raijintek_ophion_7l_9

Unutrašnjost kućišta je koncipirana vrlo jednostavno. Prostora ima za Mini ITX matičnu ploču s lijeve strane i za SFX napajanje s desne (gledano s boka). Mnogi će ovom kućištu zamjeriti činjenicu da podržava samo low profile single slot grafičke kartice jer ih to onemogućava u sklapanju iole moćnijeg igraćeg računala (Radeon RX550 ili GeForce GT 1030), no činjenica je da će većina korisnika ionako koncipirati računalo s integriranom grafikom. Kod modernih AMD, pa čak i Intel procesora integrirana je grafika solidnih performansi pa se može odigrati i koji manje zahtjevan naslov. U kućištu se nalaze tri ishodišta kabela. Jedan je iz tiskane pločice na dnu (Power i HDD LED i Power tipka), drugi je na vrhu s internim USB 3.0 Type A i USB 3.2 Type C konektorima koji, a treći je zapravo produžni za napajanje.

raijintek_ophion_7l_10

Iza lijeve se bočne stranice krije metalna ploča koja je nosač za matičnu ploču i napajanje s unutarnje strane, te dva 2,5-inčna diska s ove vanjske strane. Uz to prostora za provlačenje kabela je dovoljno, kao i tri proreza predviđena upravo za to.

raijintek_ophion_7l_11

Kako bi ugradili napajanje, potrebno je izvaditi njegov nosač koji je pričvršćen s tri vijka. S četiri priložena vijka na njega montiramo SFX napajanje i onda sve umećemo u kućište. Ne može biti jednostavnije. Mi smo za test koristili Seasonicovo Focus SGX 650 W napajanje koje je vrlo tiho u radu.

raijintek_ophion_7l_12

Prostora za matične ploče ima samo za Mini ITX, ne i za Mini DTX – za njih fali tih par milimetara koliko su više. Odstojnici su već unaprijed postavljeni pa je i montaža ploče jednostavna, premda je ugradnja ipak malo “na knap” i treba biti oprezan. Prostora za CPU hladnjak je 70 milimetara. Za izradu testnog računala smo koristili Asusovu ROG Strix B450-I Gaming ploču, AMD Ryzen 3400G procesor, Arcticov AM4 Passive hladnjak i ADATA Swordfish 2 TB SSD.

raijintek_ophion_7l_13

Ako želimo da sve izgleda uredno, moramo provući većinu kabela s donje strane nosača ploče što se pokazalo kao malo zahtjevnija zadaća. Naime, kabeli jesu dovoljno dugački, no zbog suženog prostora ipak nije sve tako lako montirati. I tek kada smo sve ukopčali smo mogli ugraditi i G.Skillovu Trident Z Royal memoriju.

raijintek_ophion_7l_14 raijintek_ophion_7l_15

Sa stražnje strane ima taman dovoljno prostora za flat kabele Seasonicovog napajanje, a uspjeli smo provući i USB 3.0 kabel, ploča naime nema interni USB 3.2 Type C pa je on ostao neiskorišten. U kućište je moguće još ugraditi i 92-milimetarske ventilatore za one slučajeve kada nam treba malo protoka zraka. Ovako složeno računalo radilo je bez greške i potpuno bešumno – ventilator napajanja se nije ni uključivao. Čak je i pasivni hladnjak odradio svoju zadaću uspješno unatoč tome što su se temperature dizale i do 90°C pod punim opterećenjem. Za ovakav jači procesor ipak bi trebalo aktivno hlađenje ili ventilatori na vrhu.

raijintek_ophion_7l_16

Raijintek Ophoin 7L je iznimno kompaktno kućište koje nudi sasvim dovoljno prostora za Mini ITX konfiguracije i SFX napajanja, no nije bez mana. Voljeli bi da su usisi ipak na neki način filtrirani jer će se dosta prašine skupljati u unutrašnjosti, pogotovo ako ugradimo dodatne ventilatore. Druga mana je visoka cijena koja se u njemačkim dućanima kreće od 95 € na više. Kućište je maleno, jednostavno i nema previše materijala, pa je moglo biti i jeftinije.

S druge strane, odlično je za višestruke primjene – HTPC, uredsko računalo, kućno obiteljsko računalo, a čak je moguće složiti i kakvu minijaturnu radnu stanicu. Hardver je danas dovoljno moćan da je u ovakvo malo pakiranje moguće ugraditi i ozbiljnije komponente. Šteta što ne prima Mini DTX ploče jer bi mu svestranost narasla. Kvaliteta izrade je vrlo dobra, a korištenjem aluminija mu se diže i premium osjećaj.