Noctua NH-U12S chromax.black & NH-L9i chromax.black recenzija

Datum objave 01.02.2020 - Krešimir Matanović

NH-U12S chromax.black

noctua_nh_u12s_1 noctua_nh_u12s_2

Noctua je originalni NH-U12S predstavila još davne 2013. godine, kada se pojavila potreba za hladnjacima koji će imati veću kompatibilnost s različitim memorijskim modulima. Hladnjak krasi uska izvedba tornja na koju je moguće montirati dva 120-milimetarska ventilatora, a bez da smetaju memorijskim modulima s bilo koje strane. Nakon njega, 2017. na tržište stiže još jedna izvedenica - NH-U12S SE-AM4 namijenjena AMD-ovom tada novom AM4 socketu. SE-AM4 je ukinut kada je 2019. U12S dobio univerzalnu podršku za AM4. Noctua kao i uvijek kombinira izvrsnu kvalitetu izrade s odličnim materijalima i završnom obradom, te kvalitetnim ventilatorima, pa je takav slučaj i kod ovoga hladnjaka. Sada donose i chromax.black izvedbu za sve one kojima su originalne boje ružne. Istina, u posljednje vrijeme su crne i tamno sive boje matičnih ploča iznimno popularne pa će se ovakav crni hladnjak bolje uklopiti na njih nego sivi. Za šarenilo su ionako zadužene RGB LED-ice, čije ludilo još (na sreću) nije zahvatilo i ovog Austrijskog proizvođača.

noctua_nh_u12s_3 noctua_nh_u12s_4

NH-U12S chromax.black dolazi u crnoj kutiji, unutar koje se nalazi SecuFirm 2 mehanizam koji je kompatibilan s mnoštvom socketa, tj. ležišta za procesore. S AMD strane su to AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+ i AM4, a s Intelove LGA2066, LGA2011-0 & LGA2011-3 (Square ILM), LGA1156, LGA1155, LGA1151 i LGA1150. SecuFirm 2 je jedan od najboljih mehanizama na tržištu jer je čvrst, a nije kompliciran za ugradnju. Uz sve ono što je potrebno za montažu na navedene sockete dolaze i slikovne upute, termalna pasta NT-H1, low-noise adapter, set nosača za drugi, opcionalni, ventilator, dodatni set crnih silikonskih podloški za opcionalni ventilator te naljepnica. Svi su nosači, vijci i odstojnici za ovu verziju crni, pa je dojam chromax.black izvedbe potpun. Kao i do sada jamstvo na sve skupa je 6-godišnje.

noctua_nh_u12s_5 noctua_nh_u12s_6

Kao što smo rekli, U12S je tower hladnjak visoke kompatibilnosti, kako  s memorijskim modulima tako i s grafičkim karticama. U ovoj chromax.black izvedbi dolazi samo s jednim ventilatorom u pakiranju i to je NF-F12 PWM chromax.black. Ako želite push pull hlađenje, morat će te dakle kupiti još jedan takav ventilator. Hladnjak je dimenzija 158 x 125 x 45 milimetara i mase 580 grama bez ventilatora. Debljina se s ventilatorom penje s 45 na 71 milimetar, a masa na 755 grama. Pet se toplovodnih cijevi uzdiže iz baze i pravilno raspoređuje po tijelu hladnjaka tj., tankim aluminijskim limovima koji su povezani svijanjem, ali su zato toplovodne cijevi lemljene na svaki od limova pa je prijenos topline odličan. Baza je bakrena, kao i toplovodne cijevi, a sve je ostalo aluminijsko. Kao i ranije, kompletna je površina niklana, a u chromax.black izvedbi je sve još premazano u crno.

noctua_nh_u12s_7 noctua_nh_u12s_8

Baza, odnosno kontaktna površina s IHS-om procesora je poniklana, gotovo pa mirror finish s tek malim vidljivim brazdama koje će popuniti termalna pasta. Mehanizam za pričvršćivanje koji se nalazi na aluminijskom gornjem bloku baze je čvrst i s vijcima na kojima se nalaze opruge kako bi se moglo dozirati pritezanje. NF-F12 PWM chromax.black ventilator je dobro poznat od ranije, a riječ je o jednom od najboljih 120-milimetarskih ventilatora za ovu primjenu. Maksimalni broj okretaja mu je 1.500 u jednoj minuti, što se uz pomoć low-noise adaptera spušta na 1.200. Brzina je promjenjiva i kontrolirana PWM-om, s minimumom na 300 okretaja u minuti. Maksimalni protok zraka je 93,4 metra kubna u satu. proizvođač navodi maksimalnu buku od 22,4 dB(A), a mi smo izmjerili zadovoljavajuće tihih 37 dB(A), na stolu s pola metra udaljenosti pri maksimalnim okretajima.

noctua_nh_u12s_9 noctua_nh_u12s_10

Na prvoj je fotografiji usporedba s NH-U12A hladnjakom koji ima šire tijelo, za 13 milimetara i time jasno veću disipacijsku površinu. U12S je napravljen za povećanu kompatibilnost s memorijskim modulima, ali i sve većim hladnjacima koji se nalaze na napojnoj jedinici ploče. SecuFirm 2 mehanizam za LGA115x ležišta je potpuno crn i odlično se uklapa na moderne ploče. Njegova je instalacija vrlo jednostavna - na donji se nosač postavljaju plastični odstojnici na koje pak dolaze metalne grede u orijentaciji u kojoj želimo montirati hladnjak (sva četiri smjera), koje onda pričvršćujemo thumb vijcima s križnom glavom.

noctua_nh_u12s_11 noctua_nh_u12s_12

Na taj nosač vrlo jednostavno montiramo tijelo hladnjaka uz pomoć dva vijka, i postavljamo ventilator. U12S chrlomax.black je znatno elegantniji od svog sivog brata i odlično se uklapa u cjelinu s različitim matičnim pločama. U ovom slučaju je to bila ASRockova Z370 Phantom Gaming 9, na kojoj se nalazio Intelov i7 8700K procesor.

NH-L9i chromax.black

noctua_nh_l9i_1 noctua_nh_l9i_2

Originalni je hladnjak NH-L9i predstavljen još 2013. godine, a bio je odgovor na popularizaciju SFF i HTPC kućišta. Takva je primjena zahtijevala malen i kompaktan, a opet dovoljno moćan i ne pretjerano bučan hladnjak. Do sada su se takva kućišta i računala dodatno popularizirala pa je Noctua odlučila napraviti ovu Chromax.black verziju. U osnovi se ništa nije mijenjalo, samo je sve premazano crnom bojom.

noctua_nh_l9i_3 noctua_nh_l9i_4

Otvaranje crne kutije hladnjaka i pogled na njen sadržaj je pravi doživljaj, jer je sve uredno složeno i prezentirano kupcu. Osjećaj da ste kupili nešto iz premium segmenta proizvoda ne prolazi ni kada krenete sve raspakiravati. Sve što dotaknete je masivno i kvalitetno, a to uključuje i Noctua naljepnicu za kućište koja je lijepa masivna. Instalacija ovoga hladnjaka je jednostavna pa nije potreban komplicirani mehanizam, nego samo četiri vijka s plastičnim podloškama. Tu je još i tuba NT-H1 termalne paste, dodatni set vijaka za ventilator i low-noise adapter.

noctua_nh_l9i_5

Najveća je prednost ovoga hladnjaka visina od samo 37 milimetara i to s ugrađenim ventilatorom. To ga čini iznimno pogodnim za ugradnju u malena SFF kućišta i na malene matične ploče. Naravno, on ima svoja ograničenja po pitanju snage procesora, no u SFF ili HTPC ionako idu slabiji procesori koje će s lakoćom ohladiti. Hladnjak je dubok i širok 95 milimetara, a masa s ventilatorom mu je 380 grama. Sastavljen je od tankih aluminijskih limova, jedne toplovodne cijevi u slovo U i bakrene baze na dnu. Spojevi su lemljeni pa je prijenos topline bolji, a sve je na kraju poniklano pa presvučeno u crno za ovu all-black izvedbu.

noctua_nh_l9i_6

Na dnu se nalaze predinstalirani nosači za LGA115x sockete između kojih je niklana bakrena baza. Završna obrada baze je odlična, s tek jedva vidljivim brazdama. Ventilator koji dolazi uz ovaj hladnjak je NF-A9x14 HS-PWM chromax.black, dimenzija 92 x 92 x 14 milimetara, koji ima SSO2 ovjes i maksimalnu brzinu okretanja od 2.500 u minuti. S low-noise adapterom to pada na 1.800 okretaja. PWM kontroliran je i s minimalnim brojem okretaja od 600 u jednoj minuti. Ventilator nije bučan, i na maksimumu je lagano čujan uz izmjerenih 39,4 dB(A). Maksimalni protok zraka je 57,5 metara kubnih u minuti.

noctua_nh_l9i_7

Instalacija hladnjaka na ploču je jednostavna pri čemu ploča može biti ili izvan ili u kućištu. Kada je u kućištu fiksirana je pa je instalacija još lakša. Hladnjak se postavlja na procesor i s donje strane ploče ga se pričvršćuje s četiri priložena vijka - ne može lakše.

noctua_nh_l9i_8 noctua_nh_l9i_9

Izuzetno niski profil ovoga hladnjaka jamči kompatibilnost sa svim pločama i tipovima kućišta, a kao što s gornjih fotografija vidimo niži je i od memorijskih modula tipične visine. Onaj tko želi još malo više performansi može zamijeniti ovaj ventilator visine 14 milimetara s drugim debljine 25 milimetara.

Rezultati testa i zaključak

Rezultati testa

noctua_nh_u12s_13 noctua_nh_l9i_10

[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature (Tdie)" htitle="Load (°C, manje je boilje)"  labels="Noctua NH-D15,Noctua NH-U12A,Noctua NH-U12S chromax.black,Noctua NH-L9i Chromax.black" values="69,72,77,96" colors="blue,blue,orange,red" height="300" min="0"] Oba ova hladnjaka nisu namijenjena hlađenju moćnijih procesora kao što  je i7 8700K no ovaj će test biti dobar pokazatelj kakvi su pod maksimalnim opterećenjima. Testirali smo na referentnim vrijednostima procesora, tj. na 4.3 GHz u boostu na svim jezgrama. Podatak o temperaturi je maksimum na jednoj jezgri, pri čemu je kod U12S to bilo na 77°C, a kod L9i visokih 96°C što je jasno previše, no i dobar da ovaj maleni hladnjak može takav procesor uopće održati stabilnim. Prosječne su temperature iznosile 74,83°C za U12S i 91°C za L9i. U12S nije primjeren hladnjak za ovaj procesor jer ga ne može održavati stabilnim pri Core Enhanced ili pak overclockiranim taktovima, no pokazao je da ima odlične performanse i da će s lakoćom ohladiti čak i overclockirane i5 procesore. L9i je naravno namijenjen još slabijim procesorima za SFF i HTPC primjenu gdje će biti učinkovit i tih. Već kada smo isključili hyper threading na i7 8700K su temperature pale za 20-tak °C. Zaključak

noctua_nh_u12s_11

Noctua je svoje odlične i provjerene hladnjake napravila još privlačnijima širokim masama. NH-U12S je namijenjen procesorima srednjeg tržišnog razreda, vrlo je kvalitetan, odlične završne obrade i tihog ventilatora. Crni je premaz odličan, a osim hladnjaka takav je i SecuFirm 2 mehanizam. Performanse su mu solidne čak i s moćnim i7 8700K, no nije za njegov overclocking. Odlično će poslužiti za i5 ili i3 procesore, kao naravno i Ryzen 3 te 5 modele koje će bez problema hladiti i overclockirane. Cijena u Njemačkoj mu je oko 70 € što je u sferi skupljeg (oko 600 kn u Hrvatskoj), no ovdje je riječ o Noctui, a njihova se kvaliteta uvijek plaćala. Jedino bi za ovu cijenu voljeli vidjeti i drugi ventilator u pakiranju.

noctua_nh_l9i_9

Maleni NH-L9i je idealan za slabije procesore i SFF te HTPC primjenu. Kompaktan je, lagan, a opet dobrih performansi i tihog rada. Ako je izdržao pod moćnim i7 8700K, odličan će biti za sve slabije Intelove procesore, kao i Ryzene 3 ili 5, te naravno Athlone. Jedan od najkvalitetnijih i najboljih SFF hladnjaka uopće. Sada će u ovoj crnoj boji dobiti i novi krug obožavatelja. Cijena mu je u Njemačkoj oko 50 € što je ponovno skuplje (oko 400 kuna u Hrvatskoj), no prihvatljivo za jednu Noctuu. Jamstvo na oba hladnjaka je 6-godišnje.