which is apparently the price you have to pay for quality.